Brouk Pytlík je proti Václavu Havlovi nula

Autor: Petr Paulczynski  | Publikováno: 19.7.2010 | Rubrika: Politika
Havel

 

Disident, spisovatel, dramatik, prezident a na konec režisér. Renesanční člověk Václav Havel. Leonardo da Vinci  by ustrnul v němém úžasu. Své poslední drama Odcházení se rozhodl Václav Havel dokonce zvěčnit na filmovém pásu. A sám se posadil do režisérské židle. Proč ne, když si všeuměl a vševěd troufá. Drama s rozpočtem 44 milionů korun se má natáčet do konce srpna, premiéra je plánována na březen příštího roku. Hlavní postavy filmu ztvární Josef Abrhám a exprezidentova druhá manželka Dagmar Havlová.

Proč však do soukromého projektu vstupuje veřejnoprávní ČT mi uniká. Proč strká peníze od poplatníků-nevolníků do díla, které nikterak příznivě přijato nebylo a to i v celosvětovém kontextu. Neuvěřitelné odůvodnění předvedl mluvčí České televize Ladislav Šticha: „Odcházení, svou zatím poslední divadelní hru, napsal Václav Havel po dvacetileté odmlce. Příběh o odchodu jednoho a příchodu druhého politika k moci nepostrádá originalitu ani humor. Odcházení je sebeironickým bilancováním odcházející politické garnitury a sžíravým pohledem na nástup nové dravější generace," uvedl. 
 
„Tohle je ovšem opravdový skandál. Nejenže Václav Havel má spoustu vlastních peněz na to, aby mohl ze svého riskovat svůj mladický režijní debutantský propadák. Nejenže je nemravné, aby ČT, z miliard, které nám ukradne z peněženek v podobě zákonem přikázaných televizních daní financovala soukromé projekty filmových producentů - navíc obvykle svých kamarádů a přátel. Nejenže celý tento systém pokřivuje a ničí konkurenční prostředí na mediálním a filmovém trhu. Především je ale neuvěřitelné, že do okruhu tohoto mafiánského způsobu "financování" vstoupí i bývalý prezident," řekl  Petr Hájek. A neřekl to jenom Hájek, jehož mohou mnozí zpochybňovat. Řekl to i miláček národa Zdeněk Troška. „Od mnoha lidí jsem slyšel, že pan Havel to nemá zapotřebí a já s tím souhlasím. Svých peněz má dost," řekl ParlamentnímListům.cz populárnírežisér, kterému ČT odmitla kooperaci na pohádce od Boženy Němcové.
 
Aby bylo jasno. Havla si vážím pro jeho osobní statečnost s níž se postavil komunistické zvůli. Méně už se mi líbil v roli prezidenta pro svoji věčnou nepolitickou politiku, kdy chtěl aby stát řídila skupina nevolených vyvolených. Samozřejmě jím a jeho kamarádíčky z mokré čtvrti.
 
Jako spisovatele potažmo dramatika už ho holt nemusím vůbec. Přesto jsem přečetl a shlédl od něj co šlo. Odcházení podle mne je z toho všeho nejslabší. A tak se musím zeptat, proč ČT participuje na tvorbě tohoto dílka, které jsem ani neměl sílu dočíst.
 
Pan Havel, říkejme mu klidně doživotně pan prezident je již oficielně mimo politiku, i když se snaží tu a tam do ní nenápadně vstupovat prostřednictvím jiných např. pana Kocába, či veřejně deklarovanou podporou Zelených (naštěstí neúspěšnou). Zjevně ho však něco pudí znovu a znovu vylézat na světla politických ramp. Proč ne. Problém je, že tam neleze za svoje.
 
Přeji panu prezidentovi pevné zdraví. Přeji mu zasloužený odpočinek v důchodovém věku. Už by si skutečně mohl od politiky odpočinout a zkusit napsat něco pořádného. Navrhuji téma Pravdoláskař obecný (Veritaseros vulgaris). Tento druh objevil svého času jistý Independent na serveru Nekorektně. Pravdoláskař je zpravidla neškodný, neb nemá vlastní politickou linii a omezuje se na prázdné hlásání pravdy a lásky. Není ale ani k ničemu, neb umí jen bourat a nikoli tvořit. K jeho typickým akcím, které měly sice bombastický efekt, ale žádný výsledek patří např. krize v České televizi v roce 2000, nebo výzva Děkujeme odejděte. Další hlavní protagonisté tohoto druhu jsou např. Jan Ruml, Jiří Pehe, Michael Kocáb, Martin Mejstřík, Jan Kraus, Václav Moravec a další.
 
A nakonec pár slov k naší-vaší ČT. Ta umí velmi dramaticky pojednat kdejaký nešvar a to v celé řadě pořadů. Co kdyby tak některý z investigativců prozkoumal jak je to s tím financováním předpokládaného propadáku? Už se těším, jak se bude věnovat nehospodárnému nakládání s veřejnými prostředky, neprůhlednosti zadávání zakázek, malými (přesněji spíš velkými) domů odpovědných pracovníků. A v Událostech komentářích se coby host bude pod drtivými otázkami redaktorky Drtinové potit generální ředitel a ti co podepsali v úterý 22. června  smlouvu se společností Buc-Film producenta Jaroslava Boučka na výše popsanou páně Havlovu režijní prvotinu.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

8312 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Patnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI?

euPortal.cz

Africký imigrant chtěl upálit děti v autobuse. Podívejte se na videoMultikulturní obohacení v Praze na náplavce. Podívejte se

Eurabia.cz

Už je to zde! Autocenzura a lezení muslimům do zadku v novozélandské společnosti zesilujíBritské úřady hájí islám a diskriminují bývalé muslimy za kritiku islámu. Výsledek multikulturalismu

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvodDalší prů*er Vondráčka? Přišel s ním Kalousek. Prý je to ostuda
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění