Triumf ODS: Modrá šance přilepší všem, návrhy socialistů jen těm chudším

Autor: Dušan Šrámek | Publikováno: 21.6.2005 | Rubrika: Ekonomika
Daně

Vláda schválila minulý týden návrh zákona o dani z příjmů, který má nízko a středně příjmovým skupinám ušetřit od několika set do několika tisíc korun. Na první pohled jde o dobrý návrh. To, že socialisté chtějí snižovat daně, byť se tak stalo pod vlivem průzkumů veřejného mínění, je chvályhodné. Vždyť letošního dne daňové svobody, o den dřívějšího oproti loňsku, bylo dosaženo jenom díky přepočtu DPH Eurostatem.

Nebýt tohoto účetního triku, byl by den daňové svobody o dva dny později. S povděkem lze rovněž přijmout fakt, že v daňových úpravách se odrazil i návrh místopředsedy vlády Martina Jahna, kvůli němuž se zvýší současný paušál pro živnostníky z 25 na 50 až 80 procent.

Posledním, byť již přeneseným pozitivem je, že Sobotkovy návrhy donutily k úpravám i jejího největšího soupeře. Parametry ODS by totiž byly takové, že by s původní odečitatelnou položkou ve výši 4 500 korun znamenaly pro občany menší úspory než návrhy ČSSD. Zvýšení odečitatelné položky na osobu na 6 000 korun znamená v nižších a středních příjmových skupinách úspory prakticky ve stejné výši v obou konkurenčních návrzích. Rozdíl je ale v tom, že realizací Modré šance by si měly polepšit i vyšší příjmové skupiny s příjmem nad 40 000 korun měsíčně.

Je otázkou, zda to byla ideologie, která brání socialistům ulevit i tomuto segmentu zaměstnanců, kteří přinášejí svou prací největší přidanou hodnotu. Tito pracovníci bývají totiž především voliči ODS a ČSSD by zřejmě ani za pár stovek navíc nevolili. Ta naopak může apelovat na nejnižší lidské pudy jako je závist, a lživě tvrdit, že daňové záměry jejího konkurenta jsou pouze pro bohaté.

Taktika sociálních demokratů je ovšem podrazácká, neboť dostala občanské demokraty do nezáviděníhodného postavení. Pokud by poslanci ODS hlasovali pro, zradí svůj princip rovné daně, protože se vládním návrhem naopak zvýší daňová progrese. Pokud budou věrni principům, a ruku pro návrh nezvednou, budou terčem kritiky, že snižování daní nemyslí vážně. ČSSD svým ďábelským návrhem prokázala, že ji nejde o občany, ale pouze o volební preference za každou cenu.

5171 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Řádění norského sociálního úřadu Barnevernet. Doslova krade lidem děti pod různými nesmyslnými záminkami typu, že děcko dostalo na zadek a podobněVědci přišli na to, že ti, kteří uprchlíky nechtějí, nejsou xenofobové, ale svědomití a pečliví lidé používající rozum. Emoční centra, a tedy ani strach, se totiž v postojích odmítačů nezapojují

Eurabia.cz

Muslimové ve Skotsku usiluji zákeřný způsobem o zrušeni zákazu ženské obřízkyNěmecka vláda utratila zhruba 125 milionu korun, aby zaměstnala dva syrské uprchlíky ...

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Odstranění pomníku maršála Koněva z náměstí Interbrigády je vítězstvím fašizmu v naší zemiLubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým Schwarzenbergem...

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

ČT má průšvih? Za pořad o „fake news“. Vrchní kontrolor: Jak z 80. let. To nejhoršíOdporné. Vy maloměšťáci... Zdeněk Zbořil ke konci kauzy Čapí hnízdo: Je to plán Putina!
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění