Vzniká na Ústecku Romská strana sociálně demokratická?

Autor: Odjinud | Publikováno: 28.3.2011 | Rubrika: Politika
cikanska vlajka

 

Na Ústecku se v řadách ČSSD opět zvesela velrybaří, upozorňuje zdejší nově zvolené krajské vedení. Bývalý lídr na Ústecku, Petr Benda, který bývá s těmito praktikami spojován, ale tvrdí opak. Vše podle něj probíhá v pořádku.

Aby rozptýlil pochybnosti, napsal Petr Benda dokonce otevřený dopis stranickému grémiu. Žádá v něm novou registraci všech členů ČSSD v kraji s výjimkou Litoměřicka. Jeho oponenti mu ale vzkazují, že boj s velrybářstvím si představují jinak, než Bendova teplická stranická buňka předvedla tento týden, když nabrala 21 členů.

Vyplněných přihlášek bylo ale připraveno celkem čtyřicet. "Mohou si klidně založit Romskou stranu sociálně demokratickou," vzkazuje Bendovým lidem jeden z členů teplické organizace, exsenátor Jaroslav Musial, kterého se ParlamentníListy.cz na situaci na severu Čech tázaly.

Bez protivelrybářských stanov

Téma velrybářství znovu otevřeli sami sociální demokraté na svém víkendovém sjezdu v Brně, kdy nedokázali přijmout dlouho připravovanou změnu stanov. "Průběh toho takzvaného Velkého sjezdu byl dle mého soudu standardní. Velkou chybou delegátů ale byla rezignace na ty protivelrybářské změny. Asi nevnímali potřebu přijmout taková opatření," posteskl si pro ParlamentníListy.cz poslanec a jeden z nejvýraznějších kritiků dua Petr Benda-Jiří Paroubek, děčínský sociální demokrat Jaroslav Foldyna. Navržené a posléze delegáty ze stolu smetené změny podle něj samozřejmě samospasitelné nejsou, ale strana je potřebuje jako sůl.

Socialisté v čele s Foldynou prosazovali před sjezdem hned několik prvků upravujících stranické stanovy proti velrybářům. Člověk ochotný vstoupit do ČSSD by musel na přijetí čekat alespoň půl roku. Na jedné schůzi by do místní organizace navíc nesmělo vstoupit více než deset lidí. Celkový limit pro počet členů v takové organizaci by pak nesměl překročit 150 lidí. Pokud by ČSSD přesto svou politikou lákala více zájemců, musela by vzniknout nová místní buňka.

Foldyna navíc sám již dříve opatření podobné tomu, jaké přijala kvůli svým velrybářům ODS, navrhl. Že by se počet delegátů na sjezdu či konferenci, klíčový důvod ke vzniku velrybářského řemesla na severu Čech, odvozoval i od dosažených volebních výsledků ČSSD v místě.

Ústecké vedení ČSSD: Nestačili jsme se divit

Že budou upravené stanovy socialistům zejména na Ústecku citelně chybět, prokázal šéf teplické organizace strany Petr Benda hned v úterý po sjezdu, tvrdí místní krajské vedení v čele s lídrem Arno Fišerou.

Místní stranické špičky totiž vyslaly na schůzi místní teplické organizace člena Krajské kontrolní komise Martina Strakoše a podle svých slov se nestačily divit. Na schůzce, kterou v úvodu poctil svým projevem sám bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek, totiž Bendovi lidé přijali 21 nových členů. Připraveno ale měli podle krajského lídra Fišery plných čtyřicet vyplněných přihlášek. Devatenáct lidí ale na svůj vstup k oranžovým vůbec nedorazilo. Jiří Paroubek pak měl podle svědectví člena krajské kontrolní komise Martina Strakoše odjet ještě před samotným náborem.

"Jsme přesvědčeni o tom, že kdyby se neobjevil člen kontrolní komise, klidně by nabrali těch čtyřicet. Po sjezdu začínají opět tyto praktiky ožívat a já se ptám proč. Dopis pana Bendy žádající přeregistraci celého Ústeckého regionu pak považuji za úplný výsměch," nechal se slyšet nejmenovaný sociální demokrat znalý poměrů v kraji.

Varovný prst ale zvedá i sám krajský šéf Fišera. "Je to už poněkud únavné. Když lidé, co s těmito praktikami začali, chtějí něco očistit, musí začít sami u sebe, ne psát otevřené dopisy. Pokud bylo v Teplicích připraveno plných čtyřicet přihlášek, pak to svědčí o tom, jak pan Benda přemýšlí a koná navzdory tomu, co nám všem říká," uvedl pro ParlamentníListy.cz Fišera.

Pozoruhodný je i samotný počet připravených přihlášek. Podle nařízení vedení strany je možné za měsíc požádat pouze o dvacet přihlašovacích formulářů, o další pak je nutné žádat přímo krajského tajemníka.

Nacpaná kavárna i s projevem Paroubka

Samotný Petr Benda je podle svých slov již znechucen neustálým spojováním svého jména s velrybářskými praktikami. Úterní schůze teplické stranické buňky prý proběhla naprosto podle regulí včetně přijímání nových členů.

"Ano, přijali jsme 21 nových lidí, jména zájemců shromažďujeme již delší dobu na okresním sekretariátu. Za těmi spekulacemi vidím jen lidskou hloupost a zoufalost. Přijmout 21 lidí za tři měsíce ve městě, které má 53 tisíc obyvatel, přeci není nic divného," brání se bývalý krajský šéf a blízký přítel bývalého předsedy strany Paroubka.

Podle Bendy ale Paroubek doslova ozdobil úterní schůzi svým projevem. "Už dlouho jsem neviděl takovou pěknou schůzi. Kavárna teplického divadla byla doslova natřískaná a naše setkání trvalo přes tři hodiny. Já jsem rád, že o ČSSD je v Teplicích takový zájem. Ukazuje se, že děláme svou práci dobře a strana dokáže i díky současné činnosti pravicové vlády lidi oslovit," reagoval pro ParlamentníListy.cz Benda.

O přeregistraci celého regionu prý požádal stranické grémium právě kvůli tomu, aby rozptýlil pochybnosti o tzv. černých duších, které jsou díky médiím synonymem pro stranickou politiku v severních Čechách. "Chci dokázat, že k nám jdou lidé dobrovolně, s ochotou podílet se na práci pro ČSSD. Naše členy jsem na nutnost přeregistrace upozornil a oni s ní problém také nemají," doplnil Benda.

Co není zakázáno

O regulérnosti přijímání nových členů má ale pochyby i Martin Strakoš, který se v roli člena krajské kontrolní komise teplické schůze účastnil. "Ono bylo dost těžké poznat, kdo tam fyzicky přítomen byl a kdo ne. Zaregistroval jsem, že po přečtení nějakého jména se někdo zvedl, aby vzápětí se smíchem prohlásil, že dotyčnou osobou není," popisuje Strakoš.

Pokud má prý někdo připravených 40 přihlášek a z toho dorazí na schůzi fyzicky jen polovina lidí, je to z jeho pohledu člena kontrolní komise mírně řečeno divné. "Když mám opravdu zájem o členství v nějaké straně, tak přeci přijdu alespoň na schůzi, kde mě mají vzít. Už proto, že stranické stanovy přímo zapovídají přijmout někoho, kdo není fyzicky přítomen na schůzi," vysvětluje své pochybnosti nad teplickou taktikou.

Na otázku, kde vzali tepličtí takový počet přihlášek, Strakoš krčí rameny. Každá organizace prý má určitý počet přihlášek v zásobníku. A připravovat zásoby potřebných dokumentů a předem je pro zájemce vyplnit ve stranických stanovách taktéž zakázáno není. "Bohužel se tu postupuje podle hesla Co není zakázáno, to je povoleno, a to podle mě není dobře," konstatuje člen krajské kontrolní komise. Pro srovnání s Teplicemi nabízí mosteckou organizaci, z níž sám pochází. V roce 2010 zaznamenali mostečtí socialisté úbytek 34 členů. Čtyřicet lidí, tedy počet srovnatelný s jednou teplickou schůzí, pak přijali za celý rok.

Romská strana sociálně demokratická

Žádné servítky si vůči Petru Bendovi a jeho způsobu vedení stranické buňky nebere exsenátor za ČSSD Musial. Ve straně je plných 73 let, přijat byl 27. října 1938. "Regulérně, v Ostravě, ne jako tady Teplicích," řekl ParlamentnímListům.cz.

Podle svých slov je zásadně proti teplickému velrybaření. "Děje se to tu ve velkém. Vezme se sedmdesát lidí, kteří nejsou sami schopni ani zaplatit členské příspěvky. Natož aby pro stranu něco dělali. Jsou to většinou sociálně slabí Romové, kteří o nějakém fungování strany a politice neví zhola nic. V Teplicích v trolejbuse se říká, že můžeme založit RSSD, Romskou stranu sociálně demokratickou," říká exsenátor.

A ve stejném duchu to podle něj vypadalo i na úterní schůzi. "Jen se oznámilo jméno, ten člověk řekl ´Dobrý večer´ a tím byl přijat. My o těch nových členech nevíme vůbec nic. Toto je normální?" ptá se Musial. I složení nových zájemců o členství bylo podle Musiala tzv. "teplickým standardem".  "Studenti, sociálně slabí, prostě normál," doplnil s nadsázkou stranický pamětník.

http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/192403.aspx

5588 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Chcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?Jsme kolonií západu

Eurabia.cz

Doporučujeme: Jak novináři oficiálních medií manipulujíLituje, že Rusko porazilo Hitlera. Hayato Okamura lituje porážky nadřazených Němců

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Vrbětice a tajné služby USA. Rusofobní rasisté, zadání z NATO. Volný zboural sněmovnu, žádal trest pro KoudelkuKdo tu řeční o likvidaci kultury? Ti, co jinak jen uráželi a kádrovali národ. Kultura neskončí, leda váš snobismus, vzkazuje Vítězslav Jandák
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění