Vláda poslouchala půl dne nadávky. Hlasování o nedůvěře přežila

Autor: Odjinud | Publikováno: 27.4.2011 | Rubrika: Politika
Nečas Petr

 

Poslanci všech tří koaličních stran podrželi vládu Petra Nečase (ODS). Nedůvěru jí vyslovila jen opozice a tři odpadlíci z Věcí veřejných. Potřebných 101 hlasů neměli. Debata při mimořádné schůzi trvala zhruba sedm hodin, převládala kritika opozičních poslanců.

Od svého záměru vyvolat hlasování o nedůvěře vládě sociální demokraté neustoupili ani po čtvrteční obměně kabinetu. Naopak současné složení považují za ještě horší. Na protest a vyjádření svého názoru si proto poslanci ČSSD dali před svá místa ceduli s nápisem Stop vládě.

Finálnímu hlasování předcházela dlouhá rozprava, ve které se poslanci svými vyjádřeními nechávali slyšet, proč zaujmou ten, či onen postoj k důvěře či nedůvěře současné koaliční vládě. Ta nakonec hlasování ustála.

Pro vyslovení nedůvěry vládě bylo 84 poslanců ČSSD a KSČM a také bývalí členové klubu VV Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka a Stanislav Huml. Proti návrhu bylo 114 poslanců ODS, TOP 09 a Starostů a VV. 

Hlasování se neúčastnila poslankyně VV Jana Suchá, která se ze schůze omluvila od večera a nebude přítomná ani ve středu a ve čtvrtek. Suchá je poslankyní, o níž se na začátku vládní krize spekulovalo jako o možné rebelce. Z opozice chyběl Petr Jalowiczor (ČSSD). 

Korte během hlasování zpíval. A zvedl ze židlí opozici

I během hlasování nebyla jen nuda. Poslanec Daniel Korte (TOP 09) ze svého místa v zadní lavici povstal a svá slova „proti návrhu" hlubokým hlasem vyzpíval. To po hlasování probudilo diskusi zejména ze strany opozice o tom, zda je jeho způsob hlasování platný. Ve sněmovně vlnu všeobecného veselí a předsedající Miroslavu Němcovou na několik sekund zcela zaskočil.  


Vláda diletantů, stejně bude zase před pádem už brzy - "do třešní"

Než však poslanci došli k vlastnímu hlasování, padala v předchozí rozpravě velmi silná slova směrem k vládě - ta je ze strany opozice pokládána za vládu diletantů. Komunistický poslanec Jiří Dolejš například předvídal, že i pokud vláda nepadne nyní, sejde se Poslanecká sněmovna za stejným účelem znovu, a to "do třešní". Tím zdůraznil, že další hlasování o důvěře vládě se dá očekávat v horizontu dalších týdnů.V podobném duchu se do současné koaliční vlády pouštěli i další spolustraníci z KSČM, ale také z ČSSD.

Rath: Kočí, štěnice i Kubice

Středočeský hejtman a poslanec ČSSD David Rath v průběhu rozpravy vládě vyčetl, že se nechá v podstatě vydírat Věcmi veřejnými. Ve více než dvou desítkách vystoupeních poslanců však létala sněmovnou mnohá další obviňování i obhajoby toho, proč se má vláda udržet.

Rath připomněl po svém anabázi vládní krize. Zmínil štěnici pod postelí poslankyně Kristýny Kočí.

„Člověk by až žasnul, jak se rychle bývalá předsedkyně poslaneckého klubu VV změnila. Co bylo důvodem? Štěnice, kterou našla v ložnici? Pašoval ji tam snad pan poslanec Tluchoř, o kterém jsme se mohli dozvědět, že s ním někdy ložnici sdílela? Čelíme pokusu o útok na principy demokracie," vzkázal dále od pultíku kolegům z vlády Rath.

Pak si ale Rath rozmyslel směr útoku a pod jeho drobnohled se dostal nový ministr vnitra Jan Kubice. „Znevěrohodnotil jste policii a byly to bláboly, které jste tehdy sepsal," sepsul Rath tzv. Kubiceho zprávu, která podle ČSSD v roce 2006 naprosto otočila volby do Poslanecké sněmovny, neboť zpráva vypovídala o údajném prorůstání zločinu do sociálně demokratické vlády.

„To je podle mého soudu porušení veškerých pravidel. To je porušení jako máloco. Vy jste tu policii poškodil na strašně dlouho dopředu. Pošpinil jste jméno policie jako nikdo jiný. Kdybyste měl trochu cti v těle, tak do této vlády nevlezete. Jste ostuda této vlády," fackoval dál slovně Kubiceho Rath.

Hovořil také o Věře Jourové, jíž právě ÚOOZ pod tehdejším vedením Kubiceho zatkla. „Já to nazvu sociálními vraždami, že jste zlikvidovali paní Jourovou. Vědomě jen na základě nějakých keců jste nechali tu ženskou dva měsíce hnít ve vazbě. Měl bystě si tam jít sednout vy. Ale vy máte metody estebáků - hnusné a odporné šikanování," dodal Rath.

Rozhodovalo 198 poslanců, předem bylo jasné, že se vláda nepoloží

Aby mohla opozice vyslovit nedůvěru vládě, potřebovala k tomu 101 poslanců, kteří takový návrh podpoří. Už na počátku rozpravy bylo zřejmé, že ČSSD má společně s komunisty ale pouhých 82 hlasů. Pro návrh a vyslovení nedůvěry vlády se vyjádřili také tři bývalí členové poslaneckého klubu VV Jaroslav Škárka a Stanislav Huml a Kristýna Kočí.V Poslanecké sněmovně bylo přítomno 198 poslanců.

http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/vlada/195455.aspx

 

4828 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Velmi přátelský vztah k Rusku je už po staletí součástí české národní identityChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Zahraniční tisk vnímá roztržku mezi Prahou a Moskvou jen jako bizarní záležitost ČeskaEU chystá žalobu na Astru Zenecu

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Zahradil promluvil při narozeninách ODS: Revoluční mládež Pirátů. Kultura udávání. StokaNotičky z USA. Babiš na tiskovce vypadal, že se rozbrečí. Stvořitel Drahoše a Pavla vylezl z nory. Vyoral o týdnu války s Ruskem
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění