Gába Al-Dhábba drtí Václava Havla: Proč to všechno?

Autor: Dominika Krejčí | Publikováno: 8.5.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Nova

K čemu či komu je dobrá taškařice České televize s názvem Největší Čech? Kromě ukájení ambic některé ze zájmových skupin, které uvnitř státního molochu nevraživě válčí o veřejné finanční prostředky, asi jen k máločemu a málokomu.

Česká televize (ČT) těžko ukryje, že uvedením pořadu na mediální trh se chtěla blýsknout v odrazu světélek fenomenálního úspěchu loňské novácké SuperStar. ČT to ale vzala „po svém“ a podle toho to také dopadlo. Cizácká, přesněji anglická SuperStar – právě v Británii se tento formát vysílal poprvé –, byla vyměněna ze „echt“ českou podívanou – klání o nevlivnějšího, nejlepšího, nejhrdinštějšího, prostě Největšího, Čecha. Brnkání na národoveckou strunu byl jediný originální vklad České televize.

A pak už návrat na Novou vyježděné koleje: mohutná reklama v médiích, esemeskové hlasování, dohady, debaty i vyloučení jedné ze „star“ – tentokrát nikoliv kvůli pornoherecké kariéře, nýbrž z důvodu smyšleného cimrmanovského životopisu.

Zatímco Nova se SuperStar loni příliš neriskovala a vsadila na osvědčený model, ČT to riskla – i když toto slovo je ve spojení se státem i koncesionáři, nikoliv trhem, garantovanými příspěvky poněkud nevhodné – a… dojem je rozpačitý. Daňovými poplatníky placené inzeráty na klání o Nej Čecha jsou sice vidět, ale o poznání méně častěji než neplacené zprávy a zvěsti o druhé sérii klání o Nej pěveckou hvězdu, jež se objevují ve všech relevantních médiích, od SuperSpy po Hospodářské noviny. Podobně to vypadá i s tím klíčovým – s diváckou sledovaností.

Kde hledat příčinu neúspěchu tohoto formátu, jejž nezachraňuje ani angažmá Marka Ebena – ve srovnání s nováckou, rozjařeně neučesanou superstárovskou dvojkou Něrgešová-Holík tak stoprocentně profesionálního – do moderátorské „sesle“ soutěže o Největšího Čecha?

Božena Němcová, Václav Havel či Karel IV. jsou sice osobnosti, ale – nechť prominou – poněkud omleté. Klasický teenager, jenž o nich slyší v hodinách dějepisu, je bude těžko hodnotit o přestávkách, těžko se bude pídit po informacích z jejich soukromí, těžko se pro něj stanou tak „šťavnatými“ jako plakátoví Sámer Issa či Gába Al-Dhábba.

Jistě, teenageři a mladí vůbec, jsou důležitou, ale nikoliv jedinou skupinou televizních diváků. Avšak ani u starších věkových skupin to pro Největšího Čecha nějak výrazně lépe nedopadá. Unylost, předvídatelnost, neobjektivnost – vždyť přední místa mezi adepty na Nej Čecha obsazují hvězdičky, jež před pár měsíci nikdo neznal, paradoxně třeba právě Aneta Langerová – a určitá šedivost této soutěže ztrácí ve srovnání s přesvědčivostí, neočekávatelností a barevností novácké estrády u otců a maminek, i u dědů a babiček.

A národní povědomí zvedne Čechům pár vyhraných hokejových utkání na Mistrovství světa mnohem znatelněji, ať už se Nej Čechem stane Masaryk nebo Hus.

K čemu je tedy Největší Čech dobrý? Kromě v úvodu zmíněného důvodu opravdu ničím…

7087 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Pomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlastŘada výzkumů shodně ukazuje, že v evropských zemích s každou další generací klesá IQ, a to i když je zohledněna imigrace. Evropská civilizace: Jako přežrané myši?

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění