Soukromé bahenní lázně z rozpočtu, plyn na černo - kdo je to? Ministr Zgarba!

Autor: Petr Zavoral | Publikováno: 9.6.2005 | Rubrika: HotNews

Ministerstvo zemědělství patrně vyzařuje nějakou tajemnou sílu, která způsobuje, že téměř každý, kdo stane v jeho čele, chová se jako darebák. Minimálně od časů Josefa Luxe nebyl v paláci na pražském Těšnově spatřen ministr, na němž by neulpělo podezření z majetkových švindlů či vrchnostenské zkorumpovanosti.

Na neslavnou pověst pánů Fencla a Palase teď právě navázal Petr Zgarba, vyšetřovaný kvůli střetu zájmů, který mu měl vynést značný majetkový prospěch. V Příběh ministra Zgarby bohužel není v Česku nijak výjimečný. Loni v prosinci, když byl tento podnikavý jézeďák ještě pouhým řadovým poslancem, přihrál si několik milionů ze státního rozpočtu na provoz bahenních lázní v soukromém vlastnictví, a to tím, že ve Sněmovně prosadil navýšení státní dotace na obecní kanalizaci, aby dosáhla i na jeho pozemky, na nichž mu lázně v budoucnu budou vydělávat.

Podvod z té "transakce" od začátku smrděl na sto honů, dokonce se ho zalekla i starostka obce Lípa-Petrkov, v níž Zgarba bydlí a podniká, Jana Borkovcová. Proto také souhlasila s nápadem Mladé fronty Dnes nahrát některé její rozhovory se státními úředníky, kteří mají do »Zgarbovy dotace« co mluvit. A věru že bylo co poslouchat. Jistý Petr Vais z ministerstva financí se do telefonu nechal slyšet, že na polovinu dotací neexistují žádosti a že kdyby to viděl NKÚ, asi by zešílel. Bude to průser náš a pana poslance Zgarby, odpověděl starostce na otázku, jak má zdůvodnit, že obci byla navýšena dotace.

Přítel ministr přesto trvá na tom, že je čistý jako lilie, protože je přece nemyslitelné, že by sledoval ještě něco jiného než blaho domovské obce. Víte, já nejsem lump, odbývá novináře.

Existují ovšem dobré důvody, proč o tom pochybovat. Zánovní sociálnědemokratický spasitel českého zemědělství toho totiž má na svědomí víc.

Zákon porušil již loni v létě, když bez povolení rekonstruoval na svém pozemku starý vinný sklípek. Prý prostě přehlédl, že se to neobejde bez zemních prací, a také jaksi nepočítal s tím, že na tu černou stavbu přijde stavební úřad. Ale čo bolo, to bolo. Drobné nedopatření bylo vyřízeno pokutou, která byla tak mastná, že si pan ministr už ani nevzpomíná na její výši.

Dalšího ignorování předpisů se zákonodárce Zgarba dopustil instalací černé plynové přípojky k svému domu, pro niž až dodatečně žádal o povolení, nebo při stavbě odvodňovacího potrubí, k níž mu chyběla projektová dokumentace. Trochu moc "nedopatření" na člena české vlády, který by měl být méně rovným občanům vzorem poctivosti a nezištné služby vlasti, není-liž pravda. Ujišťování, že není lump, by Zgarba učinil věrohodným pouze tím, že by se vzdal ministerské funkce alespoň do té doby, než skončí policejní vyšetřování, jak je samozřejmé ve vyspělých zemích Západu.

Jenže těžko něco takového žádat od postkomunistického lempla, který je věrnou kopií svých růžových druhů i té části zdejší populace, která ho svou přízní vysadila do vládního křesla.

5599 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Patnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI?

euPortal.cz

Tohle je opravdu brutal. Tato velmi, velmi nehezká věc se stala Angele Merkelové. Podívejte se a sdílejte, než to smažou...To je hlína. Takhle se sluníčkáři zachovali, když si měli vzít k sobě domů imigranty. Podívejte se

Eurabia.cz

Už je to zde! Autocenzura a lezení muslimům do zadku v novozélandské společnosti zesilujíBritské úřady hájí islám a diskriminují bývalé muslimy za kritiku islámu. Výsledek multikulturalismu

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Až vám budou v nedělním Newsroomu vysvětlovat, proč „nepustili“ video z útoku na Novém Zélandu... Takto to bylo doopravdyStrach z migrace a nemocí, málo peněz, zničená krajina, cikáni... Z malé obce, kterou navštívil Zeman. Toto trápí místní
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění