Ženy a dívky budou opět týrany a bity… Nedopusťme to

Autor: Richard Zatloukal | Publikováno: 8.6.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Muslimové

Se zájmem jsem si přečetl článek pana Mohameda Al Nabulsiho „Islám chce dialog civilizací“ (MfD, 6. 6. 2005). Pan Al Nabulsi touto myšlenkou parafrázoval vizi Samuela Huntingtona o nevyhnutelném „střetu civilizací“. Právě podobné názory jsou dle něj příčinou veškerých rozorů mezi námi a muslimy.

Bohužel, nesdílím jeho optimismus. Je to západní svět, který se tento dialog už dlouho snaží vést, přes to, že neustále, na každém kroku, naráží na zuřivý odpor.

Důkazem dobré vůle může být už fakt, že pověsti o pohanění Koránu se řešily před vyšetřující komisí i ve všech význačných západních médiích. Řeší se v arabském světě, pokud někdo spálí bibli nebo americkou vlajku? Jedinou reakcí na vstřícnost americké strany bylo odmítání, zuřivé demonstrace, plamenná prohlášení požadující potrestání (neexistujícíchú viníků).

Pan Nabulsi sám reagoval nejasným naznačováním, že za problémem stojí jisté americké kruhy, kterým vyhovují spory mezi Západem a islámem. Kde tedy ve skutečnosti je dobrá vůle muslimů k dialogu, když kdykoliv odmítají nabízenou ruku?

Těžko vést dialog s někým, pro koho je primární vyhovět středověkým náboženským a kmenovým zvykům. Možná, že vám to připadne jako silná slova, nicméně, stačí připomenout pár faktů.

Islámské autority (a to včetně imámů působících na Západě) dosud trvají na dodržování tradičního islámského práva šaría. Což v praxi například znamená pravidla, kdy manžel smí ženu bít, nebo zásadu, že odpadlictví od víry se trestá smrtí. Ve státech, jako je Saúdská Arábie se tradiční zvyky dodržují až takovou měrou, že tam žena ani nesmí řídit auto.

A to nemluvím o dosud běžném veřejném kamenování. Ve státech s mírnějším režimem, než je saudský, jaký je například v Turecku nebo Alžírsku existují velice silná politická uskupení, která mají za cíl přiblížit jejich režim ideálu islámského státu. Není vyjímkou, že se jim podaří vyhrát volby, a hrozí nastolení islámského režimu.Podobnému problému čelí v současnosti také Irák, kvůli vítězství šíitů ve volbách.

Saudskoarabští konzervativní magnáti financují výstavbu mešit v západní Evropě a Severní Americe. Příkladem může být Londýn, nebo Calgary. V takovýchto střediscích je pak vždy propagována radikální forma islámu.

Příkladem neslučitelnosti islámu s hodnotami naší civilizace je otázka svobody svědomí. Evropané berou jako samozřejmost, že každý si může zvolit vlastní světonázor. Může se stát křesťanem, pak buddhistou, agnostikem.

Naproti tomu, oficiální doktrínou konzervativního islámu je trest smrti pro renegáty. Zmírněný pouze ustanovením, že samo odpadlictví se netrestá, k exekuci se přistoupí pouze, pokud dotyčný začne proti islámu vystupovat.

V západní Evropě mají lidé dosud v živé paměti causu Salman Rushdie. Tehdy se rozhodující část přistěhovalých muslimů postavila za Chomejního rozsudek smrti. Jen pro to, že napsal několik veršů proti Mohamedovi, což si jako odpadlý muslim nesměl dovolit. Pokud na ulicích vidíte své spoluobčany, jak se zuřivě domáhají trestu smrti pro jednoho spisovatele, pak ve vás celkem přirozeně vzklíčí jistá nedůvěra…

Pan Al Nabulsi píše, „teroristé netvoří v řadách muslimů ani zlomek procenta (…) To jsou výjimky potvrzující pravidlo“ . Nu, dobrá, ale proč potom většina teroristických činů je páchána právě muslimy? Jak to, že je nepáchají ve stejné míře křesťané a ateisté? Jak to, že byly odhaleny vazby mezi imámy z mešit v Hamburku nebo Londýně a Al-Kajdou?

Jak to, že když se zřítila letadla na WTC, vypukly v ulicích arabských měst, jakož i v arabských a islámských čtvrtích evropských měst bouřlivé ovace?

Právě z takovýchto problémů pramení nedůvěra obyvatel Západu vůči islámskému světu. Nejde o žádný rasismus, xenofobii, není to dáno ekonomickými zájmy jistých amerických kruhů, jak tvrdil pan Mohamed. Je to prosté vědomí si toho, že pro naši civilizaci jsou primární hodnoty jako kvalita lidského života, svoboda svědomí, právo na život, svobodnou volbu povolání, ochranu cti a majetku, zatímco pro velkou část islámského světa je to nejdůležitější doslovně vyhovět textům, které kdysi údajně sepsal prorok Mohamed.

Můžeme hledat dialog, ale vůle k němu musí být především na muslimské straně. Vyjma slov ji dosud nikde nevidím.

4770 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Pomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlastUdálost 11. září proměnila svobodnou Ameriku v policejní stát a učininila z ní válečného štváče 21. století

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Jeden z šéfů ODS prý chlastá tak, že mu na radnici postavili vlastní bar i s židlema. Exkluzivní foto utajených prostorKlausovi ml. tohle neodpustím. Politik ODS se vrátil k válce uvnitř strany. Fiala prý ještě překvapí
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění