Státní maturity neměly být nikdy zrušeny

Autor: Rudolf Polanecký | Publikováno: 3.11.2010 | Rubrika: Politika
Veci verejne

 

Kdybychom po Listopadu nevylili s vaničkou i dítě, nemuseli jsme dnes vyhazovat nesmyslné stamilióny za něco, co vždy fungovalo.

Jestliže je na vysvědčení státní znak, není možné, aby školy na komerčním základě udělovaly středoškolské vzdělání absolventům podle vlastních kritérií.

Jestliže dnes není schopna třetina studentů tyto nároky na maturitní zkoušky splnit, není to výbuch státních maturit, ale výbuch školství. Výbuch části studentů už je jen statistickou zákonitostí.

Neustálé experimenty, dělané jen asi proto, aby bylo za co platit spřízněným firmám nebo osobám (viz třeba experimenty s psacím písmem), klientelismus snižující úroveň učebnic, bláznivé „politicky korektní“experimenty typu genderismu, doporučení EU, malá pozornost věnovaná matematice, úpadek gramatických znalostí v mateřském jazyce – to vše už celou jednu generaci souží české školství.

Vezměme si jen, jaké pravopisné chyby dnes běžně dělají vysokoškoláci. V mé generaci by takové neudělal ani průměrný žák 5. ročníku základní školy. A to už neběduji nad tím, že dnes se učí dějepis de facto podle německého mustru.

Navíc jsou školy zainteresovány na tom, kolik mají studentů, a tak mnohdy komerční zájmy převažují ty pedagogické. Vrcholem je, že stát se inspiruje kvantitou v některých zemích s jinou strukturou vzdělanosti i tradic a rád by středoškolským vzděláním „promořil“ většinu obyvatelstva.

Ale podle statistik IQ je maximálně čtvrtina lidí schopna se s těmito nároky objektivně vypořádat. A maximálně 10% má na vysokoškolské vzdělání. Za komunistů jich bylo 7%. Jestli to chce někdo natáhnout na 30-40% lidí s diplomem, zakonitě laťku vzdělanosti snižuje, a to potažmo i na středních školách. A samozřejmě jde vždy kvantita pobolševicku na úkor kvality.

Potom můžeme rozdávat maturitní vysvědčení a diplomy za to, že někdo umí hrát basketbal a dobře tak reprezentuje školu. V Česku připadá pomalu na 100.000 lidí jedna vysoká škola, těch středních je nepočítaně. Jestli státní maturity pomohou tuto komerční džungli prořezat, bude to jen ku prospěchu vzdělanosti i státního rozpočtu.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

7215 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Velmi přátelský vztah k Rusku je už po staletí součástí české národní identityChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Západní mediálni diktatura již cenzuruje i havlisty ...Doporučujeme: Jak novináři oficiálních medií manipulují

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Naše služby mluvily s Rusy.“ Oheň ve Vrběticích: Generál Šándor dal nové infoNebezpečná Plzeň. Odešel bych hned, nechci umřít, říká Pavel Černý. Šéfovi strážníků zaskočí pivo
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění