Počínání dnešní vlády nelze označit za šťastné. Vláda disponuje vyznamnou parlamentní většinou, kterou zatím plně nevyužila. Z reformní vlády jsme toho moc neviděli. Kabinet Petra Nečase připomíná partu kluků, kteří se na pískovišti perou o lopatičku. Poslední vládní krize jasně ukázala, že lidská hloupost je nekonečná.  Strany vládní koalice šly do voleb s příslibem, že chtějí provést reformy a zastavit zadlužování. Ani jedno zatím nenastalo. Rozpočet pro letošní rok se opět propadne do hlubokého deficitu a to i přes škrty, které vláda na konci loňského roku provedla. Vláda zatím nenašla odvahu k razantním škrtům (zvláště v sociální oblasti), úsporám a reformám. Ohlížení se na zájmy odborů je cesta do pekel. Počet zaměstnanců organizovaných v odborech klesá. Dnes jsou oproti "normálním" zaměstanacům ve výrazné menšině. Nelze tedy trpět, aby menšina ovlivňovala život většiny a kladla si nesmyslné podmínky. Kabinet Petra Nečase tak zatím nahrává do karet Bohuslavu Sobotkovi, který nemusí nic zvláštního dělat a volební vítězství má v kapse.

Pokud současná vláda bude pokračovat v dosavadním stylu vládnutí, budeme svědky drtivého vítězství levice v příštích parlamentních volbách. Menšinová vláda ČSSD s podporou KSČM by byla nejsilnější vládou od roku 1989. Komunisté by svou podporu nedali zadarmo. Ministerstva by byla zaplavena rudými náměstky. Vláda Bohuslava Sobotky by rozhodně neprováděla reformy, které tato země potřebuje. Bohuslav Sobotka už jako ministr financí sestavoval rozpočty s obrovskými deficity. Budování sociálního státu by tak dostalo nový impuls a Česká republika by se opět vydala řeckou cestou. Ostatně socialisté jistě znají zkratku. Pokud dnes kritizujeme působení Radka Johna ve vládě, představme si pány Rátha, Palase, Škromacha či Zaorálka v ministerských křeslech. Brusel by mohl slavit. Bohuslav Sobotka je přesně ten politik, o jakém bruselští byrokraté sní. Neklade odpor a poslouchá na slovo. Již dnes Sobotka vládu kritizuje za to, že neskáče, jak Brusel píská.

Dnešní rozhovor Bohuslava Sobotky pro Hospodářské noviny by nás měl varovat. Po vládě ČSSD-KSČM nám zůstanou obrovské dluhy, které budeme muset zaplatit. Rozhodně neplatí myšlenka Jiřího Paroubka, že státní dluhy se nemusí platit. Pokud navazuje Bohuslav Sobotka na Paroubkův sen o sjednocené levici, jistě opráší i jiné myšlenky Jiřího Paroubka. Dnešní sociální demokrakcii tak vlastně řídí Jiří Paroubek junior.