Od začátku bylo jasné, že důchodová reforma nás bude něco stát. Největší koaliční strany ODS a TOP 09 jdou proti svému programu a navrhují, aby se tato nereforma zaplatila zvýšením DPH. Navíc vyjímky, které prosadily VV, jdou proti zdravému rozumu. Proti sjednocení DPH nemám zásadní výhradu. Nicméně jednotná sazba ve výši 20% je naprostý nesmysl. Je to jen další tahání peněz z našich kapes na financování tohoto neefektivně řízeného státu. Stát by měl zejména začít šetřit. Od tohoto programu se Nečasova vláda zřejmě odklání. Na loňské škrty je nutné navázat opravdovými reformami, abychom zlevnili chod státu a peníze vynakládali účelně. Ministr Kalousek včera slavnostně slíbil, že vláda již další zvyšování daní v tomto volebním období neplánuje. Tomu říkám útěcha. Mnozí odborníci se příklánějí k názoru, že důchodovou reformu můžeme zaplatit z budoucí privatizace a dividend z ČEZu. Právě ČEZ je ona pověstná slepice, která by měla snášet zlatá vejce. Ostatně všichni jsme ji z našich peněz pěkně vykrmili. Vláda místo promyšlené koncepce prosazuje zdražení, které má zajistit faktické zachování průběžného systému, který není z dlouhodobého hlediska udržitelný. Demografický vývoj mluví zcela jasně. Navíc sociální demokracie slibuje, že v okamžiku převzetí vlády znárodní soukromé penzijní fondy. Ani toto prohlášení Davida Ratha však Petra Nečase nevyprovokovalo k reakci. Proč??? Co má pan předseda vláda tak důležitého na práci, že k důchodové reformě fakticky mlčí???

Důchodová reforma je dlouhodobý projekt, který rozhodně přesahuje jedno volební období. V tomto duchu by měla současná vláda jednat. Radikální reforma přinese své ovoce a další vláda nebude mít ambici cokoliv měnit. Ostatně Slovensko je toho zářným příkladem. Robert Fico vyhlašoval, že Dzurindovy reformy zruší. Po usednutí do premiérského křesla, však nezrušil prakticky nic. Je možné, že si i tento populista uvědomil, že předcházející vláda udělala špinavou práci za něho. Navíc jeho naléhání, aby Slováci opustili soukromé fondy, nebylo vyslyšeno. Dzurinda však s veřejností komunikoval. Petr Nečas bohužel mlčí.

Petr Nečas by se měl zasadit o to, aby se o penzijní reformě vedla vážná diskuse, která vyústí v přijatelnou reformu s velkým R. Když mluvím o přijatelné reformě, rozhodně nemám na mysli reformu bezbolestnou. Bezbolestná reforma prakticky neexistuje. Stejně tak nelze zdražování nazvat reformou.