Představa, že přímá volba prezidenta přinese nějakou větší kvalitu naší demokracie, je naprosto zcestná. Československá i česká ústavní tradice je založena na nepřímé volbě a ke změně této tradice není žádný racionální důvod. Naopak existuje mnoho pádných důvodů proti přímé volbě a ty je nutné vzít v potaz.

Důvod první: Je to zbytečně drahé. Nepřímá volba prezidenta nestojí daňové poplatníky nic, protože ji v rámci své kompetence uskuteční poslanci a senátoři na zvláštní schůzi. Oproti tomu volba přímá bude znamenat "drahý špás", který daňové poplatníky bude stát nejméně miliardu kč v přímých nákladech na zajištění takové volby a další desítky nebo stovky milionů Kč v nákladech nepřímých. To považuji jednoznačně za nevýhodu přímé volby.

Důvod druhý: Občané budou opět hnáni k volebním urnám. Už nyní má občan ČR možnost volit ve volbách komunálních, krajských, parlamentních, senátních (zpravidla dvoukolových) a v evropských. Kombinace všech těchto typů voleb znamená, že už nyní jdou voliči k volebním urnám nejméně jednou za 2 roky a v poslední době i častěji. Pokud se zavede ještě přímá prezidentská volba, která bude dozajista dvoukolová, a navíc ještě mimo volební cyklus ostatních voleb, tak z voleb prakticky nevyjdeme. K urně budou voliči hnáni téměř každý rok. Již nyní je účast u voleb poměrně nízká. S výjimkou voleb parlamentních je účast zpravidla nižší než 50%. Pokud budou zavedeny prezidentské volby, tak se účast ve všech typech voleb nejspíše ještě dále sníží. Takový vývoj považuji rovněž za nevýhodu.

Důvod třetí: Přímá volba prezidenta bude nutné polarizovat společnost. Budeme svědky masivních a drahých volebních kampaní a vyhrocených osobních útoků a "praní špinavého prádla". Budeme svědky hádek o tom, odkud pocházejí peníze na volební kampaň prezidentských kandidátů a mnoha dalších zbytečných hádek. Přímá volba prezidenta bude společnost rozdělovat místo aby ji sjednocovala. Prezidenti budou dozajista voleni pouze malými většinami a přehlasovaná menšina bude nutně nespokojená s výsledkem, bez ohledu na to, zda to bude menšina pravicová nebo levicová.

Důvod čtvrtý: Přímá volba prezidenta bude dávat příležitost k zviditelnění různým populistům nebo pomatencům. Mnozí si jistě ještě pamatují na to, jak se dostal do druhého kola prezidentských voleb ve Francii Jean Marie Le Pen. Ale jsou zaznamenány i další takové případy. Představte si, že někdo takový u nás do druhého kola volby postoupí. Budeme mít ostudu na celém světě, stejně jako ji měla Francie s Le Penem.

Zkrátka si myslím, že přímá volba prezidenta není dobrý nápad. Doufám, že se poslanci a senátoři nad technickým řešením změny ústavy "zaseknou" a nakonec přímá volba nebude. Takový výsledek bych považoval za skvělý.

http://fajmon.blog.idnes.cz/c/175688/Prima-volba-prezidenta-NE.html