Lékaři prý mají malé platy. Před nedávnem byl hostem Radiožurnálu ředitel motolské nemocnice a ten prozradil výši platů lékařů. Čerstvý absolvent lékařského studia má ve výše zmíněné nemocnici nástupní plat 36 tisíc, zkušenější lékaři okolo 60 tisíc a ti nejlepší, v přepočtu na plný úvazek, asi 110 tisíc korun.

Platy ve státních nemocnicích jsou vyšší než v těch soukromých, stejně jako je tomu u jiných pracovních profesí. Pokud se dokáže soukromý sektor uskromnit, měl by tak učinit i sektor státní. U soukromých firem se v dobách, kdy se nedaří, platy snižují, stagnují nebo se propouští. Ve státním se maximálně platy nezvedají, spíše naopak je snaha na zvyšování platů.

V polovině roku 2009 byl průměrný plat lékaře v nemocnici přes 46 tisíc korun a platy oproti roku 2008 o 6,7%, a to v době, kdy Česko zasáhla celosvětová krize. Je to málo? Průměrný plat v republice byl v tomtéž období těsně pod 23 tisíci, přičemž 70% výdělečně činných osob na tento průměr nedosáhne.

Prý dostanou lékaři v Německu vyšší platy. To je určitě pravda, ale také tam mají vyšší platy prodavačky, řidiči, elektrikáři, maséři... Platy v Německu jsou zhruba trojnásobné, ale také jsou tam podstatně vyšší životní náklady.

Skoro mám pocit, že naši lékaři se zhlédli v různých "růžových ordinacích" a domnívají se, že přijdou do Německa a hned se před nimi všichni posadí v němém úžasu a dostanou špičkový plat. Netvrdím, že ti nejlepší se neuchytí, ale většina lékařů bude dělat pro podřadnou práci ošetřovatele za podřadný plat.

Je komické, když se nyní ČSSD snaží volat vládu na kobereček, když sama před pár lety vznikající problém ve zdravotnictví bagatelizovala tím, že prý žádný problém není a když, tak stát do zdravotnictví nalije další miliardy. Že to bude na úkor zvýšení dluhu, je socialistům jedno.

Socialisté se vůbec chtějí přehazovat problémy na své politické oponenty. Kraje jsou zřizovateli a tím pádem i majiteli nemocnic. Když byl stav vláda - kraje v opačném gardu, hodili socialisté zadlužené nemocnice na krk krajům, jako pomstu za to, že kraje tehdy ovládla ODS.

Málem jsem vybouchl smíchy, když jsem včera slyšel socialistů Michala Haška, hovořícího za asociaci krajů, že kraje jako zřizovatelé nemohou nemocnicím zaplatit zvýšení platů lékařů, a že to je starostí státu...

Lékaři jsou svými odbory a kolegy ujišťováni, že budou vzati zpět do zaměstnání, ale to je v pravomoci zaměstnavatele a tím odbory, ani jejich kolegové nejsou, tím je vedení nemocnice. Zajímalo by mě, kolik lékařů myslí svou výpověď vážně. Kolik z nich je ochotno skutečně jít na pracovní úřad?

Stát má prý tuto situaci řešit. Řešení je jednoduché. Lékaři z jiných států nejsou o nic horší než lékaři u nás. Jediným problémem je jazyk, a tento problém se dá vyřešit snadno. Intenzivním jazykovým kurzem. Za dva měsíce by lékaři z Polska, Ukrajiny nebo Bulharska dokázali tuto bariéru překonat. Lékaři ze Slovenska jsou na tom jazykově prakticky bezbariérově. Navíc by byli ochotni pracovat za plat, který se našim lékařům dá příliš malý.

Odcházíte? Nikdo vás nedrží. Existuje staré známé, že s vyděrači se nevyjednává. Tak šťastnou cestu.