Triumf ODS: Modrá šance přilepší všem, návrhy socialistů jen těm chudším

Autor: Dušan Šrámek | Publikováno: 21.6.2005 | Rubrika: Ekonomika
Daně

Vláda schválila minulý týden návrh zákona o dani z příjmů, který má nízko a středně příjmovým skupinám ušetřit od několika set do několika tisíc korun. Na první pohled jde o dobrý návrh. To, že socialisté chtějí snižovat daně, byť se tak stalo pod vlivem průzkumů veřejného mínění, je chvályhodné. Vždyť letošního dne daňové svobody, o den dřívějšího oproti loňsku, bylo dosaženo jenom díky přepočtu DPH Eurostatem.

Nebýt tohoto účetního triku, byl by den daňové svobody o dva dny později. S povděkem lze rovněž přijmout fakt, že v daňových úpravách se odrazil i návrh místopředsedy vlády Martina Jahna, kvůli němuž se zvýší současný paušál pro živnostníky z 25 na 50 až 80 procent.

Posledním, byť již přeneseným pozitivem je, že Sobotkovy návrhy donutily k úpravám i jejího největšího soupeře. Parametry ODS by totiž byly takové, že by s původní odečitatelnou položkou ve výši 4 500 korun znamenaly pro občany menší úspory než návrhy ČSSD. Zvýšení odečitatelné položky na osobu na 6 000 korun znamená v nižších a středních příjmových skupinách úspory prakticky ve stejné výši v obou konkurenčních návrzích. Rozdíl je ale v tom, že realizací Modré šance by si měly polepšit i vyšší příjmové skupiny s příjmem nad 40 000 korun měsíčně.

Je otázkou, zda to byla ideologie, která brání socialistům ulevit i tomuto segmentu zaměstnanců, kteří přinášejí svou prací největší přidanou hodnotu. Tito pracovníci bývají totiž především voliči ODS a ČSSD by zřejmě ani za pár stovek navíc nevolili. Ta naopak může apelovat na nejnižší lidské pudy jako je závist, a lživě tvrdit, že daňové záměry jejího konkurenta jsou pouze pro bohaté.

Taktika sociálních demokratů je ovšem podrazácká, neboť dostala občanské demokraty do nezáviděníhodného postavení. Pokud by poslanci ODS hlasovali pro, zradí svůj princip rovné daně, protože se vládním návrhem naopak zvýší daňová progrese. Pokud budou věrni principům, a ruku pro návrh nezvednou, budou terčem kritiky, že snižování daní nemyslí vážně. ČSSD svým ďábelským návrhem prokázala, že ji nejde o občany, ale pouze o volební preference za každou cenu.

5713 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Velmi přátelský vztah k Rusku je už po staletí součástí české národní identityChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Zahraniční tisk vnímá roztržku mezi Prahou a Moskvou jen jako bizarní záležitost ČeskaEU chystá žalobu na Astru Zenecu

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Karty na stůl! Profesor Drulák rozstřelil vyhoštění. „Budeme mít ještě problémy,“ říkáDiplomat Kobza: Babiš mluvil pravdu, ale pak mu to vysvětlili. V Rusku ostrouháme, přijdou jiní
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění