Gába Al-Dhábba drtí Václava Havla: Proč to všechno?

Autor: Dominika Krejčí | Publikováno: 8.5.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Nova

K čemu či komu je dobrá taškařice České televize s názvem Největší Čech? Kromě ukájení ambic některé ze zájmových skupin, které uvnitř státního molochu nevraživě válčí o veřejné finanční prostředky, asi jen k máločemu a málokomu.

Česká televize (ČT) těžko ukryje, že uvedením pořadu na mediální trh se chtěla blýsknout v odrazu světélek fenomenálního úspěchu loňské novácké SuperStar. ČT to ale vzala „po svém“ a podle toho to také dopadlo. Cizácká, přesněji anglická SuperStar – právě v Británii se tento formát vysílal poprvé –, byla vyměněna ze „echt“ českou podívanou – klání o nevlivnějšího, nejlepšího, nejhrdinštějšího, prostě Největšího, Čecha. Brnkání na národoveckou strunu byl jediný originální vklad České televize.

A pak už návrat na Novou vyježděné koleje: mohutná reklama v médiích, esemeskové hlasování, dohady, debaty i vyloučení jedné ze „star“ – tentokrát nikoliv kvůli pornoherecké kariéře, nýbrž z důvodu smyšleného cimrmanovského životopisu.

Zatímco Nova se SuperStar loni příliš neriskovala a vsadila na osvědčený model, ČT to riskla – i když toto slovo je ve spojení se státem i koncesionáři, nikoliv trhem, garantovanými příspěvky poněkud nevhodné – a… dojem je rozpačitý. Daňovými poplatníky placené inzeráty na klání o Nej Čecha jsou sice vidět, ale o poznání méně častěji než neplacené zprávy a zvěsti o druhé sérii klání o Nej pěveckou hvězdu, jež se objevují ve všech relevantních médiích, od SuperSpy po Hospodářské noviny. Podobně to vypadá i s tím klíčovým – s diváckou sledovaností.

Kde hledat příčinu neúspěchu tohoto formátu, jejž nezachraňuje ani angažmá Marka Ebena – ve srovnání s nováckou, rozjařeně neučesanou superstárovskou dvojkou Něrgešová-Holík tak stoprocentně profesionálního – do moderátorské „sesle“ soutěže o Největšího Čecha?

Božena Němcová, Václav Havel či Karel IV. jsou sice osobnosti, ale – nechť prominou – poněkud omleté. Klasický teenager, jenž o nich slyší v hodinách dějepisu, je bude těžko hodnotit o přestávkách, těžko se bude pídit po informacích z jejich soukromí, těžko se pro něj stanou tak „šťavnatými“ jako plakátoví Sámer Issa či Gába Al-Dhábba.

Jistě, teenageři a mladí vůbec, jsou důležitou, ale nikoliv jedinou skupinou televizních diváků. Avšak ani u starších věkových skupin to pro Největšího Čecha nějak výrazně lépe nedopadá. Unylost, předvídatelnost, neobjektivnost – vždyť přední místa mezi adepty na Nej Čecha obsazují hvězdičky, jež před pár měsíci nikdo neznal, paradoxně třeba právě Aneta Langerová – a určitá šedivost této soutěže ztrácí ve srovnání s přesvědčivostí, neočekávatelností a barevností novácké estrády u otců a maminek, i u dědů a babiček.

A národní povědomí zvedne Čechům pár vyhraných hokejových utkání na Mistrovství světa mnohem znatelněji, ať už se Nej Čechem stane Masaryk nebo Hus.

K čemu je tedy Největší Čech dobrý? Kromě v úvodu zmíněného důvodu opravdu ničím…

7772 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Škola se od dětí dožaduje, aby přestaly používat tak bigotní slova jako máma a tátaEU vychovává: Plán na beztabákovou generaci. 10 let jsme vás nechali na pokoji, to se nesmí opakovat. Válečnou rétoriku mají diktátoři rádi. Milióny zavražděných dětí nevadí? Jeden lockdown za druhým. A napořád

Eurabia.cz

Po Pfizeru 8x vyšší pravděpodobnost nákazy jihoafrickou mutacíModerna zas tak účinná není...

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Němcová si přečetla Seznam a vyděsila se: Už je tu Sputnik! Kriticky vážná situace! Ale je to trochu jinak...Hrad bránil Slavii. Zděšení kavárny. A od Zemana teď hřmí podruhé
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění