Rodí se na pražském magistrátu nová Unie (Bohuslava) Svobody?

Autor: Karel Skála | Publikováno: 30.5.2011 | Rubrika: Zamyšlení
Unie Svobody

Vypadá to, že se na pražském magistrátu začíná rodit nová Unie svobody, tentokráte přímo Unie Bohuslava Svobody či nová verze Evropských demokratů, které založil odpadlý primátor ODS Jan Kasl.

Připomeňme si jen, co říkal při svém odstoupení z křesla primátora Jan Kasl, který podle svých slov zcela ztratil důvěru ve vedení pražských občanských demokratů. „Ano, jednoznačně je to otázka v rovině Prahy, je to otázka pražské ODS, je to otázka nepodpory, naprosté ztráty komunikace v tom smyslu, že mám pocit, že hrajeme každý na jiném hřišti: já hraju fotbal podle pravidel, ale oni se odebrali na vedlejší hokejové hřiště a tam hrají házenou. Prostě s těmi lidmi se to nedá dál takto dělat.“ Nepřipomíná vám to něco?

Uběhlo zhruba sedm měsíců od podpisu koaliční dohody mezi ODS a ČSSD na pražském magistrátu a již teď je zřejmé, že si primátor buduje svou vlastní mocenskou základnu a jde proti straně, za kterou byl zvolen.

Symbolem se stal spor o rozdělení finanční rezervy městským částem, který primátor prohrál jak na regionální radě, na finančním výboru, tak i na zastupitelském klubu a zastupitelstvu.

Půjde primátor i proti premiérovi a prezidentovi?

Přitom je jasné, že prostě primátor dlouhodobě proti minimálně polovině pražské ODS a proti polovině zastupitelského klubu jít nemůže. Jde hlavou proti zdi a situaci zbytečně vyhrocuje. Premiér a předseda ODS by si také nemohl dovolit, aby proti němu šla více než polovina poslaneckého klubu či polovina regionů ODS.

Zdá se, že primátor postrádá jistou elementární pokoru či zdravý rozum. Je v ODS necelý rok a již chce být místopředsedou celé ODS a předsedou pražské ODS. Samozřejmě, že mu stanovy nic takového nezakazují, ale řekl bych, že je výrazem jisté pravdoláskařské pýchy necelý rok poté, co vstoupím do strany, snažit se jí hned šéfovat a navíc poučovat premiéra o tom, že má vyhodit Věci veřejné z vlády.

Svoboda očividně vyzval na souboj předsedu pražského regionu Borise Šťastného. Vážně si myslí, že může svůj boj vyhrát? Myslí si, že ho podpoří předseda strany Petr Nečas, který má zájem na korektních vztazích s Hradem, který má zase blízko k Borisi Šťastnému? Půjde Svoboda krom toho, že jde proti polovině pražské ODS i proti předsedovi vlády a prezidentovi? Navíc když Nečas ocenil Šťastného loajalitu v boji proti Tluchořovi v době vládní krize?

Bylo by navíc zvláštní, kdyby se měl stát místopředsedou strany Svoboda, o jehož ódésáckém smýšlení mohou být značné pochybnosti. Minimálně jenom kvůli tomu, že před časem přijal nabídku pravdoláskařské Unie svobody a kandidoval za Čtyřkoalici neúspěšně do Senátu.

S tím koresponduje i Svobodovo hodnocení prezidenta Kaluse: „Rath je narcis, což je psychiatrická diagnóza, a stejně je na tom například Václav Klaus - takové to nadřazení vlastního já nad všechno,“ řekl Svoboda před časem pro časopis Instinkt a notuje si tak s antiklausovcem Tomášem Halíkem.

No, k tomu jen dodat, že je otázkou, kdo je skutečný narcis. Zda jím není spíše ten, kdo po svém necelém ročním členství v ODS chce být jejím místopředsedou…

Petr Tluchoř a Miroslav Kalousek

Když primátor oznámil svou kandidaturu na místopředsedu celostátní ODS, i když volební kongres by měl být až příští rok, je na místě se ptát, zda v tom není nějaká koordinace s odvolaným předsedou poslaneckého klubu Petrem Tluchořem, který měl prý také hovořit o nutnosti letošního volebního kongresu.

S Tluchořem Svobodu pojí mimochodem i snaha, aby již VV nebyly ve vládě. Některé zlé jazyky dokonce hovoří a spekulují o kontaktech primátora Svobody s Tluchořovým tchánem Luďkem Rubášem. Oba se znají ještě z dob, kdy byl Luděk Rubáš ministrem zdravotnictví a Svoboda prezidentem České lékařské komory.

Úplnou důvěru také nevzbuzuje, když primátorovi ke zděšení části pražské ODS radí Martin Grmela, jenž dříve jako odborník PR dělal například pro bývalého šéfa Omnipolu Richarda Hávu, který je zase podle všeho blízký Miroslavu Kalouskovi z TOP 09, který má dobré vztahy s „topolánkovsko-tluchořovskou“ částí ODS a který rovněž velmi kriticky vystupoval k dalšímu setrvání VV ve vládě.

Mimochodem Kristýna Kočí říká v tajně pořízené Týdnem zveřejněné nahrávce: „Včera jsem seděla s knížetem. Hele, on se najednou probere, je hrozně mravní. Včera se mnou seděl a byl to on, kdo řekl, tak takhle ne. … My jsme počítali s tím, že takoví ti ..., Skokani, takoví ti, co jim jde o prachy, o koryta se seberou a řeknou si: hele jako radši, než přijít o funkci nebo o ten plat poslaneckej plat, tak do toho půjdou. A oni půjdou až jim to jakoby dojde, ale oni furt mají pocit, jakoby, že ty véčka, ten Bárta nechápou, o co jde. On furt nechápe, že to není hra. Ta topka je totálně mravní.“

Dále „navíc podle všeho se chystá za mne postavit jako Havel. ...Už pro tu náladu v té společnosti. ...Já chci a na tom si budujeme ten image, já chci bejt ten, ten čistej. Jako strana. A pak si poslechnou tyhlety sračky a řeknou: to je hrozná sračka“.

Havel má blízko ke sponzorovi TOP 09 Zdeňku Bakalovi a Karlu Schwarzenbergovi a projevoval velký zájem o pražský magistrát. 

Bémovi lidé u primátora

Primátor navíc říká, že je potřeba očistit magistrát od podivných zakázek atd. Je ale zvláštní, že chce „očišťovat“ magistrát ve spolupráci s lidmi, kteří před tím pracovali pro Pavla Béma. Já teď nehodnotím, jestli Bém s tunelem Blanka či OpenCard a dalšími věcmi pochybil, či ne. Ale buď jsem tedy „pan Čistý“ Svoboda a předchozí Bémovo vedení magistrátu to dělalo blbě a já se nebudu obklopovat lidmi, kteří pracovali pro Béma. Nebo bylo vše OK a nehraju si na „očisťovače“. Může se pak i zdát, že nejde o očisťování, nýbrž „zametání“.

Říkat, že bojuji proti korupci a starým zvykům na radnici a současně se obklopovat lidmi, kteří s Bémem, který má na ať již pozitivní či negativní pověsti radnice rozhodující zodpovědnost, spolupracovali.

V zimě Svoboda HN řekl, že „slyšel“, že provize ze zakázek v Praze dosáhly padesáti procent. Nyní říká, že existují zakázky, které by se daly uzavřít o třicet procent levněji. Znovu, jak to chce dělat s lidmi, kteří po celou dobu na magistrátu dělali pro Béma? Pro Béma, který uzavřel volební spojenectví a Milanem Jančíkem, který se díky vzájemné podpoře stal načas místopředsedou pražské ODS. O tom, ti, co dnes dělají pro Svobodu a dříve pracovali pro Béma již asi nevědí. Najednou jsou čistí jak lilie…

Nyní prý primátor bojuje proti hrdličkovcům a Šťastnému. Ale vždyť z eventuality, že by měl být mimořádný volební sněm nebyli nadšeni ani lidé, které rozhodně nelze označit za fanoušky Borise Šťastného či Tomáše Hrdličky. Například Marie Kousalíková či Jan Zahradil z „bémovské“ Šestky.

Návrat ke kořenům…?

Na začátku jsme psali, že primátor dlouhodobě nemůže jít proti polovině pražské ODS, premiérovi, prezidentovi… Pokud neuspěje na celostátní úrovni v ODS jako Jan Ruml v souboji s Václavem Klausem a na úrovni Prahy s Borisem Šťastným, je jednou z možností opravdu si založit Unii Bohuslava Svobody. Pro to, aby vytvořil koalici s TOP 09, mu stačí na svou stranu přetáhnout jen šest zastupitelů ODS. Navrátil by se tak zpět obloukem do Čtyřkoalice  – Unie svobody a KDU-ČSL (nyní TOP 09) Miroslava Kalouska, za kterou již v minulosti kandidoval…   

4036 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Europoslanec z Irska v rádiu: Lidé touží po zdražování, bídě a ekototalitěPlynová krize v Evropě se stále zhoršuje! Ceny plynu narůstají do obrovských výšekAfričtí uprchlíci obohacovali svým terorem Itálií a Rakousko ....České oběti a jejich němečtí vrazi: O tom, jak Česká republika pomáhala unikat válečným zločincůmPlynovod Nord Stream 2 dokončen. Ukrajina již nemůže vydírat Evropu a Rusko ...

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czČas utíká. 20 let už uplynulo ode dne, kdy mrakodrapy Světového obchodního centra, které byly vystavěny tak, aby odolaly nárazu letadel, byly strženy k zemi řízenou demolicí

Eurabia.cz

Strana domorodců chce přejmenovat "koloniální" Nový ZélandMaďarsko posiluje ostrahu hranic proti imigrantům

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Znalci posuzovali 195 obrazů. 153krát při tom chybovali. Přehlédli podpis, datum, spletli velikost. Ruská ruleta s osudy odsouzených pokračujePráskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění