Sejměte už konečně Daniela Landu!

Autor: Pavel Křepelka | Publikováno: 11.6.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Landa

Hrrr na něj! Čeští novinářští pisálci se šikují a pod praporem svých německých vydavatelů, zmítáni v bahnu multikulturalismu a kosmopolitních frází, vyrážejí do boje. Proti čemu vlastně? Říkají, že proti xenofobii, šovinismu, vypjatému nacionalismu. Daniela Landu věru nemají rádi.

Veřejnost však Landu momentálně miluje, vždyť je to nejprodávanější interpret současnosti. Žádný jiný zpěvák, ani skupina, nemá v tabulkách prodávanosti hudebních alb tolik obsazení, co právě tento novodobý kazatel. Lid táhne nejen jeho zpěv a zjev, ale zejména umělcův životní postoj a filozofie za ním. Landa prostě vyčnívá, nejde v jedné linii, nedrží hubu a krok s ostatními hráči šoubyznysu. Navíc si v pozadí buduje řád – myšlenkový trust – a to již má setsakra blízko k politice. Je třeba zakročit!

Nejnověji zakročili žurnalisté z hudebního plátku Filter, který spadá pod mediální skupinu MAFRA (např. Mladá fronta Dnes, radio Express atd.). Ti se do Landy netrefují příliš okatě, ale skrytě a nepřímo, leč o to podleji – tak, jak se to sluší v magazínu, jenž je určen pro „přemýšlející obec čtenářskou“.

Poprvé je Landa napadnut v textu o tom, co právě letí mezi nejmladšími posluchači – dětičkami z mateřských školek. Reportérka po návštěvě jediné mateřské školky kdesi na Praze 5 usuzuje na celkový stav situace v této „cílovce“. Spíše však skrývá své postoje za hlášky nevinných špuntíků. Dozvídáme se tak, že školáčci milují obligátní Dádu i Sámera, ale před poledním klidem žádají – světe, div se – i Smetanovu Vltavu.

„A co Daniel Landa? Z davu dětiček kříčích rezolutní NE,“ píše zapálená žurnalistka, „se nenápadně vynořil odulý holohlavý chlapeček (nebude těžké domyslet si vzhled pana otce) a stydlivě se přiznal: ,Já náhodou vždycky, když jsem doma sám, tak si pustím Landu.‘ Takže ono už nestačí, že ten nebohý předškolák už někdy bývá doma sám, on si k tomu ještě pouští Landu!“ Novinářka vlastně skrze ústa dítěte podsouvá vlastní názor: Landu poslouchají jen holohlaví jedinci (narážka je zřejmá), kteří se pořádně nestarají o vlastní děti. Je jasné, že zde jde o velmi umně provedený kop pod pás Daniela Landy – on přece, přesně opačně, propaguje hodnoty, které rodinu tmelí.

Druhý úder Landovi zasazují zmínění pisálci, tentokrát se jedná o redaktora, v textu o Třech sestrách. Chytlavě napsaný článek líčí Fanánka – třísesterského frontmana, který začínal ve skupině muzikantů kolem Landova Orlíku – coby toho umírněného, u nějž byly projevy „rasismu“ pouze okrajovým, mladickým šlápnutím vedle, zatímco Landu stylizuje do role nepoučitelného a nevypočitatelného „blázna“.

„Fanánek se nezbláznil (rozuměj: na rozdíl od Landy – pozn. red.), a protože nepořádá nacionalistické dýchánky po kostelích, nepůsobí ani nebezpečně. Naopak je to sympatický chlapík, který to má v hlavě evidentně srovnané,“ uvádí autor.

A je vymalováno! Už víme, že novináři Filteru maji raději zkonformnělého Fanánka, píšícího texty Šmoulům i Gottovi, než originálního a za svým si jdoucího Landu, jehož nemohou nikam pořádně zaškatulkovat. Žurnalisté navíc vidí jeho úspěch i to, že členy Landova řádu Ordo Lumen Templi jsou mezijiným již i věhlasný biskup a významný politik – to jim, a jejich šéfům zejména, nahání hrůzu.

Ostatně soudím, že Landa musí být zničen, jakoby si řekli němečtí vydavatelé a smečka českých nájemných pisálků se za mrzký groš na jejich povel vydává po stopách „nebezpečného nacionalisty a xenofoba, co pořádá sektářské orgie po kostelích“. Někteří z nás jsou prostě nepoučitelní. Daniel Landa to rozhodně není.

12361 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Klaus ml. se odklonil od ODS. Novotný vyzývající k "utrácení" lidí program reprezentuje? Sociální sítě zaplavily fotky nahaté Kateřiny Bursíkové Jacques. Hodlá se stát českou Cicciolinou a vrátit se do politikyKdyž revoluce začne požírat své dětiPatnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?

euPortal.cz

Jak strašlivě hloupý nebo zkorumpovaný musí být člověk, který tvrdí, že máme patřit na takový Západ?Modrý pták chytil ptačí chřipku a zfialověl až do odstínů sTOP 0,9. Předseda, předstírající rozhodného vůdce, slibuje konfliktnost a připomíná z kabelky statečně ječící čivavu s fialovou mašličkou

Eurabia.cz

Konvička: Čučkaři z BIS zatím bojují s "dezinformačními zdroji" a mezitím Muslimskou komunitu v Praze ovládli radikální muslimovéCenzura na internetu zesiluje. Česko-švédská spisovatelka je cenzurovaná kvůli Tommymu Robinsonovi

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Ondřej Hejma: Klaus ml. je Havel naší doby! A Bendo, pamatuješ, jak to tenkrát bylo?Vodečka, pívo, víno, rumíček, stříček, koktejly… Šéf Sněmovny Vondráček a další svědectví, které jiní novináři radši nevydají
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění