Panika zachvátila Lidový dům: Sociální demokracie zřejmě míří k bankrotu!

Autor: Dušan Šrámek | Publikováno: 16.6.2005 | Rubrika: Politika

Těžko lze najít jakýkoliv rozumný důvod, kterým by se dalo vysvětlit úpěnlivé lpění sociálních demokratů na pokračující kampani k referendu o euroústavě. Po dvojím odmítnutí je více než jasné, že tento šílený projekt skončí na smetišti dějin.

Přesto by se jedno docela logické vysvětlení úpěnlivé snahy ČSSD nabízelo. Její vedení totiž okradlo advokáta, který ji zachránil před finančním kolapsem. JUDr. Zdeňku Altnerovi, jenž straně vyhrál spor o Lidový dům, se místo vděku a zaplacení řádně smluvně zajištěné odměny dostalo pouze šikany od státních orgánů a nekonečných soudních sporů.

V jednom soudním sporu však již Altner vysoudil, byť zatím nepravomocně, téměř sto padesát miliónů korun. Pokud by mu soudy přiřkly i další nároky, musela by mu ČSSD zaplatit šest set miliónů korun. A na to by neměla. Podle výroční zprávy o hospodaření politických stran činí její majetek půl miliardy. Za rok jsou parlamentní volby, a není přitom vůbec jisté, zda a jak se budou soudní řízení vyvíjet. V době zahájení volební kampaně už mohou mít sociální demokraté majetek obstaven či jinak zablokován, včetně Lidového domu nebo účtů.

Ale je zde ještě ona pověstná kampaň za euroústavu. Každý podnikatel v oboru či pracovník berňáku ví, že peníze na reklamu jsou nejlépe zmanipulovatelné a zároveň nejhůře dohledatelné. Ideální prostředí pro praní špinavých peněz či finančního toku na zcela jiný nežli oficiálně deklarovaný účel.

Ulít si nějaký ten milión z dvou set miliónů korun místo na kampaň do stranické pokladny nemusí být pro nejsilnější vládní stranu problém. Možné souvislosti se samy nabízejí. Nejenom že neexistuje žádný jiný pochopitelný důvod kampaň začínat, podezřelé je i to, že si ČSSD shrábla její výrobu pod sebe - na Úřad vlády, který ovládá. Přitom před dvěma roky, když probíhala kampaň k referendu o vstupu do EU, peníze na ni šly přes ministerstvo zahraničních věcí.

Premiér „RaJ zdraví 1. máj“ sice tvrdí, že přesun má svou logiku, protože EU už není zahraničí, ale tomu určitě nevěří ani on sám. Logiku ale naopak má, když se proti rozjíždění kampaně postavili lidovci. Tedy ti, kteří mají právě „zamini“ pod palcem. Kalouskovy argumenty o pokračujícím ratifikačním procesu, ale pozastavené kampani typu ani ryba, ani rak jsou přitom stejně „přesvědčivé“, jako ty Paroubkovy. To, že jsou ve skutečnosti proti kvůli tomu, že z kampaně mít nic nebudou, však již logiku má.

Varováním by měla být již zmíněná kampaň o vstupu do EU. Stačí si přečíst kontrolní zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu, aby bylo každému jasné, co se dá s penězi daňových poplatníků vyvádět. Můžeme se tedy naivně domnívat, že nejsilnější vládní straně jde pouze o ideály. Stejně tak dobře si ale můžeme připomenout známé, realitou prověřené heslo „kudy chodil, tudy krad - sociální demokrat“.

5314 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Covid-Apartheid pasy: Jak to bude vypadat? Příprava na válku: Je třeba vyzkoušet nové zbraně? Široká fronta proti Rusku

Eurabia.cz

Navalnyj si stěžuje, že ve vězení nedostal KoránBiden chce nakonec s Putinem vyjednávat

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru„Úplná hovadina! Piráti? Komouši jsou proti nim konzervativci.“ Jakl před kamerou. I o údajném návratu Klause
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění