Václav Havel: Co dělá, když vlastně nic nedělá? Kdo jej vůbec platí?

Autor: Petr Žantovský | Publikováno: 17.6.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Havel

Před lety vznikl svým způsobem přelomový film s názvem Jára Cimrman ležící, spící. Pojednával o životě, díle a nesmrtelnosti neexistujícího velikána českých dějin. Pointou bylo, že Cimrman byl zachycen v postavě letité herečky Valerie Kaplanové, an uléhá v ložnici svého vlastního muzea. Taková hezká parafráze na apologie a blahoslavení kdejakého čičmundy, jichž jsme si tou dobou – za reálného socialismu – věru užili. Není tedy divu, že mýtická postava Járy Cimrmana by – pokud by se hlasovalo opravdu férově – s předstihem mnoha koňských délek zvítězila i v TV show Největší Čech. Cimrman nám je symbolem prázdné, ale náležitě naduté fikce.

V podobné kategorii se ocitl postupem let i bývalý president Václav Havel. Z původně živého a chybujícího člověka počátku 90.let novináři stvořili mýtus, legendu uebermensche, před nímž se sklání celá západní civilizace. Není divu, že sám expresident nutně musel ve svou jaksi nadpozemskou podstatu dřív či později též sám uvěřit. Jenže tato nadpozemskost se nám před očima odvíjí právě poněkud cimrmanovsky.

Havel už tři roky píše knihu, aniž by cokoli napsal. Trochu tím připomíná Jana Rumla, který patnáct let odcházel z politiky, aby do ní vždy znovu lezl (naposledy v mediální přestřelce o roli NGO proti V. Klausovi). Havel založil po vzoru amerických presidentů (skutečných „předsedů zeměkoule“) po sobě pojmenovanou knihovnu, aniž by jejím výsledkem – s výjimkou jedné tenké brožury – za rok existence bylo něco víc než prázdné šustění oslavných novinových slov.

Když procházíte v Praze Voršilskou ulicí, najdete hned vedle papežské nunciatury (jaká náhoda) dům, hlásající ze dveří roztomilým srdíčkem, že zde sídlí jak sám Havel, tak jeho knihovna. Ta, co nic neudělala. Ta, z níž utekli i Havlovi nejvěrnější - politolog Pehe, disident - diplomat Vondra či věčný student Bartuška. A hledě na ta okna si – na rozdíl od našich novinářů – možná položíte otázku: K čemu to slouží? Kdo to platí a co tím sleduje? Co to dělá, když to nic nedělá?

Naši novináři se ale zabývají důležitějšími problémy. Kupříkladu rozvíjejí myšlenku, že Nadace Václava Klause je „spící“, jak po cimrmanovsku stálo v denním tisku tak dlouho, dokud to neuvedl na pravou míru manažer té nadace Bachora. Ten sdělil světu jednu hezkou větu: Klausova nadace nespí, jen o sobě pořád neříká, jak je důležitá. Ona ročně dává stovky tisíc na postižené, ale nemá potřebu se tím holedbat. Protože charita dělaná pro televizní kamery přestává být charitou a začíná být sebepropagací.

Cítíte ten rozdíl? Knihovna, která o sobě neustále mediálně mluví, ale skutek utek, a nadace, o níž nevíte vy, kdo čtete noviny, ale jejíž výsledky cítí handicapovaní, jimž pořídila nový vozík či asistenční službu. Například. To je rozdíl, který snadno pozná kdokoli – kromě českého novináře. Zejména takového, jemuž se fakta nehodí do politického krámu.

A tak si tady žijeme pořád jaksi po cimrmanovsku. V láskyplném objetí našich médií všichni tak trochu ležící, spící. A dobře nám tak.

Publikováno ve spolupráci se serverem Česká média.

5851 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Ukazuje se, že fanatická feministická genderistická neomarxistická ideologie škodí samotným ženám. Muži se v důsledku kampaně #MeToo proti sexuálnímu obtěžování stále více zdráhají spolupracovat se ženamiPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlast

Eurabia.cz

Bičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Ekonomka brutálně nachytala Schwarzenberga kvůli Kosovu. Pane kníže, tohle se fakt nepovedlo Že Babiše chtěli vydat dva měsíce před volbami, to opravdu není náhoda. Jiřímu Čunkovi kauza Čapí hnízdo potvrdila vlastní šílené zkušenosti se státními zástupci
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění