Soukromé bahenní lázně z rozpočtu, plyn na černo - kdo je to? Ministr Zgarba!

Autor: Petr Zavoral | Publikováno: 9.6.2005 | Rubrika: HotNews

Ministerstvo zemědělství patrně vyzařuje nějakou tajemnou sílu, která způsobuje, že téměř každý, kdo stane v jeho čele, chová se jako darebák. Minimálně od časů Josefa Luxe nebyl v paláci na pražském Těšnově spatřen ministr, na němž by neulpělo podezření z majetkových švindlů či vrchnostenské zkorumpovanosti.

Na neslavnou pověst pánů Fencla a Palase teď právě navázal Petr Zgarba, vyšetřovaný kvůli střetu zájmů, který mu měl vynést značný majetkový prospěch. V Příběh ministra Zgarby bohužel není v Česku nijak výjimečný. Loni v prosinci, když byl tento podnikavý jézeďák ještě pouhým řadovým poslancem, přihrál si několik milionů ze státního rozpočtu na provoz bahenních lázní v soukromém vlastnictví, a to tím, že ve Sněmovně prosadil navýšení státní dotace na obecní kanalizaci, aby dosáhla i na jeho pozemky, na nichž mu lázně v budoucnu budou vydělávat.

Podvod z té "transakce" od začátku smrděl na sto honů, dokonce se ho zalekla i starostka obce Lípa-Petrkov, v níž Zgarba bydlí a podniká, Jana Borkovcová. Proto také souhlasila s nápadem Mladé fronty Dnes nahrát některé její rozhovory se státními úředníky, kteří mají do »Zgarbovy dotace« co mluvit. A věru že bylo co poslouchat. Jistý Petr Vais z ministerstva financí se do telefonu nechal slyšet, že na polovinu dotací neexistují žádosti a že kdyby to viděl NKÚ, asi by zešílel. Bude to průser náš a pana poslance Zgarby, odpověděl starostce na otázku, jak má zdůvodnit, že obci byla navýšena dotace.

Přítel ministr přesto trvá na tom, že je čistý jako lilie, protože je přece nemyslitelné, že by sledoval ještě něco jiného než blaho domovské obce. Víte, já nejsem lump, odbývá novináře.

Existují ovšem dobré důvody, proč o tom pochybovat. Zánovní sociálnědemokratický spasitel českého zemědělství toho totiž má na svědomí víc.

Zákon porušil již loni v létě, když bez povolení rekonstruoval na svém pozemku starý vinný sklípek. Prý prostě přehlédl, že se to neobejde bez zemních prací, a také jaksi nepočítal s tím, že na tu černou stavbu přijde stavební úřad. Ale čo bolo, to bolo. Drobné nedopatření bylo vyřízeno pokutou, která byla tak mastná, že si pan ministr už ani nevzpomíná na její výši.

Dalšího ignorování předpisů se zákonodárce Zgarba dopustil instalací černé plynové přípojky k svému domu, pro niž až dodatečně žádal o povolení, nebo při stavbě odvodňovacího potrubí, k níž mu chyběla projektová dokumentace. Trochu moc "nedopatření" na člena české vlády, který by měl být méně rovným občanům vzorem poctivosti a nezištné služby vlasti, není-liž pravda. Ujišťování, že není lump, by Zgarba učinil věrohodným pouze tím, že by se vzdal ministerské funkce alespoň do té doby, než skončí policejní vyšetřování, jak je samozřejmé ve vyspělých zemích Západu.

Jenže těžko něco takového žádat od postkomunistického lempla, který je věrnou kopií svých růžových druhů i té části zdejší populace, která ho svou přízní vysadila do vládního křesla.

6340 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Velmi přátelský vztah k Rusku je už po staletí součástí české národní identityChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Zahraniční tisk vnímá roztržku mezi Prahou a Moskvou jen jako bizarní záležitost ČeskaEU chystá žalobu na Astru Zenecu

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Karty na stůl! Profesor Drulák rozstřelil vyhoštění. „Budeme mít ještě problémy,“ říkáDiplomat Kobza: Babiš mluvil pravdu, ale pak mu to vysvětlili. V Rusku ostrouháme, přijdou jiní
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění