Dramatický průběh nekolika málo dní rozbouřil hladinu politické scény rozkolem ve Věcech veřejných. O tom, že stranu neřídí mediální tvář exnovinář Radek John snad netřeba mluvit. Faktickým vládcem stále je Vít Bárta, člověk, který před vstupem své strany do vlády narychlo prodával bezpečnostní agenturu svému bratrovi.

Dnes Vít Bárta oznámil rezignaci na ministerský post a upřímně, nic jiného ani v úvahu nepřipadalo. Rozvíření praktik, kdy podle jedné strany jen na čestné slovo a úsměv poskytoval svým spolustraníkům mnohatisícové půjčky, podle strany druhé úplatky za loajalitu jsou praktiky skutečně podezřelé a nespojitelné s vrcholnou politickou funkcí.

Vít Bárta je právník a jako takový zcela určitě nebude nikomu, byť sebevětšímu příteli, poskytovat půjčky bez papíru. Je to záruka pro obě strany pro případ, že by se cokoliv událo. Zkrátka pořádek dělá přátele. Jeho tvrzení, že půjčky bez dokladů byly přátelskou výpomocí je značně nevěrohodné.

Je zajímavé, že o půjčkách začal Vít Bárta hovořit až po čtyřech dnech. Proč to neřekl hned při první zmínce od poslance Škárky? Že by snad vrozená skromnost? Proč Vít Bárta hned nerozptýlil podezření a čekal takovou dobu?

Když se konečně jedna z missek VeVerek odhodlala promluvit a přidala se k poslanci Škárkovi, byli jsme svědky ataku ze strany předsedy Radka Johna. Přihlouplá narážka na kabelky Kristýny Kočí a zmínkou, že potřebovala od Víta Bárty půjčku ukazuje, že Radek John patří někam jinam než do vrcholných pater politiky.

Provázání politiky s byznysem je v případě VV zcela markantní a neoddiskutovatelné. Plán Víta Bárty na ovládnutí trhu firmou ABL dalšími zakázkami prostřednictvím politického vlivu je sám o sobě nemravný. Pro uskutečnění si firma ABL pořídila celou politickou stranu jejícm převzetím.

Špiclování konkurence, získávání kompromitujících materiálů na starosty městské části Praha 1, využívání informací vytěžovaných z policejních složek, to je praxe celkem nechutná a nemá v politice místo. Zde nepomůže žádné ospravedlňování ze strany příznivců ABL - VV.

Věci Veřejné přišly s myšlenkou přímé demokracie, kdy o zásadních věcech mají rozhodovat příznivci pomocí klikání na internetových stránkách. Tento systém je zcestný. Jednak se internetového hlasování zúčastňuje jen zlomek příznivců a druhak se znevěrohodňují výsledky jednání stranických špiček.

VV vyloučily ze svých řad poslance Škárku a šéfku poslanců Kristýnu Kočí. Poslanec Huml byl vyloučen z poslanckého klubu, když několik hodin před svým vyloučením oznámil, že z klubu vystupuje. Trochu zmatené jednání, nemyslíte?

Důvodem pro vyloučení Škárky a Kočí bylo údajné porušení etického kodexu zastupitele VV. Podle tohoto kodexu měli informovat výkonného místopředsedu VV nebo předsedu protikorupční komise VV do 24 hodin o pokusu o korupci.

Výkonným místopředsedou byl vyloučený Jaroslav Škárka a jméno předsedy protikorupční komise VV na svých stránkách nezvěřejnily. De facto se dá říci, že korumpovaní poslanci měli oznámit korupci svým šéfům, tedy lidem, kteří je korumpovali. Vskutku pikantní záležitost.

VV jsou řízeny tvrdou Bártovou rukou. Už jen pokus zavázat si poslance případnou desetimilionovou pokutou, nebudou-li hlasovat tak, jak si stanoví vedení strany je protiústavní. Můžeme se jen domnívat, že pokud byl tento pokus o zajištění si slepé poslušnosti odhalen, přešlo se ke kroku poněkud dražšímu.

Rázné vylučování ze strany ale může roveň porušením vnitrostranických principů. Pokud klikači nominovali kandidáty do sněmovny, nemělo by být v jejich kompetenci i vylučování ze strany? Anebo je brán ohled na klikače jen někdy, a to v případech, kdy jejich rozhodnutí nejde proti straně?

Premiér Nečas oznámil, že na jaře proběhnou změny ve vládě a je téměř jisté, že o místo na vnitru přijde Radek John. nejen kvůli provázání VV na firmu ABL, ale především kvůli tomu, že Radek John na funkci evidentně nestačí a je zjevně nejslabším ministrem celé vlády.

Obviňování "kmotrů", ODS, betonové a dálníční lobby už zavání trapností a neochotou přiznat si svůj díl viny a silně to připomíná jednoho expředsedu, který také věčně obviňoval své okolí a nebyl si schopen připustit vlastní nedostatky a chyby.

Přesto si vláda zaslouží, aby ve své práci pokračovala. Premiér Nečas by měl přidat trochu na rozhodnosti a vláda by měla pokračovat dál bez hochštaplerů, kteří si koupili politickou stranu. Protože volby v ČSSD vyhrál Sobotka a ne Hašek, bude pokračovat taktika věčného vyzývání k rezignaci, odstoupení vlády, vyslovování důvěry či nědůvěry. To už patří k folklóru.

Myslel jsem si, že VV budou mít trochu delší trvanlivost, ale jak je vidět, poločas rozpadu zas tak dlouhý nebyl. Snad proto, že tvrdí byznysmeni s touhou ovládnout trh se obklopili lidmi, kteří chtěli dělat politiku jinak a kteří po roce procitli. Ne každý jako poslanci a náměstci za ABL (VV) má žaludek na špiclování, sbírání a využívání kompra u svých partnerů.

http://polanecky.blog.idnes.cz/c/186003/Polocas-rozpadu-VVB-aneb-Veci-Vita-Barty.html