Odhalení: Jak Němci berou Čechům práci pod křídly Evropské unie

Autor: Dušan Šrámek | Publikováno: 1.6.2005 | Rubrika: Ekonomika
Evropská unie

V diskusi o evropské ústavě se používají pro a proti nejrůznější argumenty. Popravdě řečeno – mnoho z nich, ne-li plná většina jich je pro normálního občana nesrozumitelná, vymykající se jeho zkušenosti a schopnosti kvalifikovaně posoudit dopady toho kterého ustanovení. Pro českého občana by mělo být ale alespoň jedno ustanovení ústavní smlouvy natolik závažné, že by měl ústavu odmítnout.

Ústavní smlouva totiž v souladu s liberalizačními a antietatistickými principy odbourává veřejnou podporu státu soukromým podnikatelským aktivitám. Ne pochopitelně úplně – v platnosti zůstávají nejrůznější politiky Evropské unie, z nichž vyplývá i bohatá dotační politika. Všeobecné státní úvěrování či jiná podpora státu en block bez alespoň formálně splněných nároků na poskytnutí dotace by však měla být nemožná. S jedinou exemplární výjimkou, a tou je veřejná podpora ve východních zemích Spolkové republiky Německo. Němci si tuto podmínku v ústavní smlouvě vymínili jako zásadní. Ze zcela zásadního způsobu by ale právě kvůli ní neměla s ústavní smlouvou v tomto znění souhlasit vláda naše, a to bez ohledu na politické složení a orientaci.

Podpora východoněmeckých území ze strany státu totiž bude znamenat přímé ohrožení podnikatelů a tím i pracovních míst v přilehlém severočeském regionu. Není náhodné, že právě tento region se v sousedství štědře dotovaných nových spolkových zemí nedokáže přes svou komparativní výhodu nižších mzdových a jiných nákladů a tím i nižších cen prosadit a že nezaměstnanost zde patří k největším v Čechách, a to při srovnatelné produktivitě práce se sousedními „ossis“.

Další setrvávání v plošném dotování bývalé východoněmecké ekonomiky tak bude znamenat jenom další zaostávání severních Čech, neboť naše vláda nebude mít srovnatelné finanční a kvůli eventuálně přijaté ústavní smlouvě ani legislativní možnosti jak tomuto faktickému masivnímu dumpingu čelit. Je proto s podivem, že může koaliční vláda – nota bene s dominancí socialistů – ústavní smlouvu obhajovat, když v tomto konkrétním případě je přímo v rozporu se zájmy našich občanů, především lidí práce. Stejně tak je ale s podivem, proč právě tento zcela praktický argument nezdůrazňují, respektive se o něm ani nezmiňují naši euroústavní kritici včetně pana prezidenta či opoziční ODS, která jinak za liberalizaci evropského trhu bojuje.

Z politického hlediska je situace o to kurioznější, že právě berlínská vláda se neustále ohání pojmem euroregionů, tedy oblastí, jdoucích mimo současné státní a národní hranice, které ale mají kopírovat přirozenější hranice, jako jsou kulturní, ekonomické či přírodní. Přitom právě oblast Saska, severních Čech, Dolního Slezska a Lužice tvoří přirozený region se staletými ekonomickými vazbami a podle některých studií se může stát i Porýním východní části EU. Je ovšem zřejmé, že když jde o národní zájmy vyjádřené mírou voličské podpory v nejbližších volbách, jdou i rozumné geopolitické či ekonomické argumenty stranou. Pokud ovšem ústavní smlouva může obsahovat i takovéto partikulární a nespravedlivé argumenty, už proto je potřeba říci jí ne.

4953 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Amerika bude ve válce zničena, ví to obyčejní Američané? Rozumí ten pitomec vládnoucí ve Washingtonu tomuto  jazyku?Chcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Akce Vrbětice byla zřejmě "konzultována" spíše s USA než s EUArgentina spouští výrobu Sputniku

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Takto mluvit s Ruskem nemá smysl, ozvalo se z Moskvy. A to ještě netušili, co schválí český SenátUmělci mluví: „Rusko nás obsadí za 23 minut, do pr...” sekl Ivan Vyskočil. Jiní naženou Kremlu hrůzu
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění