Kalouskova povodňová stovka

Autor: Karel Kříž | Publikováno: 11.8.2010 | Rubrika: Politika
Kalousek

 

Českem prošla velká voda. Nic nového. Stoleté stavy vodních toků zde máme pomalu každý kvartál. Tak nějak hodně prší a znásilněná krajina nemá možnost se bránit. Vylívá si tedy doslova zlost na samozvaném pánu tvorstva a hlavně na jeho statcích. Televize, internet i tisk je zaplaven stovkami reportáží orámovaných autentickými obrázky zkázy a zmaru. Zbořené domy, odplavené mosty, zničené silnice. Plačící muži, zoufalé ženy, promáčené děti. Nešťastní i mrtví.

Co s tím? Jednoduché pravidlo starých sedláků orat po vrstevnicích je zapomenuto, stejně jako mnoho jiných. Člověk si přestal vážit Boha (pro ateisty - přírody), přestal respektovat po mnoho generací předávaná moudra, zapomněl na pokoru a sám si vylhal úlohu nového stvořitele. Snažit se měnit základní principy fungování tohoto světa však zřejmě není dobrá cesta. Matička Země má obrovskou sílu a moc. Tu neuplatíme ani neporobíme. Větru a dešti neporučíme.

Nicméně situaci lidí, které velká voda poslala až na samé dno bytí, je jistě nutno řešit. Úctu a čest všemzáchranářům, dobrovolníkům i různým bezejmenným, kteří uměli v těchto dnech pomoci. Materiálně, finančně, či přiložením ruky k dílu. Úctu a čest všem těm, kteří pomohli bez nároku na jakoukoliv zpětnou vazbu nebo osobní prospěch.

Jak se však k problému postavil stát, respektive jeho politická reprezentace? Přes veškerou liberální volební rétoriku, zásadně opačně. Možná můžeme ocenit snahu Radka Johna, Alexandra Vondry i Petra Nečase, pobíhajících, sic bez kravat, v blátě a dešti, přinášejících lidem alespoň "jakous takous" morální podporu. Možná můžeme ocenit rychlost přesunutých pár, podstatu nic neřešících, miliónů na krajské účty. Toť vše.

Zásadní sdělení se skrývá v Kalouskově povodňové stovce. Nejde o tu částku. Je, vzhledem k tomu, o kolik je již nyní daňový poplatník státem odírán, naprosto směšná. Je to o principu. Avizované snižování daní se, vážený občane, konat nebude. Naopak, při první příležitosti, která se nám namane, tě zase ještě o trochu více oškubeme. Zahrajeme na notu soucitu a opět ti trochu více vyrabujeme peněženku. Přece se jedná jen o jedny cigára a jedno pivo. Ani slovo o tom, kolik těch kartonů cigaret a sudů zlatavého moku platíme státu každý měsíc.

Na co vlastně ty daně odvádíme, když při každém větším dešti tu máme krizi, mediálně podávanou pomalu jako začátek třetí světové i se srovnatelnou panikou? Proč najednou není dostatek peněz na opravu infrastruktury, proč není na košťata, čistidla, vysoušeče? Kde je ten dobrý hospodář stát, který by měl právě v takových chvílích ukázat oprávněnost svojí existence?

Za ta kvanta peněz, která každý produktivní člověk odvádí do státního rozpočtu, by měl jejich správce garantovat určité služby. Makroekonomicky bezvýznamnou částku, která je třeba na obnovení povodněmi spláchnutých statků, by měl dobrý hospodář najít ve státní kase naprosto lehce a bez patetických řečí či pozérských gest. Bohužel se nestalo. Budeme asi “obdarováni” novou daní. Daní povodňovou. Jednu stovečku měsíčně, mladý pane, můžu to tak nechat?

Zklamal jste mne, pane Kalousku. Peníze tam dávno máte. Jen jste líní je najít. Nebojte se zeptat hejtmanů, kde jsou například ty z krizových fondů a nenasírejte lidi, co vám to divadlo platí.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

5495 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Patnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI?

euPortal.cz

Africký imigrant chtěl upálit děti v autobuse. Podívejte se na videoMultikulturní obohacení v Praze na náplavce. Podívejte se

Eurabia.cz

Už je to zde! Autocenzura a lezení muslimům do zadku v novozélandské společnosti zesilujíBritské úřady hájí islám a diskriminují bývalé muslimy za kritiku islámu. Výsledek multikulturalismu

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

„Kdo zná celý můj repertoár, ví předem mou odpověď.“ Tomáš Ortel se pro PL vyjádřil k útoku na mešity v Christchurch„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění