Proč Češi nechtějí euro?

Autor: Hynek Fajmon | Publikováno: 1.11.2010 | Rubrika: Politika
Evropská unie

Nedávný průzkum STEM ukázal, že 70% české veřejnosti si nepřeje zavedení eura. Podle mne je to velmi nepřesné tvrzení, protože ve skutečnosti si u nás zavedení eura už kromě několika zmatených novinářů  nepřeje už vůbec nikdo. Ale pokud to má STEM spočítané, tak je třeba se nad tím trochu zamyslet. Přece jen jsme se zavázali, že euro "jednou" přijmeme. Teď to ale vypadá, že to bude trvat ještě hodně dlouho a kdo ví, zda euro do té doby vůbec vydrží. Pojďme se ale podívat na důvody toho, proč Češi euro nechtějí.

Pokud mluvíte s lidmi o euru, tak Vám obvykle svůj negativní postoj nedokážou jasně odůvodnit. Zcela jednoznačně ale cítí, že s eurem je spojena nejistota a s korunou naopak jistota. Ekonomické statistiky tento postoj české veřejnosti dokumentují velmi přesně. Česká veřejnost věří své koruně nesrovnatelně více než Poláci zlotému, Maďaři forintu nebo Lotyši svému latu. Dobře se to dá ukázat na hypotékách a úvěrech.

V Česku téměř nenajdete domácnost, která by měla hypotéku v jiné měně než v korunách. Podobně také české firmy mají pouze velmi malou část svých úvěrů v jiné měně než v koruně. Je pravdou, že mezi firmami je podíl nekorunových úvěrů vyšší než u hypoték, ale i tak korunové úvěry jasně dominují. Naopak v Polsku, Maďarsku nebo Lotyšsku lidé sice mají svou vlastní měnu, ale hypotéky a úvěry si domácnosti i firmy berou v eurech nebo švýcarských francích. A nejedná se o nějaká procenta. Jedná se v případě všech tří zmíněných států o většinu hypoték a velkou část firemních úvěrů. Co toto srovnání ukazuje? Podle mne je to jednoznačně to, že Češi prostě své měně důvěřují.

Důvěra české veřejnosti a také mezinárodních investorů v korunu je unikátní věc, která dosud uniká pozornosti médií. Je ale realitou, která ovlivňuje naše každodenní chování. Důsledky této důvěry v korunu mají velmi pozitivní efekt pro naši prosperitu. Jde o to, že koruna je, jak nedávno napsal ekonom Pavel Kohout, lepší měnou než euro. Ano. Je to skutečně tak. Inflace u nás je už několik let nižší než v eurozóně a úrokové sazby jsou z toho důvodu také nižší. Firmy i domácnosti tedy mají přístup k relativně levným úvěrům a na spotřebním a hypotečním boomu poslední dekády je to velmi dobře vidět.

Přestože jsou u nás úroky nižší než v eurozóně, tak Češi se svými penězi z českých bank neodcházejí do zahraničí. Vklady v bankách, působích na trhu ČR naopak rostou. Ano, možná pár opravdu bohatých lidí má peníze v cizině, ale naprostá většina české veřejnosti má své peníze v našich bankách. Česká veřejnost tak dává důvěru v dobrou budoucnost českého hospodářství a také má důvěru v banky, které u nás působí. Na rozdíl od USA, Británie, Irska, Belgie, Španělska a mnoha dalších států nemusela česká vláda zachraňovat ani znárodňovat při poslední krizi žádnou banku.

Poslední faktor, který hraje důležitou roli, je podle mne kurs koruny k ostatním měnám. Koruna v podstatě konstantně už 20 let posiluje oproti dolaru, libře, marce a nyní i euru. Když začalo fungovat euro, tak bylo k mání za 36 korun českých. Nyní po 10 letech už je k mání za 24,50 Kč. A přestože se občas ozvou exportéři, tak českému hospodářství to neškodí. Naopak.

Pokud srovnáme tyto parametry s kteroukoliv jinou měnou na světě, tak zjistíme, že koruna je na tom minimálně posledních 10 let nejlépe. Toto sice většina české veřejnosti přímo neví, ale cítí to velmi dobře ve svých peněženkách. A proto se jí nechce zbavovat se koruny. Proč rušit něco, co tak skvěle funguje. To by udělal jen blázen. 

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

12562 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Patnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI?

euPortal.cz

Africký imigrant chtěl upálit děti v autobuse. Podívejte se na videoMultikulturní obohacení v Praze na náplavce. Podívejte se

Eurabia.cz

Už je to zde! Autocenzura a lezení muslimům do zadku v novozélandské společnosti zesilujíBritské úřady hájí islám a diskriminují bývalé muslimy za kritiku islámu. Výsledek multikulturalismu

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Další prů*er Vondráčka? Přišel s ním Kalousek. Prý je to ostuda„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění