Smog na Ostravsku: "Zelené" vidění světa problém nevyřeší

Autor: Jiří Hanzlíček | Publikováno: 3.1.2011 | Rubrika: Polemika
Ekologie

Hlavním viníkem vzniku smogových situací jsou  nepříznivé meteorologické rozptylové podmínky, kdy nedochází k provětrávání oblasti, neboť nastává stav bezvětří. Vytvoří se jakási uzavřená „deka“, která nepropustí ven vypouštěné škodliviny. V tomto případě by musel nastat zákonný nebo vládní příkaz okamžitého uzavření průmyslových podniků, zákaz vytápění v domácnostech a zastavení veškeré automobilové dopravy. Prakticky je to neproveditelné. Hutní a energetické podniky nelze okamžitě zastavit, občané v lokálních topeništích nelze ze zákona na ochranu zdraví nechat umrznout, musí být zajištěn minimální provoz aut pro zdravotnictví a zásobování. I v tomto případě by však narůstaly koncentrace škodlivin v ovzduší,  jejich náběh by byl pomalejší.

K tomu nutno připomenout další závažný fakt. Veškeré podniky musí a dodržují pod vysokými pokutami  zákonem předepsané emisní limity pro vypouštění škodlivin. Jejich striktní kontrola bohužel nemá přímý vztah k předepsaným hygienickým imisním limitům, které se násobně zvyšují. Opět je zde nejdůležitějším faktorem proudění vzduchu a tím i provětrávání oblasti. Předepsané imisní limity nelze jinak dodržet a přírodě zatím nelze poručit. V téměř neřešitelné  situaci je otázkou, co je dnes možné udělat především  s  prachem v ovzduší. Za prvé je  zde  opětovný střet z jednou z mnoha směrnic Evropské unie, která  zpřísnila limity  pro hodnoty drobných mikronových částic. Neřekla již co se má s nimi dělat. Směrnice je tím těžko použitelná v praxi.   Celosvětovým problémem  včetně  agilní Evropské unie  je bohužel skutečnost, že zatím není účinné technické řešení pro zachycování těchto mikronových částic označovaných odborně PM 10.

Přes mnohá  upozorňování si zeleně zanícení  zástupci   předchozích vlád ČR,  nevyjednali  žádné  přechodné období k vyřešení technického problému.  Osobně si myslím, že mnohem potřebnější než demonstrace  je odborná diskuse, zda je účelné občany ve sdělovacích mediích bez opravdového a reálného poučení  strašit smogovými situacemi. Rozhodně za daleko účelnější  doporučuji zapojení   zbylých odborných pracovišť do urychleného výzkumu, jak částice z kouřících komínů a motorových vozidel ve větší míře zachycovat.

Ve zcela neutěšené situaci  se zatím vyhlašují  regulace výroby průmyslových podniků, případně změny tras motorových vozidel, která   případě bezvětří a nedostatečného provětrávání oblastí jsou drahá, málo účinná a situaci nevyřeší. Při kontrole domácích topenišť lze  průkaznost spalování nežádoucích  paliv, objektivně zjistit  pouze finančně náročným měřením. 

 Považuji za  významnou možnost k odstraňování nejen prašného smogu    dlouhodobou energetickou politiku s účastí státu  při smysluplných dotacích  na maximálně možný přechod domácností a průmyslu  na topení elektřinou. Za současného stavu zdražování elektřiny v důsledku prosazení zeleného a nedomyšleného zákona na podporu obnovitelných zdrojů se i toto řešení na několik let odkládá.

Co lze tedy dělat? Aktuální řešení spočívá v zastavení výroby v průmyslových, hutních a energetických podnicích nebo jejich přemístění do rozvojových zemí. Následně však dojde na tragické dopady ve státním rozpočtu a zvýšení nezaměstnanosti. Na závěr je potřebné uvést, že smogové situace jsou ostudou státu a zaznamenávají se dnes pouze v některých rozvojových zemích. 

RNDr. Jiří  Hanzlíček, bývalý poradce ministrů průmyslu a obchodu

5438 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Odporné výsledky zvrácené genderové ideologie...Pašování migrantů neustává

Eurabia.cz

Švýcarská anketa: Důvěřuješ Astře Zeneca? Ano 6%"Pfizeři" budou muset na 3. dávku a pak každý rok!

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Generál Šándor usadil Petra Fialu: V této zemi neprobíhá zoufalý boj, jestli patříme na Východ, nebo na Západ. Zklidněte hormon!„Když jde o holé životy, některé věci musí počkat.“ Režisér Ilja Racek se postavil Šporclovi, který tepe vládu, že dává málo peněz umělcům
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění