Vládo, uznej, že jsi hloupá

Autor: Petr Mach | Publikováno: 13.3.2011 | Rubrika: Polemika
mach

 

Málokteré opatření vlád je tak hloupé jako zvýšení daní v zemi, která už teď přerozděluje polovinu hrubého domácího produktu. Stát totiž DPH uvaluje nejen na nás, normální lidi, ale i na sebe. Nacházíme se v pasti sociálního státu, který musí daně zvyšovat vždy dvakrát tolik, než by bylo jinak nutné, protože polovinu výnosu sám hned vyhodí za zvýšené výdaje. Konkrétně, každé zvýšení daní o 2 % HDP zvyšuje automaticky míru státního přerozdělování o 1 % HDP.

Stát sice pro své úředníky nejspíš nenakupuje pleny, rohlíky, pohřby a dětské autosedačky, ale třeba zvýšení DPH u vodného a stočného a dodávek tepla na státní rozpočet dopadne.

Dále minimálně deset miliard spolknou automatické kompenzace pro důchodce a chudé. Stát bude muset ze zákona vyplácet vyšší dávky, protože stoupnou výdaje domácností, od kterých se dávky pro chudé a důchodce odvozují.

O 14 miliard stoupnou výdaje zdravotních pojišťoven za léky a zdravotní pomůcky. Stát jim je bude muset poslat.

Z 56 miliard zvýšené daně vyletí polovina - 28 miliard - oknem. A na zaplácnutí děr po důchodové pseudo-reformě státu zbude polovina. Troufám si tedy říct, že zvyšování daní je neefektivní a vláda je hloupá, když to dělá.

Teď malá sci-fi: Kdybychom měli vládu, která by DPH naopak snížila, lidem by se životní náklady snížily a méně lidí by žádalo o sociální dávky. Míra přerozdělování by se snížila. To bychom ale nesměli mít vládu, která zemi zadlužuje tempem 150 miliard ročně.

Vládo, uznej, že jsi hloupá, že zvýšení DPH byl špatný nápad. Vezmi své rozhodnutí zpět a do Sněmovny s návrhem na zvýšení DPH vůbec nechoď. S tímto nemůžeš přeci uspět.

Proti bude levice – ČSSD a KSČM. Proti ale bude i pravice. Ta pravice, která je proti zvyšování daní a zvyšování přerozdělování. Teď to sice vypadá, že ve Sněmovně žádná taková pravice není, ale třeba se najdou jednotlivci, kteří pro tento socialismus ruku nezvednou.

Petr Mach, ekonom a předseda Svobodných

9317 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Velmi přátelský vztah k Rusku je už po staletí součástí české národní identityChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Zahraniční tisk vnímá roztržku mezi Prahou a Moskvou jen jako bizarní záležitost ČeskaEU chystá žalobu na Astru Zenecu

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Karty na stůl! Profesor Drulák rozstřelil vyhoštění. „Budeme mít ještě problémy,“ říkáDiplomat Kobza: Babiš mluvil pravdu, ale pak mu to vysvětlili. V Rusku ostrouháme, přijdou jiní
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění