Škoda, že se o penězích ve společnosti téměř vůbec nemluví

Autor: Odjinud | Publikováno: 10.2.2011 | Rubrika: Ekonomika
Ekonomie

Tolik oslavované kurzy finanční gramotnosti nás, jak se ukazuje, hospodařit s penězi nenaučily. Většina Čechů obvykle vyslechne rady na toto téma a za hodinu zase neví nic. Všimli jste si, že když se sejdou přátelé nebo přítelkyně, o investování a o hospodaření s penězi se vůbec nemluví? Přitom by stačilo začít o těchto věcech hovořit nejprve v rodině - a vytrvat. Pak by možná tak dramaticky nenarůstal počet dlužníků, kteří nejsou schopni své dluhy splácet nebo těch, kterým voda odnesla nepojištěný dům.

Tolik špatné zprávy. Ale ta lepší: dobří hospodáři se z nás v budoucnosti mohou stát.

Na pár dobrých rad, jak začít, jsme se zeptali učitele financí Daniela Kotuly.

*Co by se podle Vás měli Češi především naučit (nebo lépe řečeno doučit), pokud jde o finance?

V prvé řadě bychom se měli zamyslet, zda jsme skutečně dobrými hospodáři, nebo zda doposud jen tak „přežíváme“ od výplaty k výplatě, aniž bychom měli plány na budoucí finanční zabezpečení.

Bohužel o penězích v české společnosti moc nemluvíme, nesdělujeme si postupy, jak dosáhnout úspor, jak investovat a nebo jak se zajistit na stáří. Zasadní je moment uvědomění si, že nehospodaříme dobře, že návyky získané od rodičů nebo během života nejsou správné. V tomto případě jsme připraveni na pozitivní změnu. Finanční situace je odrazem pouze lidského myšlení a jednání, proto máme naši budoucnost plně v moci.

Měli bychom se začít zajímat o literaturu nebo kurzy na téma správného hospodaření, hledat ve svém okolí pozitivní příklady pro inspiraci, nebo začít mluvit v rodině o tom, co je správné hospodaření a jak ho dosáhnout.

Stačí někde začít, při troše vytrvalosti za pár měsíců nebo let se z nás pak mohou stát opravdoví hospodáři, kumulující úspory a investiční majetek.

*Je součástí takových obecných znalostí také pojištění? Mám na mysli nejen životní, ale i neživotní pojištění.

Zcela jistě. Život je plný událostí, které díky pojištění jednodušeji přetrváme. Výhodou je relativně nízká cena pojištění vzhledem k možnostem, které pojistka poskytuje. Každý člověk by měl mít své základní pojištění pro krytí těch největších životních ztrát. Také pojištění majetku vyšší hodnoty se dlouhodobě vyplatí.

*A jak uplatnit získané znalosti v praxi ? Lze se ubránit nákupu pojištění, které někteří lidé vůbec nepotřebují - tedy jak my novináři rádi říkáme, lze se ubránit "bouchačům"?

Na kurzu si říkáme o základních typech pojištění. Mluvíme o tom, jaký druh pojištění se vyplatí vzhledem k ceně, jak si stanovit optimální pojistné částky, nebo jak získat slevy od pojišťoven. Lidé z našich kurzů by měli záměry „bouchače“ poznat po jeho první větě, pak už je jen na nich, jak se s ním vyrovnají.

Kurzy Učitelfinancí.cz naučí rodiny a jednotlivce hospodařit s penězi, investovat a zabezpečit se na stáří, prostě stát se finančně svobodnými. Vše najdete na www.ucitelfinanci.cz

Zdroj: http://www.opojisteni.cz

4995 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Dnes je NATO paktem, který svou agresivní politikou, prosazovanou zejména americkými prezidenty, destabilizoval v podstatě celý světPutin dal příklad: jak se může Německo a Evropa stát finančně svrchovanými za pomoci zlata. Co má Putin společného s de Gaullem?

Eurabia.cz

Bičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Mediální odborník, jehož ČT nikdy nepozve do přenosu, polknul a pak se hluboce zamyslel: Hahaha, Háma? Pawlowská? Gondíková? No, však si to přečtěteŠéf Čapího hnízda: Ta kauza se nás dotkla zásadně. Čapí Hnízdo ale není žádný problém, a už vůbec ne premiéra Babiše
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění