Trh s globálně oteplovacími odpustky zkolaboval?

Autor: Hynek Fajmon | Publikováno: 26.1.2011 | Rubrika: Zamyšlení
Ekologie

 

Ve středověku skoro celá Evropa věřila tomu, že papež a církev mohou zajistit lidem odpuštění jejich hříchů. Stačilo si pořídit za patřičný peníz tzv. odpustek a odpuštění bylo zajištěno. Spokojen byl ten, kdo si "odpuštění" pořizoval a ještě více ten, kdo tyto odpustky prodával. Našli se sice různí "brblalové", kteří tvrdili, že to je celé nemorální a nesmyslné, ale ti zpravidla brzo skončili na hranici. Nyní skoro celá Evropa věří tomu, že pokud si koupíte "emisní odpustky", tak zabráníte globálnímu oteplování a dostanete se do "zeleného ráje". Je to úplně stejný nesmysl, jako ten obchod s odpustky, ale "funguje to". Dokonce bylo před pár dny několik firem, které s těmito "globálně oteplovacími odpustky" obchodují, okradeno.


Stejně jako ve středověkém systému máme i nyní centrální autoritu, která vydává "odpustky". Nyní se jmenují "emisní povolenky". Změna spočívá v tom, že se již nevydávají v Římě, ale nově v Bruselu a stará se o ně Evropská komise. Celé je to založeno na přesvědčení, že se musí zabránit "globálnímu oteplování", které způsobuje člověk emisemi "skleníkových plynů". Tyto plyny se dle evropského "odpustkového" systému zpoplatňují a v podobě certifikátů se s nimi obchoduje na burzách.

Tento týden se do systému obchodování s emisními povolenkami nabourali hackeři a několik set tisíc povolenek ukradli. Stalo se to v Praze a v důsledku toho došlo k úplnému zastavení obchodování s těmito "odpustky" v celé Evropě. Jinde na světě se s tímto typem zboží zatím téměř vůbec neobchoduje. Mnozí Evropané a zvláště ti "bruselští" si myslí, že mimoevropané brzy zahoří stejnou láskou k těmto "odpustkům" a rádi se připojí k našemu systému obchodování. Zda je to dobrý odhad, se teprve ukáže.

V Evropě si musí "emisní odpustek" kupovat každý, kdo emituje "skleníkové plyny". Jinak je nemůže vypouštět. Do této kategorie patří třeba uhelné elektrárny nebo uhelné teplárny. Tyto firmy bez "emisního odpustku" nemohou do ovzduší nic emitovat. Když si ale koupí odpustek, tak mohou. Cena odpustku se ale projeví v ceně elektřiny nebo v ceně tepla, které dodávají lidem. Lidé si ale určitě rádi připlatí za "boj s globálním oteplováním". Nebo ne?

Jak už jsem v několika svých textech napsal EU produkuje pouze 15% světového objemu emisí. Pokud tedy EU sníží své emise, tak to ještě neznamená, že se sníží globální objem emisí. Tím pádem vůbec není zaručeno, že evropské snižování emisí bude mít nějaký efekt vůči "globálnímu oteplování". Negativní efekt na ceny v EU je ale zaručen na 100%. Ceny v EU se v důsledku této politiky s jistotou 100% zvýší. Globální oteplování se ale v důsledku této politiky s jistotou 100% nepodaří nijak ovlivnit. Má to tedy nějaký smysl? Podle mne stejný, jako středověké odpustky. Pro vydavatele těchto "odpustků - povolenek" je to báječný byznys. Pro nás ostatní je to jen otázka víry. Zaplatit to ale každopádně musíme.

5753 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

A tak zme se opět stali pitomcama, jako už mnohokrat, tentokrat ovšem před očima celeho světa...Ale aji ta prostytutka, kera prodava sama sebe, za to dostane jakusik protihodnotuChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Akce Vrbětice byla "konzultována" spíše s USA než s EUArgentina spouští výrobu Sputniku

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u násNátlak z žumpy ČT. Xaverovi bouchly saze a vyhlásil válku
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění