Od počátku existence 118 členné koalice prakticky neminul týden, aby „véčkaři“ nepřišli s nějakým požadavkem, který by nepopichoval vládu. Začalo to vlastně již při koaličních vyjednáváních, kdy si strana přímé demokracie, jak si VV říkají, kladla nesplnitelné požadavky a držela partnery v šachu svým váháním, nejasnými prohlášeními do novin a následným referendem.

Hezký příklad předvedl ministr školství Dobeš na listopadové ideové konferenci, kdy zpochybnil jeden z pilířů koaliční dohody – školné. A byly to opět VV, kdo až do poslední chvíle váhal s vyslovením důvěry vládě při prosincovém hlasování po odstoupení Pavla Drobila z funkce ministra životního prostředí.

Do té doby to možná bylo nevázané kočkování, které možná rozčeřilo vody, ale s nedělním Babákovým prohlášením již jde legrace stranou. VV by měly jasně říci, jestli chtějí nadále zůstat koaliční stranou, nebo chtějí vládní dohodu opakovaně narušovat a stát se součástí opozičního tábora. Totéž by od nich měl chtít slyšet premiér Petr Nečas.

Jen si představte, co by nastalo, kdyby hlavním aktérem kauzy ABL byla ODS a špehovala politiky Věcí veřejných? Kdyby práce za podřízené nepsal Josef Dobeš, ale třeba Ivan Fuksa? Nebo kdyby majáček místo Radka Johna používal Martin Kocourek? Je legitimní se v takové situaci ptát se, co ODS udělala, aby vládu udržela? Ani v jednom případě netrvala na svolání K9 a v druhém případě se dokonce ministra za VV otevřeně zastala i přesto, že chtěl odvolat její náměstkyni. Co udělaly při kauzách ODS Věci veřejné? Okamžitě vyvolávaly neklid a svolávaly urychleně schůzky. Je čas, aby VV začaly splácet, co jí obě koaliční strany tolerují.

Každý na vlastní triko, nebo jeden tým?

Věci veřejné v povolební atmosféře deklarovaly, že vstupují do vlády, která chce dělat reformy. Proč jí tedy nyní bombarduje? Premiér Nečas před pár dny podržel Josefa Dobeše mj. proto, aby dokončil státní maturity. Proč stejný přístup neaplikují i Věci veřejné v případě důchodové reformy? Jak rozumět slovům, že VV budou obhajovat jen podržení některých potravin ve snížené sazbě DPH, protože jej vyjednaly, a zbylé části reformy mají obhajovat druzí? Znamená to snad, že by ODS měla svým poslancům říct, aby nepodporovali návrhy ministerstva dopravy, školství či místního rozvoje, protože je nenavrhl její ministr? Kam by taková vláda dospěla?

VV by měly jasně říct, zda-li chtějí být vládní stranou a nést za to politickou odpovědnost, nebo se stále chovat jako rozmazlené děcko, které když se mu něco nelíbí, začne ječet a do všeho kolem sebe kopat. Zvolí-li druhou variantu, měl by s nimi Petr Nečas ukončit spolupráci. Z případné demise vlády a krachu nutných reforem by se pak neměl zpovídat on, ale Věci veřejné právě proto, že jejich schválení házely nejvíce klacků pod nohy.

http://klic.blog.idnes.cz/c/180679/Co-udelaji-Veci-verejne-pro-udrzeni-vlady.html