Policisté půjdou proti zákonu: Máme rodiny, musíme pracovat na černo

Autor: Odjinud | Publikováno: 4.3.2011 | Rubrika: Ostatní
John Radek

 

Další bitva v nekonečné válce mezi odbory bezpečnostních složek a ministrem vnitra se rozhořela. Zdánlivě zanedbatelný požadavek na legální možnost přivýdělku "fyzickou" prací, se kterým vyrukovaly odbory na policejního prezidenta Lessyho, se Radku Johnovi nezamlouvá.

Nezamlouvá se ani opozičním poslancům. Konečné slovo však bude mít policejní prezident Lessy, který je k tématu prozatím zdrženlivý.

Nedokážu si představit

Na čtvrtečním chatu pro ParlamentníListy.cz se Radek John na otázku ohledně legalizace "fyzické" práce, jakožto vedlejšího pracovního poměru policistů, vyjádřil zamítavě.

"Dost těžko si dovedu představit, že si policisté budou přivydělávat u nějakého podnikatele, kterého pak třeba budou vyšetřovat. Policie musí být nezávislá a nikým neovlivnitelná, od toho tu jsou výsluhy po odchodu do civilu jako kompenzace za omezení možnosti přivýdělku," vysvětlil během chatu se čtenáři John.


Podle Johna by se navíc jednalo o otevření služebního zákona, kterému se odbory vehementně bránily. Stínový ministr vnitra Jeroným Tejc (ČSSD) s argumentem Radka Johna v zásadě souhlasí a taktéž upozorňuje na možnost vzniku korupčního podhoubí.


Nic se nemusí otvírat

Zákon o služebním poměru by se však podle jeho autora Petra Tomka vůbec otevírat nemusel. 
"To bychom ani v současnou chvíli nepřipustili. Zákon paragrafem 48 jasně přiděluje pravomoc policejnímu prezidentovi, který může interním aktem cokoli vyjmout ze zakázaných pracovních činností, respektive přidat do povolených," sdělil Tomek serveru ParlamentníListy.cz.

Interní akty dovolují policistům publikační, literární, uměleckou, vědeckou a pedagogickou činnost, ale i prodej podomácku vypěstované zeleniny, ovoce nebo třeba aktivitu spočívající ve výrobě elektřiny v zařízeních, která využívají pouze obnovitelné zdroje energie.

"Oproti příslušníkům celní správy nebo hasičům však policisté nesmí provádět znaleckou činnost. Hasiči si navíc mohou přivydělávat výškovými nebo dřevorubeckými pracemi při práci s pilou, prostě mají ty podmínky benevolentnější," definoval povolené pracovní příležitosti pro redakci Tomek.


Oběť národu

"Uvědomuje si pan ministr, jak na některé policisty dolehlo snížení platů? Mají hypotéky, rodiny. Policisté chtějí možnost si přivydělávat, a zdůrazňuji nejen policisté! Stejně jsou na tomto bytí další příslušníci bezpečnostních sborů, tedy hasiči, vězeňská služba, celní správa," konstatoval pro ParlamentníListy.cz místopředseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Buřič.

Podle něj Radek John zjevně stále nepochopil, že tzv. výsluhy nejsou něco navíc. 
"Je to vlastně sociální dávka za to, že příslušník bezpečnostních složek své zdraví obětoval pro občany, že svou případnou kariéru a lepší plat obětoval národu, že po ukončení své služby vlastně pozbyl možnosti reálného zapojení do pracovního trhu," uzavřel Buřič.


Paradox

"Nemůžu jinak. Jak mám srovnat svůj rozpočet, než chodit melouchařit k nějakému podnikateli a je mi jedno, jestli bude stíhán nebo ne," postěžoval si jeden z příslušníků na Facebooku.

Případy, kdy si policisté zlepšují svoji finanční situaci a po směně ještě melouchaří na stavbě, nejsou ojedinělé. A tak paradoxně právě strážci zákona, kteří by měli potírat zaměstnávání na černo a odhalovat daňové úniky, kterými stát takto přichází o peníze, stávají se součástí šedé ekonomické zóny.

http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/190438.aspx

 

4208 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI? Pane Fialo, že se nestydíteODS zTOPkovatěla a likviduje poslední stopy své pravicovostiStudenti Sorosova gymnázia v Praze vyhlásili stávku kvůli Zemanovi. Přišli je podpořit Pavel Novotný, herečky Holubová s Geislerovou a Eva DecroixDlouholetý člen ODS se naštval po vyloučení VK ml. Tohle napsal v rezignačním dopisu šéfovi Oblastního sdružení Česká Lípa

euPortal.cz

Podívejte se na šokující dokument o tom, jak imigrace a multikulturalismus zničily Švédsko...Šéf pražské muslimské obce Leonid Kušnarenko a přítel podporovatele terorismu vyzývá otevřeně muslimy v ČR k ozbrojování! Sám jim prý pomůže získat zbrojní pas…

Eurabia.cz

Důležité upozornění!! Někdo se snaží cenzurovat varování před projevem šéfa Pražské muslimské obce, který vyzval české muslimy k ozbrojováníTakto zneužili tragického vraždění na Novem Zélandě slovenští muslimové ...

FreeGlobe.cz

Teroristický útok v pražském metru: Hřib naštěstí nebyl atomovýBílé feministky sklízejí plody své tolerance! Barevné sestry jim nadávají do bílých ku.ev (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Vyloučení z ODS jako záměr. A v pravý čas úder na Babiše... Známá advokátka předkládá dosud nevídaný scénář kolem Klause junioraMaláčová má problém. Rodiče podepisují tuto petici. A ta raketově narůstá
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění