Macek setřel Topolánka: On a Dalík dali Véčkám sílu

Autor: Odjinud | Publikováno: 23.4.2011 | Rubrika: Politika
Topolánek

 

„Ódéeska" oslavila 20. narozeniny, ale ne všichni jí posílají blahopřání. Důvod k oslavám neviděl jeden ze zakládajících členů strany Miroslav Macek a tak nedorazil. Dlouholetý straník Petr Paulczynski sice dorazil, ale v projevech expředsedů Klause a Topolánka spatřil jen "poměřování pindíků". A politolog Jiří Pehe? Ten si kopl už tradičně do „mafiánského kapitalismu".

Růžově nevidí po čtvrteční oslavě narozenin ODS vedle jmenovaných ani politolog Ladislav Mrklas. „Myslím si, že vystoupení bývalých předsedů ukázala, že ta strana čím dál tím víc žije vnitřními problémy a vyřizováním si účtů," zhodnotil politolog pro ParlamentníListy.cz oslavy 20. výročí založení strany.

Nicméně vyzdvihl projev Mirka Topolánka. „V jeho projevu bylo cosi státnického, zatím co v projevu Václava Klause bylo cosi malého," zhodnotil Mrklas. Podle něj Klaus ukázal, že už nemá straně moc co dát.

Celej Topol, jen urážky

V hodnocení Topolánkova projevu by si asi Mrklas nerozuměl s předsedou pražské ODS a poslancem Borisem Šťastným, ten při projevu „chlapa s gulama" ze sálu odešel. „Urazit a zesměšnit, ne poblahopřát. Typický Topol," odplivl si Šťastný. Reagoval tak na Topolánkův řečnický start.

„Toto jsou totiž velké narozeniny. Nenechme si je ukrást! Přestaňme se chovat jako puberťáci, kteří si nervózně mačkají pupínky a čekají, co jim poradí jejich taťka. Je nám dvacet let!" zahájil totiž „Topol".

První místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová pak jeho projev vypustila ze zřetele. "Předsednické projevy jsem slyšela tři: Petra Nečase, Václava Kaluse a hosta Mikuláše Dzurindy," řekla ParlamentnímListům.cz. Europoslanec Ivo Strejček zhodnotil projev prezidenta jako státnický, což se podle něho o Topolánkově projevu ale v žádném případě říct nedalo.

Macek je zdrbnul hlava nehlava

Miroslav Macek, který oslavy proignoroval, si z Topolánkova projevu ke kritice vybral tu pasáž, kde se expředseda opřel do Věcí veřejných. „Ostrá kritika Věcí veřejných z úst Mirka Topolánka na Žofíně je sice na místě, ovšem může se částečně pokládat za jejich zakladatele: nebýt jeho dalíkovsko - toskánské politiky, VV by se do Poslanecké sněmovny zřejmě vůbec nedostaly...," glosoval Macek.

Ten se navezl i do Klause za tu pasáž projevu, kde prezidenta za viníka vládní krize pasoval média. „Je-li pan prezident Klaus přesvědčen, že za vládní krizi (která podle něj pominula) mohou media, doporučuji mu přečíst si rozhovor s exnáměstkem exministra dopravy Bárty Martinem Sýkorou a "bílým koněm" ABL Janem Harvillem v MF Dnes," napsal Macek s tím, že pak Klaus „dozajista uzná, že za ty šílenosti nemohou media, která o nich píší, ale jejich činitelé".

Expředsedové si poměřovali pindíky

Nelichotivou visačku oslavám zavěsil i dlouholetý člen této strany Petr Paluczynski. Ten na oslavy sice dorazil, ale jen aby se "na vlastní bulvy" přesvědčil, zda půjde o oslavy, tryznu, nebo taškařici. „Musím říci, že výsledný dojem se nejvíce blížil tomu poslednímu," dodal posléze.

„Už sama režie, kdy Václav Klaus nahlásil, že přijede až Mirek Topolánek odjede ukazuje, že vztahy někdejších vůdců připomínají kluky na pískovišti co si rozšlapávají bábovičky. A to nemluvím o obsahu jejich projevů, v nichž si navzájem poměřovali pindíky," zhodnotil Paulczynski.

Pehe si ohřál polívčičku

Rozhodně ne nečekaně se svou troškou do mlýna přišel i politolog Jiří Pehe. „ODS je dnes ze všeho nejvíc symbolem cynického kupčení s mocí, organizovaného z pozadí kmotry. Veřejnosti stále více znechucené korupčními praktikami mafiánského kapitalismu už nemá co nabídnout, a stále méně lidí také věří, že se může změnit k lepšímu. I proto se podobá většina komentářů k jejím dvacátým narozeninám ze všeho nejvíc nekrologům," šťouchl si politolog na dotaz ParlamentníchListů.cz.

Pehe, už si uvědom, kde žiješ

Tento jeho závěr však nenechal v klidu již citovaného politologa Mrklase. „Pan Pehe mluví o jakémsi mafiánském kapitalismu. Já bych byl opravdu rád, kdyby si většina komentátorů už uvědomila, v jakém prostředí se pohybujeme. Pohybujeme se ve střední Evropě, která nikdy, nikdy nebyla prostá korupce," zahájil argumentaci Mrklas.

Podle něj se region nachází na kulturně politické křižovatce, která díky čtyřiceti letům socialismu posunula naší zemi daleko víc na východ. „Představovat si, že po dvaceti letech tady budeme mít nějakou čistou politiku, která není ani na nejméně zkorumpovaném severu, je pro mě iluzorní. A je to podle mě selhání intelektuálních elit, které neustále omílají, že je třeba bojovat s korupcí, bojovat s korupcí a bojovat s korupcí," myslí si politolog.

A dodává: „Boj s korupcí je důležitá věc, ale je nevybojovatelný. Stejně jako je nevybojovatelný v Itálii, ve Španělsku a v Řecku. Prostě není to věc, která se dá odstranit během dvaceti let a já dokonce říkám, že není vybojovatelná vůbec," obul se Mrklas do Pehe.

http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/195156.aspx

5117 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Odporné výsledky zvrácené genderové ideologie...Pašování migrantů neustává

Eurabia.cz

Slavná Anglie. Nejsou důkazy, ale Čech je vinný jen kvůli tomu, že je bělochem ...Švýcarská anketa: Důvěřuješ Astře Zeneca? Ano 6%

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Ne, Češi, to si rozhodovat nebudete, to rozhodne EU. Svoboda slova? Čas ozvat se je do úterkaTvář, kterou znáte z ČT: „Lipovská ven?“ Veliký výsměch. Ale také obvinění lidovce Bartoška
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění