Gazdík prozradil: Další válka v koalici je na spadnutí

Autor: Odjinud | Publikováno: 10.5.2011 | Rubrika: Politika
Bordel

 

Ve vládě je klid před dalšími problémy či válkou našich koaličních partnerů. TOP 09 a Starostové jsou stabilním prvkem vlády, který se neustále snaží situaci uklidňovat a přicházet s kompromisy. Takto propagačně se vyjádřil předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík v pořadu Impulsy Václava Moravce.

Situace ve vládní koalici se podle Petra Gazdíka sice uklidnila, ale nová vyjádření premiéra Petra Nečase a představitelů Věcí veřejných dávají vítr do plachet dalších případných sporů. Ve vládě prý stále vládne Kocourkov, přitom země potřebuje klid a stabilitu.

Klid je relativní

Další válka mezi ODS a Věcmi veřejnými je na spadnutí. „Klid je relativní. Naše strana byla vždy stabilizujícím prvkem. Navrhovali jsme kompromisy, nabádali koaliční partnery k odpovědnosti a říkali jim, ať si zajdou do první hospody a zeptají se občanů, co si o jejich žabomyších válkách myslí," dodal Gazdík s tím, že současné vládnutí se pohybuje od krize ke krizi.

S kritikou premiéra Petra Nečase do vlastních řad, že se reformy málo vysvětlují veřejnosti, souhlasí. „Ohledně vysvětlování veřejnosti máme dluh všichni. Celá koaliční vláda. Koalice se na některých věcech nedokázala sama shodnout, a když ano, tak to Věci veřejné zanedlouho chtěly změnit. Prostý občan má na starosti jiné problémy, než se zabývat tím, co se zrovna tento týden v koaličních hlavách urodilo," dodal. Nicméně ani ODS není prý vnitřně jednotná a atakují se v ní různé skupiny.

Tříska v oku bratra

Gazdík jako účastník jednání ve formátu K9 neví, kdy budou pokračovat, ale zdůraznil, že premiéru Nečasovi doporučoval, aby se konala každý týden, a nic jiného dělat nemůže. K možným změnám ve vládě, kdy Věci veřejné požadují výměnu ministra financí Miroslava Kalouska a dalších, zadeklamoval: „Být jimi, snažil bych se řešit problémy ve své straně, ne házet vinu na někoho, kdo netrpí žádnými skandály. Pokud budu chtít vyjmout třísku z oka svého bratra, podíval bych se nejprve na trám v oku vlastním a až ten vyjmu, nemohu pomáhat s třískou."

Přímou volbu prezidenta označil Gazdík za své velké přání. Dnešní ústava totiž dává prezidentovi takové pravomoci, které by měl mít přímo volený prezident. „V návrzích na úpravy pravomocí prezidenta je nám bližší ČSSD. Nicméně by byla škoda, kdyby kvůli jejich úpravám nebyla schválena přímá volba prezidenta. Je to hra. Dvě nejsilnější strany nechtějí přímou volbu prezidenta a tak se budou přetahovat," doplnil.

Ďábel v detailu

Podle vicepremiéra pro boj s korupcí je klíčovou novela zákona o veřejných zakázkách. S ním chce spojit hlasování o nedůvěře Nečasově kabinetu. „Jde o velkohubé mediální prohlášení. John chce ukázat, že je to zásadní protikorupční opatření vlády. Doposud byla řeč o důchodové a zdravotnické reformě, ale o tomto opatření ne. Zákonů však nemůže být neomezené množství. Pokud zákon totiž nebude projednán do tří měsíců, tak se má za to, že vláda nezískala důvěru. Pokud by těch zákonů bylo příliš, tak důvěru vylučuje už samotný proces. Je nutné si jmenovat jasně čtyři zákony," dodal k tomu Gazdík. Podle něj půjde o zákon o veřejném zdravotním pojištění, o důchodovém pojištění, o veřejných zakázkách a ještě nějaký další.

„U každého zákona se ďábel skrývá v detailu," odpověděl ohledně návrhu zákona o zrušení listinných akcií na majitele, který předkládá ČSSD. Ten by podle Gazdíka moc pořádku nepřinesl, protože je nekomplexní. Jeho cílem by sice mělo být, že se firmy s listinnými akciemi nesmí účastnit veřejných zakázek, ale musí celou věc řešit komplexněji a pak by ho koalice měla přijmout.

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/196704.aspx

4866 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Piráti v sombrerech: Transgender exempláře obsazují pozice. Budou si depilovat nohy? Revoluce žere vlastní děti. Feministky ostrouhajíPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Premiér Orbán vyzval v 7 bodech reformě EU!Jak si s námi vytřel Západ zadek a okradl nás o naše zlato

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Migranta do každé rodiny!“ Babiš a Piráti. Soudem rozdmýchané téma. Jak to může skončit? Cyril Svoboda tušíPoslanec Španěl z volebního výboru: Odpovím bez vytáček, změny v ČT budou nutné!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění