Soukromé bahenní lázně z rozpočtu, plyn na černo - kdo je to? Ministr Zgarba!

Autor: Petr Zavoral | Publikováno: 9.6.2005 | Rubrika: HotNews

Ministerstvo zemědělství patrně vyzařuje nějakou tajemnou sílu, která způsobuje, že téměř každý, kdo stane v jeho čele, chová se jako darebák. Minimálně od časů Josefa Luxe nebyl v paláci na pražském Těšnově spatřen ministr, na němž by neulpělo podezření z majetkových švindlů či vrchnostenské zkorumpovanosti.

Na neslavnou pověst pánů Fencla a Palase teď právě navázal Petr Zgarba, vyšetřovaný kvůli střetu zájmů, který mu měl vynést značný majetkový prospěch. V Příběh ministra Zgarby bohužel není v Česku nijak výjimečný. Loni v prosinci, když byl tento podnikavý jézeďák ještě pouhým řadovým poslancem, přihrál si několik milionů ze státního rozpočtu na provoz bahenních lázní v soukromém vlastnictví, a to tím, že ve Sněmovně prosadil navýšení státní dotace na obecní kanalizaci, aby dosáhla i na jeho pozemky, na nichž mu lázně v budoucnu budou vydělávat.

Podvod z té "transakce" od začátku smrděl na sto honů, dokonce se ho zalekla i starostka obce Lípa-Petrkov, v níž Zgarba bydlí a podniká, Jana Borkovcová. Proto také souhlasila s nápadem Mladé fronty Dnes nahrát některé její rozhovory se státními úředníky, kteří mají do »Zgarbovy dotace« co mluvit. A věru že bylo co poslouchat. Jistý Petr Vais z ministerstva financí se do telefonu nechal slyšet, že na polovinu dotací neexistují žádosti a že kdyby to viděl NKÚ, asi by zešílel. Bude to průser náš a pana poslance Zgarby, odpověděl starostce na otázku, jak má zdůvodnit, že obci byla navýšena dotace.

Přítel ministr přesto trvá na tom, že je čistý jako lilie, protože je přece nemyslitelné, že by sledoval ještě něco jiného než blaho domovské obce. Víte, já nejsem lump, odbývá novináře.

Existují ovšem dobré důvody, proč o tom pochybovat. Zánovní sociálnědemokratický spasitel českého zemědělství toho totiž má na svědomí víc.

Zákon porušil již loni v létě, když bez povolení rekonstruoval na svém pozemku starý vinný sklípek. Prý prostě přehlédl, že se to neobejde bez zemních prací, a také jaksi nepočítal s tím, že na tu černou stavbu přijde stavební úřad. Ale čo bolo, to bolo. Drobné nedopatření bylo vyřízeno pokutou, která byla tak mastná, že si pan ministr už ani nevzpomíná na její výši.

Dalšího ignorování předpisů se zákonodárce Zgarba dopustil instalací černé plynové přípojky k svému domu, pro niž až dodatečně žádal o povolení, nebo při stavbě odvodňovacího potrubí, k níž mu chyběla projektová dokumentace. Trochu moc "nedopatření" na člena české vlády, který by měl být méně rovným občanům vzorem poctivosti a nezištné služby vlasti, není-liž pravda. Ujišťování, že není lump, by Zgarba učinil věrohodným pouze tím, že by se vzdal ministerské funkce alespoň do té doby, než skončí policejní vyšetřování, jak je samozřejmé ve vyspělých zemích Západu.

Jenže těžko něco takového žádat od postkomunistického lempla, který je věrnou kopií svých růžových druhů i té části zdejší populace, která ho svou přízní vysadila do vládního křesla.

5736 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Pomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlastUdálost 11. září proměnila svobodnou Ameriku v policejní stát a učininila z ní válečného štváče 21. století

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Jeden z šéfů ODS prý chlastá tak, že mu na radnici postavili vlastní bar i s židlema. Exkluzivní foto utajených prostorKlausovi ml. tohle neodpustím. Politik ODS se vrátil k válce uvnitř strany. Fiala prý ještě překvapí
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění