Proč Češi nechtějí euro?

Autor: Hynek Fajmon | Publikováno: 1.11.2010 | Rubrika: Politika
Evropská unie

Nedávný průzkum STEM ukázal, že 70% české veřejnosti si nepřeje zavedení eura. Podle mne je to velmi nepřesné tvrzení, protože ve skutečnosti si u nás zavedení eura už kromě několika zmatených novinářů  nepřeje už vůbec nikdo. Ale pokud to má STEM spočítané, tak je třeba se nad tím trochu zamyslet. Přece jen jsme se zavázali, že euro "jednou" přijmeme. Teď to ale vypadá, že to bude trvat ještě hodně dlouho a kdo ví, zda euro do té doby vůbec vydrží. Pojďme se ale podívat na důvody toho, proč Češi euro nechtějí.

Pokud mluvíte s lidmi o euru, tak Vám obvykle svůj negativní postoj nedokážou jasně odůvodnit. Zcela jednoznačně ale cítí, že s eurem je spojena nejistota a s korunou naopak jistota. Ekonomické statistiky tento postoj české veřejnosti dokumentují velmi přesně. Česká veřejnost věří své koruně nesrovnatelně více než Poláci zlotému, Maďaři forintu nebo Lotyši svému latu. Dobře se to dá ukázat na hypotékách a úvěrech.

V Česku téměř nenajdete domácnost, která by měla hypotéku v jiné měně než v korunách. Podobně také české firmy mají pouze velmi malou část svých úvěrů v jiné měně než v koruně. Je pravdou, že mezi firmami je podíl nekorunových úvěrů vyšší než u hypoték, ale i tak korunové úvěry jasně dominují. Naopak v Polsku, Maďarsku nebo Lotyšsku lidé sice mají svou vlastní měnu, ale hypotéky a úvěry si domácnosti i firmy berou v eurech nebo švýcarských francích. A nejedná se o nějaká procenta. Jedná se v případě všech tří zmíněných států o většinu hypoték a velkou část firemních úvěrů. Co toto srovnání ukazuje? Podle mne je to jednoznačně to, že Češi prostě své měně důvěřují.

Důvěra české veřejnosti a také mezinárodních investorů v korunu je unikátní věc, která dosud uniká pozornosti médií. Je ale realitou, která ovlivňuje naše každodenní chování. Důsledky této důvěry v korunu mají velmi pozitivní efekt pro naši prosperitu. Jde o to, že koruna je, jak nedávno napsal ekonom Pavel Kohout, lepší měnou než euro. Ano. Je to skutečně tak. Inflace u nás je už několik let nižší než v eurozóně a úrokové sazby jsou z toho důvodu také nižší. Firmy i domácnosti tedy mají přístup k relativně levným úvěrům a na spotřebním a hypotečním boomu poslední dekády je to velmi dobře vidět.

Přestože jsou u nás úroky nižší než v eurozóně, tak Češi se svými penězi z českých bank neodcházejí do zahraničí. Vklady v bankách, působích na trhu ČR naopak rostou. Ano, možná pár opravdu bohatých lidí má peníze v cizině, ale naprostá většina české veřejnosti má své peníze v našich bankách. Česká veřejnost tak dává důvěru v dobrou budoucnost českého hospodářství a také má důvěru v banky, které u nás působí. Na rozdíl od USA, Británie, Irska, Belgie, Španělska a mnoha dalších států nemusela česká vláda zachraňovat ani znárodňovat při poslední krizi žádnou banku.

Poslední faktor, který hraje důležitou roli, je podle mne kurs koruny k ostatním měnám. Koruna v podstatě konstantně už 20 let posiluje oproti dolaru, libře, marce a nyní i euru. Když začalo fungovat euro, tak bylo k mání za 36 korun českých. Nyní po 10 letech už je k mání za 24,50 Kč. A přestože se občas ozvou exportéři, tak českému hospodářství to neškodí. Naopak.

Pokud srovnáme tyto parametry s kteroukoliv jinou měnou na světě, tak zjistíme, že koruna je na tom minimálně posledních 10 let nejlépe. Toto sice většina české veřejnosti přímo neví, ale cítí to velmi dobře ve svých peněženkách. A proto se jí nechce zbavovat se koruny. Proč rušit něco, co tak skvěle funguje. To by udělal jen blázen. 

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

12697 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Moudrá ekonomická politika ruského prezidenta Vladimira Putina přináší své ovoce a tím bychom se měli inspirovatPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlast

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...Kalouska už nikdo normální nebere vážně. Chvilkaři by udělali nejlépe, kdyby konečně dali pokoj... Ivo Strejček sundal rukavice, odnesla to i Čaputová s Jourovou
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění