Škoda, že se o penězích ve společnosti téměř vůbec nemluví

Autor: Odjinud | Publikováno: 10.2.2011 | Rubrika: Ekonomika
Ekonomie

Tolik oslavované kurzy finanční gramotnosti nás, jak se ukazuje, hospodařit s penězi nenaučily. Většina Čechů obvykle vyslechne rady na toto téma a za hodinu zase neví nic. Všimli jste si, že když se sejdou přátelé nebo přítelkyně, o investování a o hospodaření s penězi se vůbec nemluví? Přitom by stačilo začít o těchto věcech hovořit nejprve v rodině - a vytrvat. Pak by možná tak dramaticky nenarůstal počet dlužníků, kteří nejsou schopni své dluhy splácet nebo těch, kterým voda odnesla nepojištěný dům.

Tolik špatné zprávy. Ale ta lepší: dobří hospodáři se z nás v budoucnosti mohou stát.

Na pár dobrých rad, jak začít, jsme se zeptali učitele financí Daniela Kotuly.

*Co by se podle Vás měli Češi především naučit (nebo lépe řečeno doučit), pokud jde o finance?

V prvé řadě bychom se měli zamyslet, zda jsme skutečně dobrými hospodáři, nebo zda doposud jen tak „přežíváme“ od výplaty k výplatě, aniž bychom měli plány na budoucí finanční zabezpečení.

Bohužel o penězích v české společnosti moc nemluvíme, nesdělujeme si postupy, jak dosáhnout úspor, jak investovat a nebo jak se zajistit na stáří. Zasadní je moment uvědomění si, že nehospodaříme dobře, že návyky získané od rodičů nebo během života nejsou správné. V tomto případě jsme připraveni na pozitivní změnu. Finanční situace je odrazem pouze lidského myšlení a jednání, proto máme naši budoucnost plně v moci.

Měli bychom se začít zajímat o literaturu nebo kurzy na téma správného hospodaření, hledat ve svém okolí pozitivní příklady pro inspiraci, nebo začít mluvit v rodině o tom, co je správné hospodaření a jak ho dosáhnout.

Stačí někde začít, při troše vytrvalosti za pár měsíců nebo let se z nás pak mohou stát opravdoví hospodáři, kumulující úspory a investiční majetek.

*Je součástí takových obecných znalostí také pojištění? Mám na mysli nejen životní, ale i neživotní pojištění.

Zcela jistě. Život je plný událostí, které díky pojištění jednodušeji přetrváme. Výhodou je relativně nízká cena pojištění vzhledem k možnostem, které pojistka poskytuje. Každý člověk by měl mít své základní pojištění pro krytí těch největších životních ztrát. Také pojištění majetku vyšší hodnoty se dlouhodobě vyplatí.

*A jak uplatnit získané znalosti v praxi ? Lze se ubránit nákupu pojištění, které někteří lidé vůbec nepotřebují - tedy jak my novináři rádi říkáme, lze se ubránit "bouchačům"?

Na kurzu si říkáme o základních typech pojištění. Mluvíme o tom, jaký druh pojištění se vyplatí vzhledem k ceně, jak si stanovit optimální pojistné částky, nebo jak získat slevy od pojišťoven. Lidé z našich kurzů by měli záměry „bouchače“ poznat po jeho první větě, pak už je jen na nich, jak se s ním vyrovnají.

Kurzy Učitelfinancí.cz naučí rodiny a jednotlivce hospodařit s penězi, investovat a zabezpečit se na stáří, prostě stát se finančně svobodnými. Vše najdete na www.ucitelfinanci.cz

Zdroj: http://www.opojisteni.cz

5716 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Amerika bude ve válce zničena, ví to obyčejní Američané? Rozumí ten pitomec vládnoucí ve Washingtonu tomuto  jazyku?Chcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Doporučujeme: Jak novináři oficiálních medií manipulujíAnketa: Jak myslíte, že ČR vypadá s "Vrběticemi" na mezinárodní scéně ?

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Neškrtnete si. Diplomat zná odvetu Moskvy za masakr své ambasádyCo se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění