Kladivo Kalousek má benefity zdarma a stravenky nepotřebuje

Autor: Dušan Streit | Publikováno: 21.7.2010 | Rubrika: Politika

 

Ano, Kalousek má pravdu. Každý benefit něco ostatní poplatníky stojí. Mě osobně nejvíce iritují ty benefity, na něž přispívám státní správě.

Všechno, co státní správa utratí, je velmi neekonomické. Z každé vybrané koruny jde na bohulibé účely pouze malý zlomek. A daňový poplatník se udržuje v bludu, že platí ze svého příjmu na daně a odvody menší část. Opak je pravdou! Když se započítají všechny odvody, DPH, spotřební daň a různé poplatky, fyzická osoba odevzdá tři čtvrtiny příjmů.

Politici však nemají rádi mandatorní výdaje, třeba důchody. Tam nemohou podle svého ty peníze rozfofrovat, jak se jim zlíbí. I když dokázali vlastně i to v dobách, kdy penzijní systém byl přebytkový. Státní správa je až nemravně drahá. Vždyť Parkinsonovy zákony nepřestaly platit, naopak. Pod záminkou demokracie naopak bují a dnešní stav už mnohonásobně trumfnul socialistickou byrokracii.

Vzpomeňme na ministra Katara Němce, za co všechno dokázal utratit statisíce: za mobily, kytice, drahý alkohol a podobně. Sami snad nahlédnete, jaký jsme z toho měli jako daňoví poplatníci užitek. A nemyslete si, že to skončilo jeho odchodem. Tato skupina je velice dobře propojena a přisáta na státní rozpočet.

Vláda i poslanci mají benefity, o nichž se daňovým poplatníkům ani nesnilo. Nejde jen o dopravu a nezdaněné náhrady, ale jde i servis, který je běžně skryt v provozních nákladech ministerstev a úřadů. Telefony, počítače, referentská vozidla, to všechno jim platíme. Myslíte si, že jsou to andělé, kteří možností nezneužijí pro soukromé účely? A víte, co se dá všechno schovat pod kancelářské potřeby? A pod nákupy odborných a poradenských služeb? Ve fotbalu se tomu říká malá domů.

A už jste někdy viděli při jednáních vlády či různých komisí, že by si účastníci občerstvení obstarávali sami? Kdo myslíte, že jim to platí? Daňoví poplatníci přece! A jsou ještě tak hloupí, že když je nějaká význačnější akce, rádi čtou, jaké laskominy pro jejich zástupce a za jejich peníze přední kuchaři připravili. A není to jen doménou bulváru.

Tyto móresy se jako běžná praxe přenesly i na regionální úroveň. Každý vyšší funkcionář by musel hodně dlouho vzpomínat, kdy si zaplatil stravu ze svého. A to už vynechávám různé rauty a sponzorské akce. Za komunistů se vykládal vtip, jak pracující konzumují ony výdobytky prostřednictvím svých zástupců. Jenže tehdy jich nebylo tolik a vše probíhalo v mnohem skromnějším měřítku. No, demokracie je drahá...

A do čela těchto lidí se postavil se všemi svými benefity Kalousek a pod záminkou rušení výjimek zblbnul lidi natolik, že jich mnoho souhlasí s odbouráním podpory stravenek. Ono je totiž moderní se dnes vydělit z davu „socek“ a vřískat pokud možno co nejpravicověji. Postavit proti sobě dvě skupiny a využít při tom závisti je známou taktikou k prosazení svého. Tady ale hranice mezi pravicí a levicí nevede. Mezi rozumem a hloupostí ano.

Podle údajů v článku Táni Králové: „Kalouskův paušal místo stravenek“ zveřejněný v časopisu EURO (27-28) využívá stravenky přes 1,3 milionu lidí, což je 27 procent všech pracujících. Více než 60 tisíc firem poskytuje zaměstnancům stravenky, které přijímá kolem 25 tisíc provozovatelů. Přibližně 90 procent firem používajících stravenky má méně než 50 zaměstnanců. Výzkum GfK zjistil, že bez stravenek by 70 procent lidí omezilo obědvání v restauracích a roční obědové výdaje restaurací by klesly o 7,5 miliardy korun. Práci by pak ztratilo 32 tisíc lidí pracujících v restauracích a hotelových službách.

VŠE vyčíslila přínos stravenek pro státní rozpočet jako pozitivní – ve výši 312 milionů korun za předloňský rok. Snad nikdo nepochybuje o tom, že stravování pracujících by zrušením stravenek utrpělo velkou ránu. Ano, hovořím o zrušení stravenek, protože ony malé firmy by těžko mohly přispívat zaměstnancům ze zisku. Jen málo státní intervence je takto opodstatněné.

Nějaké paušály ke mzdě (které by časem byly stejně zrušeny) nebo zvýhodnění podnikových vyvařoven velkých podniků, které prosazuje Kalousek, není nic systémovějšího. Já bych šel dokonce ještě dále. Kdyby se na základě zákona stala monopolním vydavatelem a prodejcem stravenek Státní tiskárna cenin, mohla by to být jedna z mála neprodělečných aktivit státu. A to velmi lukrativní!

Firmy, vydávající stravenky, které jsou vesměs v zahraničních rukou, z toho mají totiž neskutečný a bezrizikový kšeft. Berou za potištěný papír peníze dopředu, pak po uplatnění stravenek mají nejen disážio od jejich příjemců, ale i další lhůtu k proplacení. Paráda!

Proto nevěřím, že by tyto firmy si prostřednictvím lobbingu své zájmy nepohlídaly. Těch pokusů už bylo několik, vždy selhaly, tak nevěřím ani tomu, že by to prolomil Kalousek. Ale o to tady vůbec nejde. Ty hlavní benefity jsou tak či tak v politice. A víte jak se dají nejlépe navýšit? Když začnete nahlas uvažovat, že byste nějakým mocným firmám mohl ztížit jejich podnikání. Pak těm politikům začnou benefity přímo padat na hlavu. Ale tak, aby o tom nikdo nevěděl.

PS Připomnělo mi to starou situaci na radnici v mém městě. Tu předtím ovládala ODS. Investor dostal zelenou ke stavbě supermarketu v blízkosti památkové zóny Zámeckého náměstí. Po nástupu ČSSD bylo pokračování v územním a stavebním řízení novou garniturou města nejdříve zpochybněno. Bu bu bu, investore! Ale nakonec i přes velké protesty občanů města dosáhl řetězec svého, jen si to musel znovu „zařídit" s novým vedením

7754 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Klaus ml. se odklonil od ODS. Novotný vyzývající k "utrácení" lidí program reprezentuje? Sociální sítě zaplavily fotky nahaté Kateřiny Bursíkové Jacques. Hodlá se stát českou Cicciolinou a vrátit se do politikyKdyž revoluce začne požírat své dětiPatnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?

euPortal.cz

Muslimští imigranti se pokusili unést ve Finsku autobusy za pokřiku Allahu akbar...Jak strašlivě hloupý nebo zkorumpovaný musí být člověk, který tvrdí, že máme patřit na takový Západ?

Eurabia.cz

Konvička: Čučkaři z BIS zatím bojují s "dezinformačními zdroji" a mezitím Muslimskou komunitu v Praze ovládli radikální muslimovéCenzura na internetu zesiluje. Česko-švédská spisovatelka je cenzurovaná kvůli Tommymu Robinsonovi

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Kauza V. K. junior po týdnu. Propad ODS do hnojiště. Pestrá skladba lidí typu Petříčka, Bartušky i Bartoše, Pospíšila i Kalouska, teď se k nim přidal i FialaNadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSD

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

„Tak kde jsou tedy ve Francii problémy?“ ptal se Takáč na ČT hosta. A byl zavalen hromadou příkladů, znáte je i vyKonec přijde, jsem o tom pevně přesvědčen. Miroslav Macek probral bolavou ránu Evropy
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění