Profesor Valtr Komárek: Beznaděj. Lidé chtějí utíkat ze země

Autor: Odjinud | Publikováno: 19.5.2011 | Rubrika: Humor
Odpad

 

Neutěšená situace ve vrcholné politice vzbuzuje prý mezi českou veřejností větší rozčarování než divoký průběh 90. let, zázračná zbohatnutí Viktora Koženého nebo podivné okolnosti kupónové privatizace.

"V devadesátých letech lidé cítili alespoň euforii z demokracie, měli schopnost odpouštět, stále jako by čekali na svého Godota," zhodnotil pro ParlamentníListy.cz odlišnost současných frustrací a těch, které zemí prostupovaly  před dvaceti lety, ekonom, prognostik a čestný předseda sociální demokracie, profesor Valtr Komárek.

Beznaděj. Dnes horší než kdy předtím

Současné zklamání je podle něho z mnoha důvodů daleko silnější než tehdy. "Dnes je to spojeno se ztrátou naděje, je horší než všechny předchozí výkyvy a krize, přechází až do beznaděje," posteskl si doyen české politiky.

Slabí chtějí emigrovat

Aféry a skandály, které zmítají zejména křehkou stabilitou současné vlády, podle něho  ohrožují jednak důvěru v demokracii, ale i ji samotnou. "Hodně s lidmi hovořím, slabší povahy mluví dokonce o tom, že by emigrovaly," popsal Komárek ParlamentnímListům.cz své zkušenosti z rozhovorů s běžnými občany. 

Plány na emigraci či jim podobné sice ekonom a politik v jedné osobě považuje za přehnané, dobře však podle něho ilustrují obecné rozčarování napříč celou společností.

Zachrání to Sobotka?

Právě z něho by nespokojené Čechy mohla podle Komárka vyvést "jeho" sociální demokracie. "ČSSD by mohla přispět k rozvoji demokracie, musí se ale dát poctivou cestou, poučit se z chyb, vyjadřovat respekt k morálním hodnotám," vyjmenoval politik závazky, které si ČSSD v případě, že chce ze současné vládní krize vytěžit, musí dát.

"Sociální demokracie z toho může vyjít s velkou důvěryhodností," nastínil možné důsledky vnitrovládních půtek na největší levicovou stranu v případě její disciplinovanosti Komárek.

I přesto, že tristní situace, v níž se zejména kvůli skandálům zmítajícím nejmenší vládní stranou, Věcmi veřejnými,  ocitla středopravicová vláda, levici na první pohled zvýhodňuje, může ale budoucnost sociální demokracie ovlivnit i negativně.

"Dotýká se jí to i nepříznivě. Lidé si říkají, že všichni politici jsou stejní, nevěří jim," připomněl Komárek například "nechutné věci," jichž se dopouští funkcionáři Věcí veřejných.

Nečas se učí od Jezuitů

Ty podle něho zůstávají ve vládě jen za zástěrkou nutnosti zrealizovat nutné reformy. "Tato snaha napodobuje staré heslo Jezuitů - účel světí prostředky," zhodnotil čestný předseda ČSSD.

Ten se pozastavuje zejména nad tím, že i přes řadu afér, skandálními nahrávkami začínaje, pochybnostmi o provázání se soukromou agenturou a podivnými okolnostmi financování konče, zůstavají zkompromitované Věci veřejné stále ve vládě.

Škárka, Kočí a tak dál

Věci veřejné se v posledních měsících staly terčem mediálních a posléze i politických útoků. Zahájila je sdělení dnes již bývalých poslanců této strany, Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí, kteří tvrdí, že byli za loajalitu a mlčení o stranických financích upláceni.

Posléze na Véčka vyšlo najevo mnoho dalších "špinavých pravd". Souvisely zejména s jejich neformálním lídrem Vítem Bártou.

Ten měl prý do politiky vstoupit, aby si splnil svůj podnikatelský záměr, ve straně budoval systém odměn související s provizemi ze státních zakázek a podobně. Sám Bárta veškerá nařčení popírá.

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/197503.aspx

10952 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czNesmíme nikdy zapomenout na to, že Německo chtělo náš národ vyhubit jako podle nich součást podřadné rasy

Eurabia.cz

Exkluzivně: síly NATO vtrhly do Ruska! VideoProtiimigrační pakt EU-Turecko flignou

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

,,Ani za 50 tisíc dolarů bych se nenechal zabít.” Afghánistán: Generál Šándor natvrdoVIDEO Devastující tornádo na jižní Moravě: Zbořilo půl obce, pohazovalo auty. Mrtví a mnoho zraněných. Lidé pod závaly
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění