Koskuba (ČSSD): Požadavky lékařů bych nepodepsal

Autor: Odjinud | Publikováno: 3.2.2011 | Rubrika: Ostatní
zdravotnictvi

 

Nad požadavky lékařů, které si chtějí pojistit kolektivní smlouvou vyššího stupně, kroutí právník hlavou. Je proti dobrým mravům, myslí si pražský advokát Tomáš Pelikán. Jejich požadavky sepsané v dohodě pro ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) by nepodepsal ani poslanec a člen Výboru pro zdravotnictví Jiří Koskuba (ČSSD).

"Já bych jako ministr takovou dohodu také nepodepsal," uvedl pro ParlamentníListy.cz poslanec Jiří Koskuba. Reagoval tak na dohodu předloženou v pondělí Lékařským odborovým klubem (LOK) ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09).

V dokumentu se lékaři domáhají po ministrovi záruk, že se lékaři v akci Děkujeme, odcházíme, budou moci bezpodmínečně vrátit na svá místa, z nichž dali k 1. březnu výpovědi. Ministr má přitom ručit i za zařízení, která nespadají do jeho pravomoci, jako jsou krajské nemocnice. Jejich zřizovateli jsou kraje a nadřízenými hejtmani. 

Hegere, zajisti to

To a finance na zvýšení platů ve výši minimálně sto tisíc na doktora do konce letošního roku si krom jiného chtějí doktoři pojistit kolektivní smlouvou vyššího stupně. Po ministrovi požadují, aby k podpisu takové smlouvy zavázal i nemocnice mimo svou pravomoc.

Pokud by tyto nemocnice odmítly smlouvu akceptovat, žádají odboráři, aby jim nebyly vyplaceny peníze z ministrem už v pátek nabídnutých dvou miliard na růst mezd zdravotníků.

"Taková smlouva by podle mého názoru byla soudně napadnutelná," řekl ParlamentnímListům.cz advokát Tomáš Pelikán.

A co dobré mravy?

"Použít kolektivní smlouvu vyššího stupně k tomu, aby se obešel předpis, je zneužitím tohoto institutu a soud by takovou smlouvu podle mě zneplatnil pro rozpor s dobrými mravy," doplnil právník. Podle něj není možné si tímto způsobem vynutit pro lékaře ve výpovědi, kterou sami podali, bezpodmínečný návrat na svá pracoviště.

Koskuba má nicméně pro požadavky lékařů větší pochopení než právník. "Především je tady nutná dohoda. Jinak nás čeká katastrofa nepředstavitelných rozměrů. A to není šíření poplašné zprávy," konstatoval pro ParlamentníListy.cz poslanec, který ja zároveň primářem interního oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce. Krátce byl také náměstkem ministryně zdravotnictví Milady Emmerové v roce 2005.

Ministr musí použít diplomacii

Podle Koskuby je naplnění lékaři požadovaných záruk otázkou diplomacie. "S veškerou úctou, kdybych já byl ministrem, tak mi přeci nic nebrání říci, že alespoň svým ředitelům doporučím, aby lékaře ve výpovědích vzali zpět. A za ty ostatní bych přislíbil, že požádám hejtmany, ať tak udělají směrem k zařízením v jejich dikci," upřesnil Koskuba.

V úterý odpoledne přišli lékaři ústy předsedy Lékařského odborového klubu Martina Engela s prohlášením, že pondělní požadavky vznesené vůči ministrovi jsou maximálním ústupkem, na kterém hodlají lékaři trvat. Ministr Heger přitom označil lékaři navrhovanou dohodu za ultimativní a vazalskou. K dalšímu jednání se mají lékaři sejít s ministrem ve čtvrtek. 

http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/187856.aspx

5577 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Objevuje se u nás stále větší počet osob zahalených v islámských nikábech?Evropská unie je škůdcem, parazitem, vrahem a rakovinou Evropy. Pokud chceme, aby Evropa přežila, musíme zrušit totalitní neomarxistickou instituci s názvem Evropská unie

Eurabia.cz

Miliardový byznys s ilegální imigrací a uprchlíky. Reportáž italské TV ukazuje pravdu o migraciVzdělání ve Švédsku rapidně upadá. Například mnozí švédští policisté neumějí psát

FreeGlobe.cz

Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?Tyranie pánů sociálních sítí

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Odstranění pomníku maršála Koněva z náměstí Interbrigády je vítězstvím fašizmu v naší zemiLubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým Schwarzenbergem...

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Markéta Šichtařová ztrhala portfolio Jourové: Evropské hodnoty? Na nich se s komunisticko-ekoteroristickou Evropskou komisí vůbec neshodnuTak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění