Už nekuř, Jendo, poslanci to zakázali…

Autor: Zuzana Štefánková | Publikováno: 16.6.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Cigareta

„Už nekuř, Jendo,“ huláká nevrlý a nakřáplý ženský hlas, „víš, co říkali poslanci v parlamentu: kouření škodí zdraví!“

„Hmmm,“ típne Jenda, zaleze z pavlače zpět do garsonky, otevře plechovku zteplalého gambáče, zapne telku a v duchu proklíná svoji první cigaretu, své první děvče, s nímž je dodnes, ale hlavně - stokrát tolik - ty poslance.


Ti poslanci, zejména lidovečtí, opět vytahují do boje proti cigaretám a kouření. Jak ušlechtilé! Hodí se nasadit otřepaná liberální klišé? Ano, zde se to opravdu hodí! Poslanci ve své ušlechtilosti zamýšlejí vytepat kuřáky odkudkoliv je to možné: nejen z úřadů, ale také z restaurací, kaváren i hospod.

Zopakujme teď ta liberální klišé. Jistě, zakázat kouření v místech, kam nebohý nekuřák chtě nechtě musí, třeba na pracovním úřadě či na poště, je košer. Hoďme za hlavu obavu, že cestou za byrokraty se nekuřák nadýchá, nežije-li na nedotčeném venkově, ovšem, zplodin z vozidel i továrních komínů. Navíc byrokracie je státním „eseróčkem“, placeným z daní, a stát je tedy pánem svého domu. Ale co restaurace? Ty už v rukou státu nejsou, doba Paroubkova RaJe je tatam. Proč ztrpčovat kuřáků život tady? Proč, a teď konečně dojde na ta klišé, nenechat rozhodnout svobodného jednotlivce, zda chce poobědvat v zahulené putyce, či v kyslíkově průzračném milieu salátového baru? Proč poslanci rozhodují paušálně za občany, za mě, za vás, za Jendu? Proč?

Poslanci, a obecně státní aparát, tím jednoduše utužují svoji moc. V souladu s vědecky podpořenou vlnou globálního tažení proti cigaretám oprávněně konají. Jenže přestřelují a jejich drábské hnáty zasahují tam, kde lze řešení ponechat na jednotlivcích a na silách trhu. Klišé číslo dva. Ano, trh není všemocný, to už víme. Není ale ani tak rachitický, aby nedokázal oddělit zrno od plev, vygenerovat jednak kuřácké, jednak nekuřácké restaurace, kavárny, diskotéky, putyky i salátové bary.

Až se za pár let prokáže třeba neblahý vliv záření z mobilních telefonů - ano, i při telefonování vyzařujeme na jiné, dokonce i na „nemobilisty“ -, bude se opět telefonovat jen skrytě na pavlačích?

Asi ne. Telefonie je přeci jenom ještě větší mánií než kuřáctví a jít téměř proti všem, to už si netroufnou ani jindy tak odhodlaní zákonodárci.

Jendovi tak nezbude, než blahořečit polance, že se z cigárkem může polaskat ještě alespoň na té pavlači.

5469 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Existuje mnoho nevysvětleného kolem 11. září a v průběhu osmnácti let od útoku nevysvětlené ještě přibylo. Není jen shodou okolností, že přes 4 tisíce poškozených onemocnělo rakovinou?Kdo si myslel, že se nás problém islámského fanatismu a džihádismu bezprostředně netýká, byl velmi rychle vyveden z omylu

Eurabia.cz

Politicky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?Heslo Evropského parlamentu: "Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby."

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění