Podle Eurostatu jsme 6. nejbohatším regionem v EU!

Autor: Petr Mach | Publikováno: 4.3.2011 | Rubrika: Polemika
EU - totalita

 

Tak EU tvrdí (viz článek HN), že Praha je šestým nejbohatším regionem v EU.

Podle Eurostatu průměrný HDP obyvatele Prahy dosahuje 172 % průměru EU, zatímco průměrný HDP obyvatele Berlína dosahuje 99 % HDP EU.

Někoho to může naplňovat radostí, někoho pochybností, většině lidí je to předpokládám uplně jedno. Následující řádky jsou tedy pro ty, kteří si říkají, že ta statistika je nějaká divná.

Kouzla s čísly

Když Eurostat tvrdí, že Praha je šestým nejbohatším regionem v EU, rozhodně to neznamená, že by na tom Pražáci byli lépe než obyvatelé Vídně nebo Stockholmu. Ve skutečnosti samozřejmě Rakušani i Švédi jsou bohatší a žijou si lépe. Nestal se zázrak. Jde jen o statistiku.

Trik je v tom, že takzvaný HDP (hrubý domácí produkt) zahrnuje nejen mzdy, ale i zisky firem, které mají v dané oblasti sídlo. Region Praha zahrnuje 1,2 milionu lidí, zatímco region Berlín zahrnuje 3,4 milionu lidí. Veliké zisky firem tak evropští úředníci v případě Prahy vydělili menším číslem a vyšli jsme jim tudíž bohatí. Hurá.

K čemu to je?

Evropská statistika je v podstatě nesmyslná a o životní úrovni mnoho nevypovídá. K čemu tedy je? Slouží Evropské unii, která podle ní přerozděluje strukturální dotace. Když nás zařadili mezi bohaté, chtěli tím říct, že Praha nedostane žádné dotace ze strukturálních fondů a že budeme do Bruselu jenom platit. Zatímco Berlín - ten bude strukturální dotace čerpat.

Jak vědí experti na čerpání dotací (a že je jich stále více) pojem „region“ dle EU není totéž jako náš kraj. EU nás rozdělila na jiné regiony – říká jim NUTS („Nomenklatura územních jednotek pro účely statistiky“). Klíčem k dotacím je tedy prolobbovat si u EU velké NUTS. Třeba jako Maďaři. Ti do regionu Budapešť pro účely NUTS zahrnuli i vidiék – aby čítal 3 miliony lidí. To hned Budapešťan vychází statisticky chudší a má nárok na eurodotace.

Ponaučení

Jaké ponaučení z toho plyne skeptikovi?

Statistice nevěřit. Vymanit se ze systému evropského přerozdělování - do Bruselu nic neplatit (snížit daně) a o žádné dotace nežádat. Vstoupit třeba do EFTA. A zrušit statistický úřad (většina jeho dat je na nic).

Petr Mach je ekonom a předseda Svobodných.

4070 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Patnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI?

euPortal.cz

Tohle je opravdu brutal. Tato velmi, velmi nehezká věc se stala Angele Merkelové. Podívejte se a sdílejte, než to smažou...To je hlína. Takhle se sluníčkáři zachovali, když si měli vzít k sobě domů imigranty. Podívejte se

Eurabia.cz

Už je to zde! Autocenzura a lezení muslimům do zadku v novozélandské společnosti zesilujíBritské úřady hájí islám a diskriminují bývalé muslimy za kritiku islámu. Výsledek multikulturalismu

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Až vám budou v nedělním Newsroomu vysvětlovat, proč „nepustili“ video z útoku na Novém Zélandu... Takto to bylo doopravdyStrach z migrace a nemocí, málo peněz, zničená krajina, cikáni... Z malé obce, kterou navštívil Zeman. Toto trápí místní
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění