Petr Hájek: Současná krize vládu posílí

Autor: Odjinud | Publikováno: 24.12.2010 | Rubrika: Politika
hajek

V souvislosti s tajnou smlouvou, která vznikla v úterních odpoledních hodinách na Pražském hradě a pomohla udržet koalici pohromadě během hlasování o nedůvěře kabinetu, se ve středu hovoří především ve dvou rovinách. Jde prý o faktické vítězství a převzetí vládních i stranických otěží ze strany prezidenta Klause, což je podle opozice neústavní a neslýchané.

Druhou otázkou je pak současná pozice ODS v kabinetu, především vůči VV, a také postavení premiéra Petra Nečase. Ten podle expředsedy ČSSD Jiřího Paroubka nevydrží déle než do jara, pak bude vyměněn.
 

Vítěz Klaus? A kdo jiný měl konat?

Vicekancléř Petr Hájek ale všechny podobné spekulace odmítá, šlo prý o naprosto korektní zatažení za záchrannou brzdu ve chvíli, kdy již nebylo odkladu. „Kdo by to měl udělat jiný, než prezident republiky, k němuž navíc má většina lídrů současné koalice důvěru? Pokud někdo zvítězil, pak zdravý rozum a vědomí odpovědnosti," komentuje Hájek narážky na Klause jako současného faktického šéfa kabinetu.

„Jednali spolu jako dospělí lidé se vzájemným respektem a výsledek se dostavil. Chápu, že to někomu neudělalo radost, ale občas je nutné spolknout i pozitivní zprávy z české politiky," uvedl pro ParlamentníListy.cz Hájek.

Vláda prý díky krizi posílí

Prezidentův muž připouští, že jednání mezi koaličními špičkami s prezidentem v roli moderátora bylo napjaté. Petr Nečas ale podle něj není tím, kdo musel pod Klausovou taktovkou vyklidit v mnoha oblastech pozice rozhněvaným zástupcům Věcí Veřejných.

„Spekulace o tom, že nejvíce musel ustoupit premiér, jsou směšné. Petr Nečas naopak projevil během dlouhého a vypjatého jednání klid a racionalitu s vědomím, že největší díl odpovědnosti za vládu nese on. To ho v mých očích spíše zdobí, než dehonestuje, jak by si mnozí novináři přáli. Vnitřní síla se projevuje jinak než hlasitým křikem a hysterií. Nevyhrál nikdo, nikdo nebyl oslaben. Až se vše uklidní, všichni zjistíme, že vláda naopak vyšla z této krize důvěry posílena," soudí Hájek.

Sazeči větru

Spekulace o tom, že právě vyklízení vyjednávacích pozic ve prospěch VV je tím pravým důvodem, proč se nikomu z K9 ani prezidentovi samému nechce o dohodě hovořit, tak Hájek rezolutně vyvrací. A nad protesty kvůli nezveřejnění smlouvy, za jejíhož garanta se sám Klaus označil, kroutí hlavou.

„Běsnění parlamentní opozice a novinářů, že gentlemanská dohoda bez papírů a podpisů, která zůstane jen mezi přítomnými, je něco neslušného, je velmi příznačné. Křičet na WikiLeaks, že k úspěchu některých jednání je nezbytná jistá diskrétnost, a současně křičet na vládní vyjednavače, co si to dovolují neudělat okamžitě striptýz, jakou metodou svůj spor urovnali, je paranoidní a schizofrenní současně. Představa, že někdo umí držet slovo, je pro tyto lidi fyzicky nepochopitelná. Jsou to stále titíž. Profesionální sazeči větru," posílá vicekancléř Hájek vzkaz novinářům a opozici.
 

http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/vlada/184397.aspx

12391 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Škola se od dětí dožaduje, aby přestaly používat tak bigotní slova jako máma a tátaEU vychovává: Plán na beztabákovou generaci. 10 let jsme vás nechali na pokoji, to se nesmí opakovat. Válečnou rétoriku mají diktátoři rádi. Milióny zavražděných dětí nevadí? Jeden lockdown za druhým. A napořád

Eurabia.cz

Po Pfizeru 8x vyšší pravděpodobnost nákazy jihoafrickou mutacíModerna zas tak účinná není...

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Hrad bránil Slavii. Zděšení kavárny. A od Zemana teď hřmí podruhé„Jak plynování Židů.“ Scéna ve škole kvůli rouškám. Utnula to policie
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění