Copak jsme ve válce, je zhnusen Šťastný. Heger chce odepsat malé děti

Autor: Odjinud | Publikováno: 7.4.2011 | Rubrika: Politika
zdravotnictvi

 

Nápad ministra zdravotnictví Leoše Hegera otevřít debatu o péči o předčasně narozené děti znervózňuje odbornou veřejnost. Čeští neonatologové jsou v zásadě proti stanovení hranice, za kterou se již děti z předčasných porodů zachraňovat nemají, někteří poslanci-odborníci ale konstatují, že debatu nejen o využití inkubátorů, ale celkově o udržování při životě bez naděje na zlepšení je třeba vést a oceňují ministrovu odvahu dané téma otevřít.

Ministr Heger o prenatální péči hovořil v pondělí v ČT. "Problém je, že jestliže medicína jde níž a snaží se zachraňovat ještě méně zralé děti, tak někdy některého toho novorozence zachrání, ale je to velmi náhodná záležitost. Je to nejenom strašně drahé, ale ty děti jsou do života hrozně poškozené," podotkl ministr na veřejnoprávním zpravodajském kanálu.

Nedonošené neznamená postižené

Péče o děti, které mají vzhledem k předčasnému porodu jen malou šanci na zdravý vývoj, je totiž přinejmenším drahá a v důsledku znamená v některých případech take péči o budoucí postižené.

"To není jenom odborné rozhodnutí, ale i rozhodnutí etické, které když je uděláno špatně, tak může způsobit strašné tragédie a velké utrácení peněz. Ty potom chybí pro některé stavy, které je možné léčit efektivněji a účinněji a mít z toho zdravější populaci," míní Heger.

Podle předních českých neonatologů však dnes mají šanci na zdravý vývoj i děti narozené před kritickou hranicí 24 týdnů s vahou menší než 500 gramů. Celoživotní postižení pak má pouze 10-15 procent z nich. Děti narozené okolo 24. týdne těhotenství pak přežijí přibližně v 65 procentech, Hegerův argument o nutné následné péči o postižené děti tak prý ztrácí na důležitosti.

Proč šetřit na špičkovém oboru, ptá se šéf ČLK

"Ano, jde o závažný etický problém. Jenže medicína je tu od toho, aby se snažila pomoci každému. Je neoddiskutovatelné, že čím nižší váha a dřívější termín, tím menší je nadějě na zdravý vývoj, jenže i toto je relativní," řekl ParlamentnímListům.cz šéf ČLK Milan Kubek.

Konkrétně česká neonatologie totiž patří mezi světovou špičku. "Lékař nikdy nemůže říci, že toto dítě nebudeme zachraňovat, protože je možnost celoživotního postižení kvůli tomu, že se narodilo před nějakým pevným termínem 24 týdnů. My se naopak musíme pokusit o záchranu všech protože naděje na zdravý vývoj je velmi vysoká," míní Kubek.

Hegera naopak podporuje sociálnědemokratický člen sněmovního zdravotnického výboru Jiří Koskuba. "Toto je velmi citlivé téma, ale zcela otevřeně říkám, že odborná veřejnost by se neměla bránit i debatě o takto citlivých tématech. Oceňuji, že pan ministr Heger má odvahu toto téma vůbec otevřít," uvedl pro ParlamentníListy.cz.

Šťastný: Nejsme přeci ve válce, pane ministře

Jeho nadšení ale nesdílí kolega Boris Šťastný z ODS. "Nenacházíme se ve druhé ani ve třetí světové válce a já osobně jsem jako lékař i politik přesvědčen, že naší povinností je zachovat tuto péči a peníze na ní se snažit najít," vzkázal poslanec Hegerovi.

KDU-ČSL v této souvislosti také vyzvala ministra Hegera, aby i v této záležitosti pečlivě naslouchal odborným stanoviskům Etické komise MZd pod vedením doc. Petra Hacha. „Doc. Hach upozorňuje, že u novorozenců narozených po 22. týdnu nelze předvídat, zda a v jakém stupni budou postiženi. Statistiky nicméně uvádějí, že 85-90 % takto zachráněných dětí přežívá bez celoživotních následků. I to je jeden z důvodů, proč je pro nás hranice 24. týdne pro resuscitaci nedonošených dětí nepřijatelná. Začínat reformu zdravotnictví tím, že ušetříme na lékařských postupech, které zachraňují životy malých dětí, je skandální," uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. 

http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/vlada/193375.aspx

5630 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Je třeba, aby nyní promluvil Putin – a to ještě dříve, než promluví děla. A to proto, že je jen malá naděje na to, že se Rusko bude moci budoucímu střetu vyhnout. Jinak hrozí ArmageddonTakovéto děsivé věci se opravdu dějí v českém zdravotnictví... Čtěte příběhy konkrétních lidí

Eurabia.cz

Poslanec SPD a zkušený ex-diplomat Kobza analyzuje krizi kolem útoků na saúdskoarabskou rafineriíDnešní Londýn - dav v černém zahalených muslimek oslavuje multikulturalismus

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Na uzavřené noční jednání Pirátů s ODS nečekaně dorazil primátor Hřib. Děly se věci, o kterých se mluví ještě po osmačtyřiceti hodináchPrávo na zbraň v Senátu: Dienstbier proti všem. Nemyslete si, že vás to ochrání před právem Evropské unie, hrozil
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění