Nyní, rok a půl před krajskými volbami, se středočeský „gubernátor" David Rath rozhodl, že se definitivně politicky zničí. Což o to, z toho bych měl jako středočeský poslanec Věcí veřejných, který Rathovu politiku (rozuměj demagogii) rozdýchává těžce i ve sněmovně, i jakousi škodolibou radost. Ovšem, Rath se rozhodl, že kromě sebe, uškodí výrazně i lidem z celého regionu. Šmahem totiž škrtl dobrou třetinu autobusových linek a obcím vzkázal v dopise, který jim přistál na stolech na počátku letošního roku, že když autobusy chtějí, tak ať si je ráčí zaplatit samy.

Podotýkám, že „zasvěcení" lidé z úřadu potichu přiznávají, že jen na dotovaném studentském jízdném kraj už prodělal téměř tři sta milionů korun... A jsem přesvědčen, že rodiče školáků se Ratha o nic takového nikdy neprosili, zato ho nyní důrazně žádají, aby dětem školní autobusy nerušil úplně.

Rath sice prohlašuje, že se rušení linek týká jen nevytížených spojů, to je ale absolutní nesmysl. Protože bydlím v Čelákovicích, kde funguje několik základních a středních škol, moc dobře vím, že se Rathovy „úspory" týkají právě i spojů, které děti vozí do a ze školy. To jim to žákovské jízdné zdarma přijde sakra draho, když budou v zimě v létě čekat hodinu i více, než se dostanou ze škol do svých domovů v okolních obcích. Možná, že Rath myslí na jejich fyzickou kondici a doporučí jim cestovat na kole (velmi „bezpečné" při stavu okresních silnic ve Středočeském kraji, na jejichž opravy také nejsou peníze, takže na mnoha místech připomínají tankodrom). Případně, aby jako za Rakousko-Uherska chodily denně tři až šest kilometrů pěšky do a pak zase ze školy.

A to vůbec nemluvím o lidech, kterým hodlá Rath zrušit autobusy, které je vozily do a z práce. Mimochodem, v některých obcích dojíždí do zaměstnání v Praze až 90 procent obyvatel. Třeba navrhované zrušení linky 398 z Černého mostu v 17.18 je opravdu nápad hodný šílence, který chce, aby na jeho úřad zamířili lidé s chutí defenestrovat. A to opět mluvím o spojích z blízkého okolí Čelákovic, ale dobře vím, že problém je v celém regionu. Konečně, Rath se bojí. A hodně. Jinak by krajské zastupitelstvo, které má o rušení autobusů znovu jednat -  nesvolal na sobotu 29. ledna na 18.00 hodinu, když dobře ví, že chtějí přijet i starostové dotčených měst a obcí. Starostové přijedou. A já jako zástupce Středočechů přijedu také. A rád se za ně pana Ratha na rušení autobusů zeptám.

Vyšlo na blog.aktualne.cz