Václav Havel: Co dělá, když vlastně nic nedělá? Kdo jej vůbec platí?

Autor: Petr Žantovský | Publikováno: 17.6.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Havel

Před lety vznikl svým způsobem přelomový film s názvem Jára Cimrman ležící, spící. Pojednával o životě, díle a nesmrtelnosti neexistujícího velikána českých dějin. Pointou bylo, že Cimrman byl zachycen v postavě letité herečky Valerie Kaplanové, an uléhá v ložnici svého vlastního muzea. Taková hezká parafráze na apologie a blahoslavení kdejakého čičmundy, jichž jsme si tou dobou – za reálného socialismu – věru užili. Není tedy divu, že mýtická postava Járy Cimrmana by – pokud by se hlasovalo opravdu férově – s předstihem mnoha koňských délek zvítězila i v TV show Největší Čech. Cimrman nám je symbolem prázdné, ale náležitě naduté fikce.

V podobné kategorii se ocitl postupem let i bývalý president Václav Havel. Z původně živého a chybujícího člověka počátku 90.let novináři stvořili mýtus, legendu uebermensche, před nímž se sklání celá západní civilizace. Není divu, že sám expresident nutně musel ve svou jaksi nadpozemskou podstatu dřív či později též sám uvěřit. Jenže tato nadpozemskost se nám před očima odvíjí právě poněkud cimrmanovsky.

Havel už tři roky píše knihu, aniž by cokoli napsal. Trochu tím připomíná Jana Rumla, který patnáct let odcházel z politiky, aby do ní vždy znovu lezl (naposledy v mediální přestřelce o roli NGO proti V. Klausovi). Havel založil po vzoru amerických presidentů (skutečných „předsedů zeměkoule“) po sobě pojmenovanou knihovnu, aniž by jejím výsledkem – s výjimkou jedné tenké brožury – za rok existence bylo něco víc než prázdné šustění oslavných novinových slov.

Když procházíte v Praze Voršilskou ulicí, najdete hned vedle papežské nunciatury (jaká náhoda) dům, hlásající ze dveří roztomilým srdíčkem, že zde sídlí jak sám Havel, tak jeho knihovna. Ta, co nic neudělala. Ta, z níž utekli i Havlovi nejvěrnější - politolog Pehe, disident - diplomat Vondra či věčný student Bartuška. A hledě na ta okna si – na rozdíl od našich novinářů – možná položíte otázku: K čemu to slouží? Kdo to platí a co tím sleduje? Co to dělá, když to nic nedělá?

Naši novináři se ale zabývají důležitějšími problémy. Kupříkladu rozvíjejí myšlenku, že Nadace Václava Klause je „spící“, jak po cimrmanovsku stálo v denním tisku tak dlouho, dokud to neuvedl na pravou míru manažer té nadace Bachora. Ten sdělil světu jednu hezkou větu: Klausova nadace nespí, jen o sobě pořád neříká, jak je důležitá. Ona ročně dává stovky tisíc na postižené, ale nemá potřebu se tím holedbat. Protože charita dělaná pro televizní kamery přestává být charitou a začíná být sebepropagací.

Cítíte ten rozdíl? Knihovna, která o sobě neustále mediálně mluví, ale skutek utek, a nadace, o níž nevíte vy, kdo čtete noviny, ale jejíž výsledky cítí handicapovaní, jimž pořídila nový vozík či asistenční službu. Například. To je rozdíl, který snadno pozná kdokoli – kromě českého novináře. Zejména takového, jemuž se fakta nehodí do politického krámu.

A tak si tady žijeme pořád jaksi po cimrmanovsku. V láskyplném objetí našich médií všichni tak trochu ležící, spící. A dobře nám tak.

Publikováno ve spolupráci se serverem Česká média.

5715 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Studenti Sorosova gymnázia v Praze vyhlásili stávku kvůli Zemanovi. Přišli je podpořit Pavel Novotný, herečky Holubová s Geislerovou a Eva DecroixDlouholetý člen ODS se naštval po vyloučení VK ml. Tohle napsal v rezignačním dopisu šéfovi Oblastního sdružení Česká LípaEvropský parlament včera narychlo přijal dva zákony, které se týkají slovenských prezidentských voleb. Slušní lidé budou potěšeniV ODS začal hon na čarodějnice. Příznivci umučeného Mistra VK ml. jsou hromadně upalováni na hranici. S poslankyní Majerovou Zahradníkovou bude zahájen monstrprocesAť se Petr Fiala omlouvá sám za sebe

euPortal.cz

Australan povraždil lidi v mešitě. Ovšem media již neřeknou, že v této mešitě verbovali muslimy pro džihád proti nevěřícímVáclav Klaus mladší už nebude spojován s pokryteckou neomarxistickou skupinou, která mu špinila jméno. Pro ODS se otevírá daleko snadnější cesta k faktické integraci s TOP 09 a Piráty

Eurabia.cz

Šéf pražských muslimů vyzval české muslimy, aby se ozbrojili. Máme se bát teroristických útoků ze strany českých muslimů?Teroristický útok v nizozemské tramvaji - několik mrtvých. Jde o muslimskou pomstu za vystřílení mešity na Novem Zélandu?

FreeGlobe.cz

Bílé feministky sklízejí plody své tolerance! Barevné sestry jim nadávají do bílých ku.ev (+ video)Každý druhý mladý Němec se bojí vyjádřit svoje politické názory. Tomu se říká svobodná společnost!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Česká média vždycky nenáviděla ODS, ta se teď sama porazila a zapřela. Prořízlá komentátorka Stonjeková nakládá po odstranění Klause juniora brutálně všemDžamila Stehlíková chce odebírat lidem zbraně, strašila přitom raketometem. Expert na sebeobranu se chytil za hlavu a vysvětlil, proč jsou to nesmysly
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění