Smog na Ostravsku: "Zelené" vidění světa problém nevyřeší

Autor: Jiří Hanzlíček | Publikováno: 3.1.2011 | Rubrika: Polemika
Ekologie

Hlavním viníkem vzniku smogových situací jsou  nepříznivé meteorologické rozptylové podmínky, kdy nedochází k provětrávání oblasti, neboť nastává stav bezvětří. Vytvoří se jakási uzavřená „deka“, která nepropustí ven vypouštěné škodliviny. V tomto případě by musel nastat zákonný nebo vládní příkaz okamžitého uzavření průmyslových podniků, zákaz vytápění v domácnostech a zastavení veškeré automobilové dopravy. Prakticky je to neproveditelné. Hutní a energetické podniky nelze okamžitě zastavit, občané v lokálních topeništích nelze ze zákona na ochranu zdraví nechat umrznout, musí být zajištěn minimální provoz aut pro zdravotnictví a zásobování. I v tomto případě by však narůstaly koncentrace škodlivin v ovzduší,  jejich náběh by byl pomalejší.

K tomu nutno připomenout další závažný fakt. Veškeré podniky musí a dodržují pod vysokými pokutami  zákonem předepsané emisní limity pro vypouštění škodlivin. Jejich striktní kontrola bohužel nemá přímý vztah k předepsaným hygienickým imisním limitům, které se násobně zvyšují. Opět je zde nejdůležitějším faktorem proudění vzduchu a tím i provětrávání oblasti. Předepsané imisní limity nelze jinak dodržet a přírodě zatím nelze poručit. V téměř neřešitelné  situaci je otázkou, co je dnes možné udělat především  s  prachem v ovzduší. Za prvé je  zde  opětovný střet z jednou z mnoha směrnic Evropské unie, která  zpřísnila limity  pro hodnoty drobných mikronových částic. Neřekla již co se má s nimi dělat. Směrnice je tím těžko použitelná v praxi.   Celosvětovým problémem  včetně  agilní Evropské unie  je bohužel skutečnost, že zatím není účinné technické řešení pro zachycování těchto mikronových částic označovaných odborně PM 10.

Přes mnohá  upozorňování si zeleně zanícení  zástupci   předchozích vlád ČR,  nevyjednali  žádné  přechodné období k vyřešení technického problému.  Osobně si myslím, že mnohem potřebnější než demonstrace  je odborná diskuse, zda je účelné občany ve sdělovacích mediích bez opravdového a reálného poučení  strašit smogovými situacemi. Rozhodně za daleko účelnější  doporučuji zapojení   zbylých odborných pracovišť do urychleného výzkumu, jak částice z kouřících komínů a motorových vozidel ve větší míře zachycovat.

Ve zcela neutěšené situaci  se zatím vyhlašují  regulace výroby průmyslových podniků, případně změny tras motorových vozidel, která   případě bezvětří a nedostatečného provětrávání oblastí jsou drahá, málo účinná a situaci nevyřeší. Při kontrole domácích topenišť lze  průkaznost spalování nežádoucích  paliv, objektivně zjistit  pouze finančně náročným měřením. 

 Považuji za  významnou možnost k odstraňování nejen prašného smogu    dlouhodobou energetickou politiku s účastí státu  při smysluplných dotacích  na maximálně možný přechod domácností a průmyslu  na topení elektřinou. Za současného stavu zdražování elektřiny v důsledku prosazení zeleného a nedomyšleného zákona na podporu obnovitelných zdrojů se i toto řešení na několik let odkládá.

Co lze tedy dělat? Aktuální řešení spočívá v zastavení výroby v průmyslových, hutních a energetických podnicích nebo jejich přemístění do rozvojových zemí. Následně však dojde na tragické dopady ve státním rozpočtu a zvýšení nezaměstnanosti. Na závěr je potřebné uvést, že smogové situace jsou ostudou státu a zaznamenávají se dnes pouze v některých rozvojových zemích. 

RNDr. Jiří  Hanzlíček, bývalý poradce ministrů průmyslu a obchodu

4999 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Existuje mnoho nevysvětleného kolem 11. září a v průběhu osmnácti let od útoku nevysvětlené ještě přibylo. Není jen shodou okolností, že přes 4 tisíce poškozených onemocnělo rakovinou?Kdo si myslel, že se nás problém islámského fanatismu a džihádismu bezprostředně netýká, byl velmi rychle vyveden z omylu

Eurabia.cz

Politicky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?Heslo Evropského parlamentu: "Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby."

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění