Brouk Pytlík je proti Václavu Havlovi nula

Autor: Petr Paulczynski  | Publikováno: 19.7.2010 | Rubrika: Politika
Havel

 

Disident, spisovatel, dramatik, prezident a na konec režisér. Renesanční člověk Václav Havel. Leonardo da Vinci  by ustrnul v němém úžasu. Své poslední drama Odcházení se rozhodl Václav Havel dokonce zvěčnit na filmovém pásu. A sám se posadil do režisérské židle. Proč ne, když si všeuměl a vševěd troufá. Drama s rozpočtem 44 milionů korun se má natáčet do konce srpna, premiéra je plánována na březen příštího roku. Hlavní postavy filmu ztvární Josef Abrhám a exprezidentova druhá manželka Dagmar Havlová.

Proč však do soukromého projektu vstupuje veřejnoprávní ČT mi uniká. Proč strká peníze od poplatníků-nevolníků do díla, které nikterak příznivě přijato nebylo a to i v celosvětovém kontextu. Neuvěřitelné odůvodnění předvedl mluvčí České televize Ladislav Šticha: „Odcházení, svou zatím poslední divadelní hru, napsal Václav Havel po dvacetileté odmlce. Příběh o odchodu jednoho a příchodu druhého politika k moci nepostrádá originalitu ani humor. Odcházení je sebeironickým bilancováním odcházející politické garnitury a sžíravým pohledem na nástup nové dravější generace," uvedl. 
 
„Tohle je ovšem opravdový skandál. Nejenže Václav Havel má spoustu vlastních peněz na to, aby mohl ze svého riskovat svůj mladický režijní debutantský propadák. Nejenže je nemravné, aby ČT, z miliard, které nám ukradne z peněženek v podobě zákonem přikázaných televizních daní financovala soukromé projekty filmových producentů - navíc obvykle svých kamarádů a přátel. Nejenže celý tento systém pokřivuje a ničí konkurenční prostředí na mediálním a filmovém trhu. Především je ale neuvěřitelné, že do okruhu tohoto mafiánského způsobu "financování" vstoupí i bývalý prezident," řekl  Petr Hájek. A neřekl to jenom Hájek, jehož mohou mnozí zpochybňovat. Řekl to i miláček národa Zdeněk Troška. „Od mnoha lidí jsem slyšel, že pan Havel to nemá zapotřebí a já s tím souhlasím. Svých peněz má dost," řekl ParlamentnímListům.cz populárnírežisér, kterému ČT odmitla kooperaci na pohádce od Boženy Němcové.
 
Aby bylo jasno. Havla si vážím pro jeho osobní statečnost s níž se postavil komunistické zvůli. Méně už se mi líbil v roli prezidenta pro svoji věčnou nepolitickou politiku, kdy chtěl aby stát řídila skupina nevolených vyvolených. Samozřejmě jím a jeho kamarádíčky z mokré čtvrti.
 
Jako spisovatele potažmo dramatika už ho holt nemusím vůbec. Přesto jsem přečetl a shlédl od něj co šlo. Odcházení podle mne je z toho všeho nejslabší. A tak se musím zeptat, proč ČT participuje na tvorbě tohoto dílka, které jsem ani neměl sílu dočíst.
 
Pan Havel, říkejme mu klidně doživotně pan prezident je již oficielně mimo politiku, i když se snaží tu a tam do ní nenápadně vstupovat prostřednictvím jiných např. pana Kocába, či veřejně deklarovanou podporou Zelených (naštěstí neúspěšnou). Zjevně ho však něco pudí znovu a znovu vylézat na světla politických ramp. Proč ne. Problém je, že tam neleze za svoje.
 
Přeji panu prezidentovi pevné zdraví. Přeji mu zasloužený odpočinek v důchodovém věku. Už by si skutečně mohl od politiky odpočinout a zkusit napsat něco pořádného. Navrhuji téma Pravdoláskař obecný (Veritaseros vulgaris). Tento druh objevil svého času jistý Independent na serveru Nekorektně. Pravdoláskař je zpravidla neškodný, neb nemá vlastní politickou linii a omezuje se na prázdné hlásání pravdy a lásky. Není ale ani k ničemu, neb umí jen bourat a nikoli tvořit. K jeho typickým akcím, které měly sice bombastický efekt, ale žádný výsledek patří např. krize v České televizi v roce 2000, nebo výzva Děkujeme odejděte. Další hlavní protagonisté tohoto druhu jsou např. Jan Ruml, Jiří Pehe, Michael Kocáb, Martin Mejstřík, Jan Kraus, Václav Moravec a další.
 
A nakonec pár slov k naší-vaší ČT. Ta umí velmi dramaticky pojednat kdejaký nešvar a to v celé řadě pořadů. Co kdyby tak některý z investigativců prozkoumal jak je to s tím financováním předpokládaného propadáku? Už se těším, jak se bude věnovat nehospodárnému nakládání s veřejnými prostředky, neprůhlednosti zadávání zakázek, malými (přesněji spíš velkými) domů odpovědných pracovníků. A v Událostech komentářích se coby host bude pod drtivými otázkami redaktorky Drtinové potit generální ředitel a ti co podepsali v úterý 22. června  smlouvu se společností Buc-Film producenta Jaroslava Boučka na výše popsanou páně Havlovu režijní prvotinu.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

8446 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Gretenismus dneška: Stačí málo a lze rozvrátit celý svět. Blažené doby, kdy nebyli idioti online. Zdroje na zničení našeho národa jsouMigrant v Německu vzal kojence jako rukojmí, aby zůstal v EU

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Omlouvejte dětem stávkové pátky a ještě více učte o zelených tématech. Z dopisu pražského radního školám se některým učitelů dělá nevolnoZločiny státních zastupitelství. Prezident má právo zasáhnout proti nekalostem páchaným v talárech, vzkazuje bouřící opozici ústavní právník
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění