Kdo zaplatí občanům škody a újmu za stávku státních zaměstnanců?!

Autor: František Matějka | Publikováno: 9.12.2010 | Rubrika: Politika
stavka_ucitele

 

V případě stávky zaměstnanců soukromého podniku, který díky tomu nesplní svou povinnost vůči mně jako zákazníkovi, nese odpovědnost soukromý podnik. Buď smluvní vztah splní, nebo zaplatí vzniklou škodu. Jenže kdo občanům zaplatí v případě, že škoda vznikne vinou stávkujících státních zaměstnanců?

Škoda v českém právu znamená újmu, kterou jedna osoba (poškozený) utrpí na svém majetku, penězi ocenitelných majetkových právech nebo na zdraví v důsledku protiprávního jednání jiné osoby (škůdce). Odpovědnost za škodu a její náhrada je upravena v občanském zákoníku, zvláštní úpravu obsahuje obchodní zákoník (pro oblast obchodních vztahů), zákoník práce (pro oblast pracovněprávních vztahů) a další speciální předpisy (např. zákon č. 82/1998 Sb. o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem, ve znění pozdějších předpisů). Na základě uvedených zákonů tedy víme, kdo je odpovědný za škodu v případě, že státní zaměstnanec pracuje blbě. Žádný zákon nám už ale neřekne, kdo je odpovědný v případě, že státní zaměstnanec (nebo zaměstnanec placený jinak z veřejných prostředků) využívá svého Ústavou zaručeného práva stávkovat a nedělá vůbec. Uveďme si pár příkladů z nejběžnějšího života:

1) Dítě nemůže do školy (ba dokonce stávkující jemu a jeho rodičům brání v naplnění zákonné povinnosti školní docházky). Jeho rodiče se o něj tudíž musí postarat na své náklady. Kdo jim tuto jimi nezaviněnou situaci v čase a penězích na řešení uhradí?

2) Jste účastníkem ve správním řízení a poslední den lhůty máte právo se vyjádřit do protokolu. Jenže nemůžete, protože dveře úřadu jsou zavřené. Kdo je odpovědný za případně vzniklou škodu?

3) Máte exponované zaměstnání s vysokou odpovědností za ostatní a dovolenou, nebo neplacené volno, jste si dohodli už měsíc předem jak se svým nadřízeným, tak s kolegou, který Vás zastoupí. Prostě si potřebujete vyřídit něco, k čemu Vás například stát nějakým zákonem dokonce pod vynutitelnou sankcí nutí. Kdo uhradí Váš ušlý příjem a nutnost toto kolečko opakovat?

4) Měli jste měsíce naplánovanou operaci, kterou Vám odložili, neboť zdravotnické zařízení jede v době stávky na víkendový provoz. Kdo zaplatí důsledky? Kdo zaplatí například újmu za bolest kyčelního kloubu, která už nemusela být?

Jistě bychom našli řadu další příkladů. V Listině základních práv a svobod se v Článku 27., bodu (3), píše: „Činnost odborových organizací a vznik a činnost jiných sdružení na ochranu hospodářských a sociálních zájmů mohou být omezeny zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu bezpečnosti státu, veřejného pořádku nebo práv a svobod druhých.“ Osobně se domnívám, že práva a svobody druhých jsou stávkou státních zaměstnanců porušovány. Situace je dokonce tak paradoxní, že i v případě nalezení způsobu jak podle platných zákonů odškodnit poškozené, když jim dnešní stávkou vznikne újma, zaplatí za tuto škodu ve výsledku stát, tedy opět my všichni. Stávka našich státních zaměstnanců proti našemu státu, se škodou, kterou v případě nalezení způsobu postihu zaplatí náš stát. 
Zdá se to jen mně jako absurdita našeho platného práva?

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

6095 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Ukazuje se, že fanatická feministická genderistická neomarxistická ideologie škodí samotným ženám. Muži se v důsledku kampaně #MeToo proti sexuálnímu obtěžování stále více zdráhají spolupracovat se ženamiPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlast

Eurabia.cz

Bičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Místopředseda ČSSD Veselý o Zemanově milosti pro Babiše: Tak proto před ním vždycky změkne jak máslo...Pirát Ferjenčík se pohrabal v rozpočtu na příští rok a toto zjistil: Třeba nějaká akce na výstavišti v Letňanech...
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění