Policisté půjdou proti zákonu: Máme rodiny, musíme pracovat na černo

Autor: Odjinud | Publikováno: 4.3.2011 | Rubrika: Ostatní
John Radek

 

Další bitva v nekonečné válce mezi odbory bezpečnostních složek a ministrem vnitra se rozhořela. Zdánlivě zanedbatelný požadavek na legální možnost přivýdělku "fyzickou" prací, se kterým vyrukovaly odbory na policejního prezidenta Lessyho, se Radku Johnovi nezamlouvá.

Nezamlouvá se ani opozičním poslancům. Konečné slovo však bude mít policejní prezident Lessy, který je k tématu prozatím zdrženlivý.

Nedokážu si představit

Na čtvrtečním chatu pro ParlamentníListy.cz se Radek John na otázku ohledně legalizace "fyzické" práce, jakožto vedlejšího pracovního poměru policistů, vyjádřil zamítavě.

"Dost těžko si dovedu představit, že si policisté budou přivydělávat u nějakého podnikatele, kterého pak třeba budou vyšetřovat. Policie musí být nezávislá a nikým neovlivnitelná, od toho tu jsou výsluhy po odchodu do civilu jako kompenzace za omezení možnosti přivýdělku," vysvětlil během chatu se čtenáři John.


Podle Johna by se navíc jednalo o otevření služebního zákona, kterému se odbory vehementně bránily. Stínový ministr vnitra Jeroným Tejc (ČSSD) s argumentem Radka Johna v zásadě souhlasí a taktéž upozorňuje na možnost vzniku korupčního podhoubí.


Nic se nemusí otvírat

Zákon o služebním poměru by se však podle jeho autora Petra Tomka vůbec otevírat nemusel. 
"To bychom ani v současnou chvíli nepřipustili. Zákon paragrafem 48 jasně přiděluje pravomoc policejnímu prezidentovi, který může interním aktem cokoli vyjmout ze zakázaných pracovních činností, respektive přidat do povolených," sdělil Tomek serveru ParlamentníListy.cz.

Interní akty dovolují policistům publikační, literární, uměleckou, vědeckou a pedagogickou činnost, ale i prodej podomácku vypěstované zeleniny, ovoce nebo třeba aktivitu spočívající ve výrobě elektřiny v zařízeních, která využívají pouze obnovitelné zdroje energie.

"Oproti příslušníkům celní správy nebo hasičům však policisté nesmí provádět znaleckou činnost. Hasiči si navíc mohou přivydělávat výškovými nebo dřevorubeckými pracemi při práci s pilou, prostě mají ty podmínky benevolentnější," definoval povolené pracovní příležitosti pro redakci Tomek.


Oběť národu

"Uvědomuje si pan ministr, jak na některé policisty dolehlo snížení platů? Mají hypotéky, rodiny. Policisté chtějí možnost si přivydělávat, a zdůrazňuji nejen policisté! Stejně jsou na tomto bytí další příslušníci bezpečnostních sborů, tedy hasiči, vězeňská služba, celní správa," konstatoval pro ParlamentníListy.cz místopředseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Buřič.

Podle něj Radek John zjevně stále nepochopil, že tzv. výsluhy nejsou něco navíc. 
"Je to vlastně sociální dávka za to, že příslušník bezpečnostních složek své zdraví obětoval pro občany, že svou případnou kariéru a lepší plat obětoval národu, že po ukončení své služby vlastně pozbyl možnosti reálného zapojení do pracovního trhu," uzavřel Buřič.


Paradox

"Nemůžu jinak. Jak mám srovnat svůj rozpočet, než chodit melouchařit k nějakému podnikateli a je mi jedno, jestli bude stíhán nebo ne," postěžoval si jeden z příslušníků na Facebooku.

Případy, kdy si policisté zlepšují svoji finanční situaci a po směně ještě melouchaří na stavbě, nejsou ojedinělé. A tak paradoxně právě strážci zákona, kteří by měli potírat zaměstnávání na černo a odhalovat daňové úniky, kterými stát takto přichází o peníze, stávají se součástí šedé ekonomické zóny.

http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/190438.aspx

 

4328 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Existuje mnoho nevysvětleného kolem 11. září a v průběhu osmnácti let od útoku nevysvětlené ještě přibylo. Není jen shodou okolností, že přes 4 tisíce poškozených onemocnělo rakovinou?Kdo si myslel, že se nás problém islámského fanatismu a džihádismu bezprostředně netýká, byl velmi rychle vyveden z omylu

Eurabia.cz

Politicky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?Heslo Evropského parlamentu: "Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby."

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Babiš pro PL: Koněv? Je to jinak. Rusko zpět do hry. Nový úder neziskovkám. Bakalova sekta. Vzkaz Petříčkovi
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění