Klaus: Sčítání lidu je k ničemu

Autor: Odjinud | Publikováno: 21.4.2011 | Rubrika: Ostatní
Klaus

 

Podle prezidenta Václava Klause je sčítání lidu k ničemu. Řekl to včera při debatě se studenty Technické univerzity Liberec.

„Prezident na návštěvě univerzity na dotaz jednoho studenta odpověděl, že sčítání lidu je k ničemu. Že jako člověk se vždy zajímal o sociiometrii a mnohá data by ho zajímala, ale že si snad nikdy nevšiml, že by s daty ze sčítání lidu někdo opravdu užitečně nakládal," prozradil ParlamentnímListům.cz student z liberecké univerzity.

Klausovci proti

Prezident republiky Václav Klaus dnes uzavírá třídenní návštěvu Libereckého kraje. Tento den ještě navštíví například obce Raspenava, Hejnice či Oldřichov v Hájích.

Sčítání lidu odmítá i Klausův bývalý poradce Petr Mach, který již avizoval, že formulář nevyplní, i když za nevyplnění hrozí pokuta 10 tisíc korun. Mach je český ekonom a politik, blízký spolupracovník prezidenta Václava Klause. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Po založení strany Strany svobodných občanů opustil funkci ředitele Klausova Centra pro ekonomiku a politiku a prezidentova poradce.

Na sčítání lidu, domů a bytů podala ústavní stížnost advokátní kancelář Kláry Samkové. Vyřizuje tím tak stížnost soukromé osoby, studentky Kláry Burešové z Kunovic.

Ústavní stížnost

Ta se domnívá, že tím, že je povinná pravdivě a úplně, vyjma dvou dobrovolných položek, vyplnit sčítací formuláře pro účely sčítání, je zasaženo do několika jejích základních práv. Klára Burešová má na mysli právo na soukromí, právo na rodinný a soukromý život, právo na ochranu před neoprávněným shromažďováním, zveřejňováním nebo jiným zneužíváním údajů a právo vlastnit majetek.

Upozorňuje rovněž na fakt, že již při minulém sčítání v roce 2001 se našlo několik vyplněných formulářů u popelnic.

Proti sčítání ekonomové. Je drahé

Proti sčítání lidu je i řada ekonomů. Shodují se, že data lze často získat i jinde, sčítání je drahé a navíc výrazně zasahuje do soukromí lidí a je pobídkou ke státnímu plánování.

Ze sčítací akce státu nejsou nadšeni i někteří politici. Například europoslanec Ivo Strejček považuje sčítání za zbytečný a drahý projekt. „Zejména však znamená nepochopitelně pronikání státu do soukromí občanů. Pokud připočtu všechny organizační problémy, získaná data budou nedůvěryhodná," uvedl europoslanec.

„Vyhazujeme miliardy v době, kdy bychom měli šetřit. Stát může všechny tyto údaje získat a má je k dispozici z jiných zdrojů. Jedná se o zbytečnou socialistickou buzeraci občanů," řekl ParlamentnímListům.cz senátor Petr Pakosta.

Dvě a půl miliardy v době utahování opasků

Lidé měli vyplnit sčítací formulář 26. března a mezi tímto dnem a 14. dubnem je odevzdat. Proti sčítání vznikly i stránky nechcisecist.cz na nichž svůj odpor ke státní akci vyjádřilo již 16 349 lidí. Objevila se řada případů, kdy sčítací komisaři nedorazili v určený čas a lidé na ně čekali zbytečně.

Sčítání lidu bude celkem stát 2,5 miliardy korun a jeho propagace 25 milionů. Například ale v Čínské lidové republice se náklady na census odhadují na 700 milionů čínských jüanů, což je přibližně 1,85 miliardy korun.

Autor: Lukáš Petřík

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/194878.aspx

3830 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Patnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI?

euPortal.cz

Africký imigrant chtěl upálit děti v autobuse. Podívejte se na videoMultikulturní obohacení v Praze na náplavce. Podívejte se

Eurabia.cz

Už je to zde! Autocenzura a lezení muslimům do zadku v novozélandské společnosti zesilujíBritské úřady hájí islám a diskriminují bývalé muslimy za kritiku islámu. Výsledek multikulturalismu

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

„Kdo zná celý můj repertoár, ví předem mou odpověď.“ Tomáš Ortel se pro PL vyjádřil k útoku na mešity v Christchurch„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění