Minulý týden jsem diskutoval o věku odchodu do důchodu se svými dvěma kolegy. Jeden byl z Británie a druhá z Dánska. Když jsem jim řekl, že se u nás do důchodu chodí nyní ani ne v 63 letech a že ženy mají ještě zvýhodnění za každé dítě, tak se nestačili divit. První reakce mého britského kolegy zněla takto: "Tak to máte skoro jako v Řecku". Musím se přiznat, že to mne vyděsilo.

Potom následovala diskuse o tom, kdy se chodí do důchodu v Británii a v Dánsku. To bylo také zajímavé, protože se mi potvrdilo to, co jsem četl v různých mezinárodních srovnáních. V Británii se již dnes chodí do důchodu v 65 letech a to jak v případě mužů, tak také v případě žen a to bez ohledu na počet dětí. Britská vláda přitom prosazuje další zvýšení věku odchodu do důchodu na 67 let a to ve velmi brzkém horizontu. V Dánsku se do důchodu chodí již nyní v 67 letech a opět není rozdíl mezi muži a ženami. Dánská vláda přitom usiluje o to, aby tzv. svobodná povolání t.j. novináři, lékaři, právníci, atd. odcházeli do důchodu až v 70 letech se zdůvodněním, že dlouhou dobu trávili na vysokých školách.

Podobně se do důchodu mnohem později než u nás chodí v celé západní Evropě s výjimkou Francie a Řecka. Tyto dva státy jsou na tom podobně jako my. A pokud se zeptáte na to, proč tomu tak je, tak Vám zkusím podat jednoduché vysvětlení. Je to z toho důvodu, že řecký socialistický premiér Papandreu, francouzský socialistický prezident Mitterand a náš komunistický prezident Husák měli prakticky stejnou politiku nakupování si přízně veřejnosti prostřednictvím snižování věku odchodu do důchodu. Důsledky této politiky pociťujeme dodnes my, Francouzi i Řekové.

Když se ale nyní vrátíme zpět ke včera schválené české důchodové reformě, tak uvidíme, že u nás v Česku se bude do důchodu chodit v 65 letech teprve až v roce 2030, což je za dlouhých 19 let. Do té doby se stále bude chodit do důchodu dříve. Takže stručně řečeno ještě skoro 20 let na tom budeme lépe než jsou na tom nyní Britové a většina dalších západoevropských států včetně Německa. Z tohoto pohledu je potom hodnocení Evropské komise na adresu české důchodové reformy jako "nedostatečné" zcela logické.

Jak se relativně nízký český věk odchodu do důchodu bude v praxi projevovat? Bude znamenat, že důchody budou i nadále oproti západní Evropě nízké a budou i nadále klesat ve vztahu k průměrnému platu. I přesto ale budou klást velké a rychle se zvyšující nároky na platby do důchodového systému. Cena práce a podnikání v Česku tak bude relativně vysoká. Jaké to bude mít dopady na fungování českého hospodářství je myslím každému jasné. Česko si prostě nemůže dlouhodobě dovolit chodit do důchodu dříve než Německo. A pokud to bude dále provozovat, tak za to draze zaplatíme.

Z výše uvedeného je myslím zřejmé, že schválená důchodová reforma je naprosto správným krokem, který je navíc udělán s velkými sociálními ohledy. Pokud bychom chtěli skutečnou reformu, tak by zvýšení věku odchodu do důchodu muselo být mnohem rychlejší. I tak je ale třeba tento krok přivítat, protože pozitivní finanční dopady této reformy budou zlepšovat postavení České republiky v očích investorů z celého světa.

Převzato z autorova webu http://www.fajmon.eu