Korupce – vádí vůbec někomu?

Autor: Václav Venc | Publikováno: 2.6.2011 | Rubrika: Zamyšlení
Bordel

 

V programovém prohlášení Věcí veřejných je možno číst větu: „Pro veřejné činitele usvědčené z korupce, zneužití pravomoci, podvodů, pletich a jiné závažné trestné činnosti prosazujeme zákaz práce ve státní správě. Zkorumpovaní úředníci nebudou mít žádný nárok na výslužné.“.

Je více než zřejmé, že tato věta zní v uších politických i veřejných činovníků docela zlověstně. Většině z nich brání vrozená „zdrženlivost“ se k ní se souhlasem připojit, přece ale jenom od nich vyžaduje zaujmout vlastní postoj a ono nejde zas o tak málo.

Wikipedie: „Corrumpere ( kazit, oslabit, znetvořit, podplatit) je zneužití postavení nebo funkce v politice, veřejné správě, hospodářství, k osobnímu prospěchu. Korupce postihuje politiku, hospodářství i společnost.“

Doposud žádná politická strana fakticky nechtěla „corrumpere“ čelně atakovat, ale pracovala na tom, aby spolu se svými příznivci, v rámci zákona a při mírném pokroku v upevňování svého vlivu fiktivním bojem s korupcí, nakonec „corrumpere“ využila. Naneštěstí se objevila nová, mladá politická strana, která uviděla v odstraňování tohoto zakořeněného, politickými, soudními a mediálními praktikami dokonale propracovaného a zvládnutého společenského nešvaru, svou příležitost. Její předvolební kalkul nakonec sice vyšel, ale ne tak úplně. Neuvědomila si totiž, že za panujících okolností zůstane až tak velice osamocená.

Jak ukazují četné reference (domácí i zahraniční), korupce je složitým průvodním jevem, jejíž zdroj je třeba hledat v kultuře a morálce společnosti. Po převratu byla odmítnuta filosofie diktátu vedoucí úlohy strany a byla nahrazena filosofickým a morálním relativismem (každý má svou svobodu, žít si svůj život, jak chce). Kultura vyplývající z náboženského pohledu na svět a člověka byla odsunuta na periferii, prohlášena za historicky překonanou a vznikl tak „skutečný“ prostor pro svobodný rozvoj jednotlivce, strany, občana a společnosti.

Nacházíme se tedy ve stadiu, kdy korupce je vnímána pouze jako nepatřičné slovo, protože jinak se stala pevnou, i když skrytou součástí života občanů, politiků, stran a nakonec i států. Finanční příslib USA porevolučnímu Egyptu je darem, úplatkem nebo obchodem? Podpůrné programy EU jsou darem, úplatkem nebo obchodem? Sponzorování politických stran je dar, úplatek nebo obchod? Globální oteplování – ať je nebo není, vyžaduje financování opatření, z darů, úplatků nebo jde o obchod?

V tomto relativisticky definovaném období se nemůžeme divit, že najednou, dříve pouze marné pokusy o zastavení korupce, jsou nyní tvrdě a nekompromisně prakticky uplatňované, za úžasného mediálního vzepětí, ale na samotné politické VV straně, jejíž objem veřejných zakázek je zlomkem státních/veřejných zakázek etablovaných politických stran. Z tohoto lze vyvodit jednoduchý, ale důležitý závěr, že korupce vlastně nikomu nevadí. Morální hledisko už není překážkou, protože většina systém akceptuje a vyzná se v něm.

Jaký závěr lze učinit s ohledem na další fungování VV strany? Programové zaměření na odstranění korupce je jistě správné, a pokud se nedopustí VV politici závažného pochybení, budou mít jistě dosti sympatizantů z řad občanů, kterým korupce přináší obtíže a nestala se součástí jejich životního stylu.

Na druhé straně, je však třeba vidět skutečnost, že když je možno beztrestně dosáhnout stamiliónového osobního majetku a při tom nechat zadlužit státní, polostátní nebo veřejnou firmu, případně ji přivést ke krachu, (stejně tak v nadnárodním měřítku flegmaticky přihlížet k tisknutí peněz na záchranu nedostatečně fungujících státních ekonomik), tak program účinného boje s korupcí není tou nejlepší politickou volbou.

VV strana bude proto z pudu sebezáchovy přinucena flexibilně přejít z čelního ataku na „corrumpere“ k náhradní, ale podmiňující variantě svého programu, zaměřeného na „řád a pořádek“ (též program ODS pro senátní volby 1996). Vyžadování řádu a pořádku má ve stávající názorové politické konstelaci lepší šanci se ujmout a vážně tak začít se skutečným omezováním korupce ve společnosti.

5221 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Europoslanec z Irska v rádiu: Lidé touží po zdražování, bídě a ekototalitěPlynová krize v Evropě se stále zhoršuje! Ceny plynu narůstají do obrovských výšekAfričtí uprchlíci obohacovali svým terorem Itálií a Rakousko ....České oběti a jejich němečtí vrazi: O tom, jak Česká republika pomáhala unikat válečným zločincůmPlynovod Nord Stream 2 dokončen. Ukrajina již nemůže vydírat Evropu a Rusko ...

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czČas utíká. 20 let už uplynulo ode dne, kdy mrakodrapy Světového obchodního centra, které byly vystavěny tak, aby odolaly nárazu letadel, byly strženy k zemi řízenou demolicí

Eurabia.cz

Strana domorodců chce přejmenovat "koloniální" Nový ZélandMaďarsko posiluje ostrahu hranic proti imigrantům

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Znalci posuzovali 195 obrazů. 153krát při tom chybovali. Přehlédli podpis, datum, spletli velikost. Ruská ruleta s osudy odsouzených pokračujePráskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění