Klaus: Sčítání lidu je k ničemu

Autor: Odjinud | Publikováno: 21.4.2011 | Rubrika: Ostatní
Klaus

 

Podle prezidenta Václava Klause je sčítání lidu k ničemu. Řekl to včera při debatě se studenty Technické univerzity Liberec.

„Prezident na návštěvě univerzity na dotaz jednoho studenta odpověděl, že sčítání lidu je k ničemu. Že jako člověk se vždy zajímal o sociiometrii a mnohá data by ho zajímala, ale že si snad nikdy nevšiml, že by s daty ze sčítání lidu někdo opravdu užitečně nakládal," prozradil ParlamentnímListům.cz student z liberecké univerzity.

Klausovci proti

Prezident republiky Václav Klaus dnes uzavírá třídenní návštěvu Libereckého kraje. Tento den ještě navštíví například obce Raspenava, Hejnice či Oldřichov v Hájích.

Sčítání lidu odmítá i Klausův bývalý poradce Petr Mach, který již avizoval, že formulář nevyplní, i když za nevyplnění hrozí pokuta 10 tisíc korun. Mach je český ekonom a politik, blízký spolupracovník prezidenta Václava Klause. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Po založení strany Strany svobodných občanů opustil funkci ředitele Klausova Centra pro ekonomiku a politiku a prezidentova poradce.

Na sčítání lidu, domů a bytů podala ústavní stížnost advokátní kancelář Kláry Samkové. Vyřizuje tím tak stížnost soukromé osoby, studentky Kláry Burešové z Kunovic.

Ústavní stížnost

Ta se domnívá, že tím, že je povinná pravdivě a úplně, vyjma dvou dobrovolných položek, vyplnit sčítací formuláře pro účely sčítání, je zasaženo do několika jejích základních práv. Klára Burešová má na mysli právo na soukromí, právo na rodinný a soukromý život, právo na ochranu před neoprávněným shromažďováním, zveřejňováním nebo jiným zneužíváním údajů a právo vlastnit majetek.

Upozorňuje rovněž na fakt, že již při minulém sčítání v roce 2001 se našlo několik vyplněných formulářů u popelnic.

Proti sčítání ekonomové. Je drahé

Proti sčítání lidu je i řada ekonomů. Shodují se, že data lze často získat i jinde, sčítání je drahé a navíc výrazně zasahuje do soukromí lidí a je pobídkou ke státnímu plánování.

Ze sčítací akce státu nejsou nadšeni i někteří politici. Například europoslanec Ivo Strejček považuje sčítání za zbytečný a drahý projekt. „Zejména však znamená nepochopitelně pronikání státu do soukromí občanů. Pokud připočtu všechny organizační problémy, získaná data budou nedůvěryhodná," uvedl europoslanec.

„Vyhazujeme miliardy v době, kdy bychom měli šetřit. Stát může všechny tyto údaje získat a má je k dispozici z jiných zdrojů. Jedná se o zbytečnou socialistickou buzeraci občanů," řekl ParlamentnímListům.cz senátor Petr Pakosta.

Dvě a půl miliardy v době utahování opasků

Lidé měli vyplnit sčítací formulář 26. března a mezi tímto dnem a 14. dubnem je odevzdat. Proti sčítání vznikly i stránky nechcisecist.cz na nichž svůj odpor ke státní akci vyjádřilo již 16 349 lidí. Objevila se řada případů, kdy sčítací komisaři nedorazili v určený čas a lidé na ně čekali zbytečně.

Sčítání lidu bude celkem stát 2,5 miliardy korun a jeho propagace 25 milionů. Například ale v Čínské lidové republice se náklady na census odhadují na 700 milionů čínských jüanů, což je přibližně 1,85 miliardy korun.

Autor: Lukáš Petřík

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/194878.aspx

4389 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Velmi přátelský vztah k Rusku je už po staletí součástí české národní identityChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Zahraniční tisk vnímá roztržku mezi Prahou a Moskvou jen jako bizarní záležitost ČeskaEU chystá žalobu na Astru Zenecu

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Notičky z USA. Babiš na tiskovce vypadal, že se rozbrečí. Stvořitel Drahoše a Pavla vylezl z nory. Vyoral o týdnu války s Ruskem„Trapná nenávist k Rusku.“ Klaus účtuje za Vrbětice: Kdo z toho těží
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění