Komu se znelíbil Saša Vondra?

Autor: Odjinud | Publikováno: 25.3.2011 | Rubrika: Politika
vondra

 

Profesorka politologie Vladimíra Dvořáková soudí podle všech otevřených zdrojů, že je Alexandr Vondra vinen - minimálně tím, že dostatečně nekontroloval práci svých podřízených. Upozorňuje však na to, že celá kauza může mít i jiné pozadí - a to, že může být zastíracím manévrem, který má odvrátit pozornost od jiných podivností v rezortu obrany. A ukazuje se, že s touto myšlenkou není jediná.

Politoložku Vladimíru Dvořákovou nepřekvapilo, že Poslanecká sněmovna snahy o mimořádné jednání v záležitosti kolem ministra Alexandra Vondry a firmy ProMoPro, shodila takzvaně "ze stolu".

"V naší politické kultuře se to očekávat dalo. Je sice fakt, že parlament by měl být orgánem, který by měl objektivně posoudit, co se stalo a jaké z toho vyvodit důsledky, nicméně pokud se ohlédneme zpátky, víme, že se u nás nikdy tímto způsobem ještě nic nevyřešilo. Na druhou stranu je fakt, že celá kauza se nachází spíše v trestně-právní rovině, a to musí vyšetřit policie, nikoli poslanci," uvedla pro ParlamentníListy.cz Dvořáková.

Na Titaniku se tančí

Ta se před několika dny vzbudila množství reakcí, když řekla, že se současná vláda chová spíše jako mafie, než jako odpovědný správce země. „V podpalubí roste nespokojenost, ale na palubě Titaniku se tančí. Lidi jsou naštvaní, že politici neřeší věci, které by měli, a místo toho provozují hrátky, kdo co na koho ví. To jsou praktiky mafie, ne státní správy," nešetřila pro ParlamentníListy.cz Dvořáková kritickými slovy na adresu politické garnitury. 

Dvořáková tvrdí, že by v kauze Vondra měl kontrolní úřad důsledně prošetřit to, jak se nakládá s veřejnými prostředky. Podle politoložky však může mít celá kauza ProMoPro ještě zcela jiné, o to možná nebezpečnější kořeny.
 

"Všimněte si, kdy byla celá záležitost nastartována a dost možná i jen tak náhodně naservírována novinářům. Působí to na mě jako jednoznačně načasované na dobu, kdy se média začala pídit po jiných, velmi nepříjemných a podezřelých obchodech na ministerstvu obrany. A najednou se objevila kauza ProMoPro, kterou už Finančně analytický útvar ministerstva financí podle jejich informací nějakou dobu zpracovával," poukazuje Vladimíra Dvořáková na možné souvislosti s tím, že by se média neměla nechat ukolíbat jen touto záležitostí, ale vrátit se k obchodům s pandury a dalším, kterými se ministerstvo obrany zabývalo.

"Koneckonců, hodně lidí tam možná už bylo za doby, kdy v tomto rezortu působil jako náměstek Kalousek, někteří za ním odešli na jeho současné ministerstvo financí," zrekapitulovala stav Dvořáková.
 

Bublan: Pomsta Vondrovi za změny v rezortu

S tím, že kauza ProMoPro mohla být spuštěna záměrně s nějakým konkrétním cílem, souhlasí i stínový ministr vnitra a předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost František Bublan (ČSSD).

"Když jsem celý projev pana ministra obrany Vondry sledoval, skutečně to na mne dělá dojem, že je celá kauza zřejmě záměrně vyvolaná Miroslavem Kalouskem. A to proto, že Vondra mění ve svém rezortu různé akviziční procesy. Fimy obchodující s vojenským materiálem, firmy, které zatím na ministerstvu obrany různými způsoby profitovaly - viz třeba ty od pana Hávy, který je blízkým známým pana Kalouska - by o tyto obchody přišly. A to může být důvodem, proč je pan Kalousek v celé záležitosti tak aktivní. Otázkou však je, jestli by v případě odstoupení ministra Vondry z funkce, došlo k nějakým změnám, které by stav věcí na ministerstvu vrátily do starších kolejí. Koho by do této funkce posadili," uzavřel otázkou svůj názor pro ParlamentíListy.cz Bublan.

http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/vlada/192309.aspx

17096 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Velmi přátelský vztah k Rusku je už po staletí součástí české národní identityChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Zahraniční tisk vnímá roztržku mezi Prahou a Moskvou jen jako bizarní záležitost ČeskaEU chystá žalobu na Astru Zenecu

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Nechtějí Evropu, nechtějí Západ. A mají funkce, jak je to možné? Bakalův novinář zděšen v ČTKarty na stůl! Profesor Drulák rozstřelil vyhoštění. „Budeme mít ještě problémy,“ říká
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění