Vládo, uznej, že jsi hloupá

Autor: Petr Mach | Publikováno: 13.3.2011 | Rubrika: Polemika
mach

 

Málokteré opatření vlád je tak hloupé jako zvýšení daní v zemi, která už teď přerozděluje polovinu hrubého domácího produktu. Stát totiž DPH uvaluje nejen na nás, normální lidi, ale i na sebe. Nacházíme se v pasti sociálního státu, který musí daně zvyšovat vždy dvakrát tolik, než by bylo jinak nutné, protože polovinu výnosu sám hned vyhodí za zvýšené výdaje. Konkrétně, každé zvýšení daní o 2 % HDP zvyšuje automaticky míru státního přerozdělování o 1 % HDP.

Stát sice pro své úředníky nejspíš nenakupuje pleny, rohlíky, pohřby a dětské autosedačky, ale třeba zvýšení DPH u vodného a stočného a dodávek tepla na státní rozpočet dopadne.

Dále minimálně deset miliard spolknou automatické kompenzace pro důchodce a chudé. Stát bude muset ze zákona vyplácet vyšší dávky, protože stoupnou výdaje domácností, od kterých se dávky pro chudé a důchodce odvozují.

O 14 miliard stoupnou výdaje zdravotních pojišťoven za léky a zdravotní pomůcky. Stát jim je bude muset poslat.

Z 56 miliard zvýšené daně vyletí polovina - 28 miliard - oknem. A na zaplácnutí děr po důchodové pseudo-reformě státu zbude polovina. Troufám si tedy říct, že zvyšování daní je neefektivní a vláda je hloupá, když to dělá.

Teď malá sci-fi: Kdybychom měli vládu, která by DPH naopak snížila, lidem by se životní náklady snížily a méně lidí by žádalo o sociální dávky. Míra přerozdělování by se snížila. To bychom ale nesměli mít vládu, která zemi zadlužuje tempem 150 miliard ročně.

Vládo, uznej, že jsi hloupá, že zvýšení DPH byl špatný nápad. Vezmi své rozhodnutí zpět a do Sněmovny s návrhem na zvýšení DPH vůbec nechoď. S tímto nemůžeš přeci uspět.

Proti bude levice – ČSSD a KSČM. Proti ale bude i pravice. Ta pravice, která je proti zvyšování daní a zvyšování přerozdělování. Teď to sice vypadá, že ve Sněmovně žádná taková pravice není, ale třeba se najdou jednotlivci, kteří pro tento socialismus ruku nezvednou.

Petr Mach, ekonom a předseda Svobodných

8838 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Pomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlastUdálost 11. září proměnila svobodnou Ameriku v policejní stát a učininila z ní válečného štváče 21. století

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Jeden z šéfů ODS prý chlastá tak, že mu na radnici postavili vlastní bar i s židlema. Exkluzivní foto utajených prostorKlausovi ml. tohle neodpustím. Politik ODS se vrátil k válce uvnitř strany. Fiala prý ještě překvapí
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění