Zrušme veřejnoprávní televizi
Přizval si známého bojovníka za tutéž myšlenku Petra Štěpánka, bývalého místopředsedu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a současného člena Rady Českého telekomunikačního úřadu. Ten stanul v čele skupiny eStatu, která má vypracovat analýzu mediálního prostředí.
Závěry tohoto semináře lze vyjádřit stručně: Zrušme reklamu, poplatky a zprivatizujme ČTK. Tyto závěry jsou mi blízké, a již jsem o nich dávno blogoval. Koncesionářské poplatky za rozhlas a televizi jsou skrytá daň, která nejvíce dopadá na lidi s nižšími příjmy, a měly by se zrušit. Veřejnoprávní média by se měla financovat ze státního rozpočtu. Znamenalo by to, že by se všichni podíleli na placení televize podle míry svého příjmu. Výtky, že by v tom případě mohla být omezena nezávislost Českého rozhlasu a České televize, jsou podle závěrů semináře neoprávněné. Podle této logiky by nebyly nezávislé ani soudy či policie, které také dostávají peníze ze státního rozpočtu.
Inu, návrh na zrušení poplatků není již nic nového, v minulosti prošel senátem, poté se ale zasekl v parlamentu. Vzhledem k tomu, že to není tak dávno, co kritizoval premiér Nečas veřejnoprávnost programů ČT1 a ČT4, který označil jejich program z hlediska veřejnoprávnosti jako poplatky dotovanou komerční a plytkou zábavu typu sportovně-zábavního, je možné, že opakovaný pokus by mohl mít naději.
Nevládní organizace eStat.cz, ovšem nově v rámci svých vizí regulace mediálního prostředí navrhla zrušení reklamy ve veřejnoprávních médiích, sloučení Českého rozhlasu (ČRo) a České televize (ČT) a privatizaci České tiskové kanceláře. Protože jde-li to na Slovensku, proč by to nemělo jít u nás? Spousta věcí v činnosti obou institucí se totiž dubluje, například právě výběr koncesionářských poplatků. Jenom náklady na jejich správu totiž stojí více než 300 milionů.
Za účelem nalezení politického konsenzu navrhuje proto eStat sestavení skupiny ekonomů a mediálních specialistů, kteří vyhodnotí všechna pro i proti a především vyčíslí možné finanční úspory.
Za zajímavost považuji i iniciativu známého novináře Reflexu JXD publikovanou na webuhttp://www.zrusmeverejnopravnitelevizi.cz/
Slovu veřejnoprávní přiliš nerozumím. Možná k jeho pochopení poslouží četba blogu kolegy kolegy Červenkyhttp://miroslavcervenka.blog.idnes.cz/c/171498/Novodobi-politruci.html, z něhož k tématu veřejnoprávnosti vyjímám:
Nejvíce viditelnou skupinou vykladačů, co si máme myslet, jsou političtí komentátoři v médiích. Těmto novodobým masovým politrukům nejde o žádné šíření informací, nýbrž o tendenční manipulaci našeho myšlení. Známe je všichni i jmény – Martin Komárek, Jan Macháček, Jindřich Šídlo, Alexandr Mitrofanov, Luboš Palata + téměř všichni redaktoři ČT. Působí v médiích soukromých i veřejnoprávních (v názorové rovině mezi těmito žádný rozdíl není), často přecházejí z jednoho do druhého, a tak např. v politické diskusi na veřejnoprávním médiu vystupuje jako kamufláž nezávislého názoru novodobý politruk z jiného média, vždy však ten, který je ochoten podpořit panující tendenci (to se týká ovšem i jiných profesních skupin – když sociolog, tak Šiklová, když katolík, tak Halík, když filozof, tak Bělohradský nebo Kohák, když politolog, tak Pehe nebo Dvořáková.
Takže, přátelé z eStatu, držím vašim iniciativám všechny palce. A ještě víc je držím JXD.