Stanislav Gross je bez funkcí nula. On to dobře ví

Autor: Petr Žantovský | Publikováno: 28.6.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Gross2

Poté, co se Policii podařilo během domovní prohlídky pustit na svobodu veledůležitého zatčeného – miliardáře Radovana Krejčíře, odstoupil policejní president Jiří Kolář z funkce. V normálním státě by tato věta obsahovala vše, co je třeba o věci říci. Bezpečnostní složka udělala fatální chybu, následkem čehož její nejvyšší šéf abdikoval. Důvod k napsání tohoto komentáře je dvojí: jednak vůbec není jisté, že Kolář odstoupil právě a výhradně kvůli Krejčířovi a policejní blamáži, jednak stojí za to zastavit se u fenoménu (ne)odstupování z funkce v Čechách obecně, a z pohledu mediálního zvlášť.

Dějiny českého odstupování jsou vcelku stručné. Česká povaha spolu s lecjakými tradicemi velí držiteli jakékoli funkce držet se jí zuby nehty za všech okolností a přes všechny chyby a průšvihy. Nemáme zakódováno, že funkce je pocta a vykonávat ji lze jen s čistým štítem. Naopak funkce je vnímána jako trafika, kterou je nutno chytit a nepustit. Vezmete-li si soupis nejznámějších abdikací na naší politické scéně, vyvodíte zajímavé poučení.

V roce 1992 rezignoval tehdejší federální president Havel. Jeho odchod v sobě měl už zakódován nástup do funkce presidenta českého po rozdělení státu. Šlo tedy o taktickou hru.

V roce 1997 rezignoval ministr zahraničí Zieleniec. Jeho odchod byl součástí zákulisní politické strkanice, na jejímž konci byl pád Klausovy vlády a neuskutečněná snaha o převzetí vedení v nejsilnější vládní straně ODS. Zieleniec rezignoval, aby se vrátil. Že se mu ten druhý cíl nesplnil podle jeho představ, je, myslím, věcí souhry okolností, jistě ne rozhodnutím samotného Zieleniece.

V roce 1997 také rezignoval premiér Klaus, ale jen proto, že jeho vládu rozbili ministři koaličních stran ODA a zejména KDU-ČSL. Nebýt vnitrostranického a vnitrovládního puče, Klaus by neodstoupil. Myslím, že ani tehdy ne, když by vyšla najevo celá pravda s neexistujícími sponzory ODS Bácsem a Sinhou. Necítil by to jako svoji prohru, ale jako pochybení struktur mimo svoji rozlišovací schopnost.

V roce 2004 odstoupil premiér Špidla, ale až poté, co mu vyslovilo nedůvěru nejvyšší grémium jím vedené vládní strany ČSSD. Špidla byl k odchodu donucen vlastními lidmi, na jeho abdikaci nebylo nic dobrovolného. Špidla je dodnes (a asi právem) přesvědčen, že jeho působení v čele socialistů a vlády nebylo o nic horší, než působení jeho nástupce Grosse.

Ten odstoupil necelý rok po Špidlovi, donucen k tomu brutálními skutečnostmi z jeho soukromí (nejasné příjmy peněz, podezřelé podnikání jeho ženy). Gross by nikdy sám neodstoupil, možná měl ze všech jmenovaných úplně nejmenší potenciál schopnosti rezignovat na základě vlastní úvahy. Protože on je nejvíce spjat se svými funkcemi: nic jiného nemá, nikdy neměl, a nic jiného ani neumí. Bez funkcí je nula, a dobře to ví.

Grossova rezignace přinesla zajímavý prvek. Gross jako první ze svého pádu obvinil pouze a výhradně média. Prohlásil, že došlo ke spiknutí novinářů proti jeho osobě. Tím podsunul médiím domnělou schopnost hrát na mocenské šachovnici dominantní roli. Že v tom pravdu neměl a nemá, toho je příkladem právě čerstvá rezignace policejního presidenta Koláře.

Kolář byl médii vyzýván k odchodu mnohokrát. Mimo mnohé jiné kauzy asi nejcitelněji v souvislosti s neschopností jím řízené Policie včas odhalit mnohonásobné vrahy Stodolovy (nepřímo lze říci, že následkem policejní nečinnosti přišli jejich rukou o život zbytečně další lidé). To je případ, který by kdekoli ve světě stál hlavu nejen policejního presidenta, ale samozřejmě i ministra vnitra, možná dokonce i celé vlády. Když to srovnáme s demisí německého ministra vnitra, který odstoupil poté, co pochůzkář při pouličním zátahu zastřelil zezadu teroristu, či francouzského mistra financí a hospodářství, který rezignoval, jakmile jen vzniklo podezření, z čeho financoval svůj drahý byt, je zřetelné, že hroší kůže našich funkcionářů je nesrovnatelně tužší.

Dovozovat ale, že Kolář odstoupil následkem pochybení jednotky, která nechala pláchnout Krejčíře, by bylo naivní. Kolář odstoupil až poté a jen proto, že jej nechal padnout premiér. Jiří Paroubek je pragmatik a ví, že pádem Koláře získá u veřejnosti body. Navíc Koláře nutně musí vnímat jako muže z blízkosti premiérského předchůdce Grosse. Zabijí se tedy dvě mouchy jednou ranou. Ostatně sám Kolář už dávno propásl příležitost předstírat, že rezignoval z etických důvodů. Jeho odchod je vlastně už jen jednou z řady nezajímavých příhod české politické pavlače a přeceňovat ji by bylo chybou.

Stejně jako přeceňovat roli médií v té věci. Média nedocílila svým neustálým vyzýváním policejního presidenta k demisi vůbec ničeho. Jen větší otrlosti veřejnosti, která si na slovo demise v tisku už tak zvykla, že přestalo působit jako etické zaklínadlo. Navíc po zkušenosti s exministrem Tvrdíkem, který byl po odchodu z ministerstva obrany odměněn za neschopnost šéfováním státních aerolinek, dospěla nutně veřejnost k přesvědčení, že demise u nás není trestem, nýbrž jen cestou k další odměně.

Média činí v té souvislosti dlouhodobě jednu chybu. Neuváženým skloňováním určitého typu silně příznakových slov (např. demise) docílí jejich obsahového vyprázdnění. Tím, že média vyzývá k demise kdekoho a kdy se namane, jako by z této ctihodné instituce (odstoupení z veřejné funkce) vyhnala nádech vzácnosti a vážnosti. Pomohla tím docílit stavu, kdy se naši funkcionáři prostě své demise přestali bát. A to je z principu špatně.

Pubikováno ve spolupráci se serverem Česká média.

6852 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Tři měsíce po nástupu Bidena do úřadu hrozí v Evropě válka. NATO si zaslouží, aby se ztratilo ze světaEvropská unie je diktát a tyranie!

Eurabia.cz

Anketa: Jak jste vnímali na ČT moderování Z. Tvarůžkové o Rusech ve Vrběticích?Skandál! Češi dodávali zbraně islámským teroristům v Sýrií a ruští agenti tomu zabránili

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Takto se s informacemi nenakládá. Jestli to chtějí vyhrotit, tak to fakt není sranda, obává se generál BlaškoVolíte hodné hochy a pak se divíte, že přijde teror jako řemen. Kdysi komunisté, dneska Piráti. Šichtařová varuje
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění