Zaznívala slova o tom, že je to v naprostém pořádku, že jen ABL dělá svou práci, pro kterou má udělenu licenci. Nevím, jestli je součástí licence i nezákonný postup při získávání materiálů od mobilních operátorů nebo údajů v majetku policie. Selský rozum říká, že nikoli.

Zveřejněná nahrávka Víta Bárty, kterak své blízké spolupracovníky instruuje, jak ABL pronikne do politiky včetně následného uskutečňování nastíněných kroků odhaluje realitu záměru firmy ABL. Jistě, i zde zastánci nové, nezkompromitované, transparentní a čisté strany argumentují tím, že s vazbou na soukromý sektor jde do politiky většina poslanců.

Zcela určitě mají pravdu a je to i logické. Co však mnozí nechtějí pochopit je rozdíl mezi jednotlivcem a ovládnutím strany soukromou firmou. Realita je drsná. Když sám premiér prozradí, že ministr vnitra, mediálně známá tvář, je vlastně jen nekompetentním maskotem a de facto bílým koněm.

Pokud se jednání za ministerstvo vnitra v 90% zúčastňoval nikoli Radek John, ale Vít Bárta včetně toho, že ministr dopravy úkoloval náměstky ministra vnitra, ukazuje to, jak vážné nebezpečí je proniknutí a propojení byznysu s politikou.

Radek John byl naprosto neschopný ministr vnitra, který byl jen "králíkům pro srandu" a který si dokázal proti sobě popudit víc než polovinu policejního sboru. Jeho schopnosti a angažmá se snad dá přirovnat jedině k Antonínu Baudyšovi, který málem zevnitř sestřelil vlastní letadlo a střelbu na sebe musela vzít jeho ochranka.

Věci Veřejné vstoupily do politiky raketově, možná i díky materiálům na politiky. Od samého počátku vystupovaly ultimativně. Stačí si vzpomenout na ultimátum vnitro Johnovi nebo nebude vláda a později na další ultimátum ohledně policejního prezidenta.

Čas vydírání by měl skončit. VV nejsou v pozici, kdy by mohly své vládní partnery vydírat, přesto ale ve svém vyděračském přístupu pokračují. Znovu si kladou podmínky, za jakých podpoří vládu. Možná tohle platí v obchodním styku, ale zde by měly VV projevit trochu politické prozíravosti.

Preference spadly véčkařům k hranici volitelnosti a současný přístup  napomůže dalšímu propadu. Že vládní strany budou chtít pokračovat bylo dopředu jasné, stejně jako že se nakonec dohodnou. Radost socialistů byla evidentně předčasná.

Prohlášení Bohuslava Sobotky o nových volbách, nové vládě a novém začátku je sice hezké v tom smyslu, že tentokráte by ČSSD na rozdíl od situace po svržení Topolánkovy vlády převzala vládní odpovědnost, ale vláda ČSSD by byla daleko větším zlem pro náš stát.

 

Druhá linie týkající se Kristýny Kočí je těžko pochopitelná a značně neprůhledná. Je možná varianta, že si od Víta Bárty půjčila půl milionu stejně jako varianta, že byla Vítem Bártou uplácena. Její následná vystoupení vše jen více zamotávala a zamlžovala.

Jedna věc je jistá. V bytě Kristýny Kočí se našlo odposlouchávací zařízení a její spolustraníci si skrytě nahrávali rozhovor s ní - jednoduše ji špiclovali. Co je to za stranu, kde se členové vzájemně odposlouchávají? Celá role KK je zcela zmatená.

Pokud by byla pravda, že už přes devět měsíců domlouvala s šéfem poslanců ODS Tluchořem rozštěpení Véčkařů, znamenalo by to, že zároveň běželo vyjednávání o vládě a simultánně příprava na ohrožení existence vlády. To by bylo poněkud schizofrenní jednání, ale politika nemá logiku.

Znamenalo by to, že uvnitř ODS probíhá boj mezi křídlem Petra Nečase a blíže neurčeným křídlem provázaným na různé kmotry. Nemyslím si, že by tohle měli různí představitelé ODS v plánu, vždyť by to  znamenalo větší riziko pádu vlády a dalšího propadu voličské přízně.

Nemyslím si, že by se takový jedinec v některé z politických stran vyskyt na destrukci vlastní strany. Bylo by to proti pudu sebezáchovy, nehledě na to, že všeobecná naštvanost na politiky je ohromná a pokud tato vláda nedostojí svým slibům, bude to znamenat naprostou diskreditaci politiky.

Tah Kubicem jako novým ministrem vnitra je ve své podstatě geniální. Socialisté a jejich příznivci nemohou Kubicemu zapomenout jeho zprávu před volbami v roce 2006 a kladou mu vinu za únik informací. Jenže zprávu vynesl lidovec Severa a kdo zprávu četl, ví, že jde o informace z Mrázkova archívu nalezené při prohlídce bydla uprchlého podnikatele Pitra.

Jan Kubice nepadl do oka ani Ivanu Langerovi, což ho nakonec stálo místo u policie. Jan Kubice je překvapivým tahem, nemyslím si, že by jeho předchůdce Bublan měl pravdu s tím, že Jan Kubice na řízení resortu nestačí. Vždyť ani Bublan, když nastoupil do funkce neměl s řízením ministerstva žádné zkušenosti.

Jan Kubice nemá přítele ani v socialistech ani v té části ODS, které je nazývána kmotrovskou. Dle mého názoru je to výběr dobrý. Není spjat s žádnou politickou stranou a argumentace, že i Jan Kubice je spoluvlastníkem bezpečnostní agentury je lichá. Pan Kubice nikdy neměl ambice proniknout do politiky pro zisk své firmy, jako ABL. Ať bude jaký chce, určitě je to dramatická změna k lepšímu, protože vyrovnat se Johnovi znamená padnout na samé dno.

http://polanecky.blog.idnes.cz/c/187986/Tah-Kubicem.html