Státní maturity neměly být nikdy zrušeny

Autor: Rudolf Polanecký | Publikováno: 3.11.2010 | Rubrika: Politika
Veci verejne

 

Kdybychom po Listopadu nevylili s vaničkou i dítě, nemuseli jsme dnes vyhazovat nesmyslné stamilióny za něco, co vždy fungovalo.

Jestliže je na vysvědčení státní znak, není možné, aby školy na komerčním základě udělovaly středoškolské vzdělání absolventům podle vlastních kritérií.

Jestliže dnes není schopna třetina studentů tyto nároky na maturitní zkoušky splnit, není to výbuch státních maturit, ale výbuch školství. Výbuch části studentů už je jen statistickou zákonitostí.

Neustálé experimenty, dělané jen asi proto, aby bylo za co platit spřízněným firmám nebo osobám (viz třeba experimenty s psacím písmem), klientelismus snižující úroveň učebnic, bláznivé „politicky korektní“experimenty typu genderismu, doporučení EU, malá pozornost věnovaná matematice, úpadek gramatických znalostí v mateřském jazyce – to vše už celou jednu generaci souží české školství.

Vezměme si jen, jaké pravopisné chyby dnes běžně dělají vysokoškoláci. V mé generaci by takové neudělal ani průměrný žák 5. ročníku základní školy. A to už neběduji nad tím, že dnes se učí dějepis de facto podle německého mustru.

Navíc jsou školy zainteresovány na tom, kolik mají studentů, a tak mnohdy komerční zájmy převažují ty pedagogické. Vrcholem je, že stát se inspiruje kvantitou v některých zemích s jinou strukturou vzdělanosti i tradic a rád by středoškolským vzděláním „promořil“ většinu obyvatelstva.

Ale podle statistik IQ je maximálně čtvrtina lidí schopna se s těmito nároky objektivně vypořádat. A maximálně 10% má na vysokoškolské vzdělání. Za komunistů jich bylo 7%. Jestli to chce někdo natáhnout na 30-40% lidí s diplomem, zakonitě laťku vzdělanosti snižuje, a to potažmo i na středních školách. A samozřejmě jde vždy kvantita pobolševicku na úkor kvality.

Potom můžeme rozdávat maturitní vysvědčení a diplomy za to, že někdo umí hrát basketbal a dobře tak reprezentuje školu. V Česku připadá pomalu na 100.000 lidí jedna vysoká škola, těch středních je nepočítaně. Jestli státní maturity pomohou tuto komerční džungli prořezat, bude to jen ku prospěchu vzdělanosti i státního rozpočtu.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

6606 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Existuje mnoho nevysvětleného kolem 11. září a v průběhu osmnácti let od útoku nevysvětlené ještě přibylo. Není jen shodou okolností, že přes 4 tisíce poškozených onemocnělo rakovinou?Kdo si myslel, že se nás problém islámského fanatismu a džihádismu bezprostředně netýká, byl velmi rychle vyveden z omylu

Eurabia.cz

Politicky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?Heslo Evropského parlamentu: "Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby."

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Babiš pro PL: Koněv? Je to jinak. Rusko zpět do hry. Nový úder neziskovkám. Bakalova sekta. Vzkaz Petříčkovi
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění