Vláda Věcí Veřejných nebo Věcí ABL?

Autor: Petr Paulczynski  | Publikováno: 14.7.2010 | Rubrika: Politika
Veci verejne

 

Věci Veřejné vletěly do politiky jako kometa. Líbivá slova, líbivá hesla, ušlechtilé cíle, ale čím dál tím víc se ukazuje, že šlo o velice dobře zvládnutý marketink firmou ABL, s níž je tato strana silně provázána.

Přejme si, aby slova Víta Bárty o zpřetrhání vazeb na svou domovskou firmu byla skutečně pravdivá a aby nebyla jen myšlena upřímně, ve stejném slova smyslu, jak to národu před pár lety předvedl nedostudovaný mašinfíra.

Nemohu se zbavit dojmu, že v tomto případě jde nikoli o provázanost byznysu s politikou, ale přímo o zapojení a proniknutí byznysu do politiky. Stačí se podívat na pár veřejně dostupných informací. Vít Bárta, budoucí ministr dopravy, byl spolumajitelem firmy ABL a veřejnosti byl ukázán dokument, v němž svůj podíl prodal svému bratrovi. Podrobnosti smlouvy, jakož i cena zveřejněny nebudou. Skepticky se lze tedy domnívat, že mohlo jít o odkup za symbolickou cenu a de facto Vít Bárta zůstává zainteresován ve firmě ABL.

Přítelkyně Víta Bárty Kateřina Klasnová pro změnu usedne ve sněmovně na místopředsednický post. Další člověk provázaný s firmou ABL, Kamil Jankovský bude ministrem pro místní rozvoj, kde se točí velké peníze. Na místo Bártova náměstka přichází člověk, který byl obchodním ředitelem ABL. Už jen tato fakta musí zákonitě vyvolávat pochybnosti.

Firma ABL nejprve řekne, že se nebude ucházet o vládní zakázky po dobu, kdy budou VV ve vládě a následně se prohlášení opraví pouze na ty resorty, které nemají VV pod palcem. Ve hře je tendr na náramky pro domácí vězně a to je kšeft, který by si určitě ABL nechtěla nechat utéct. na tomto místě vyslovím svůj předpoklad, že pokud se ABL tohoto tendru zúčastní, pak státní zakázku dostane.

Radek John chvílemi vypadá, jako by ani netušil která bije. Nemyslím si, že by snad byl nějak ambiciózní, ale o to víc vynikají jeho slova, kterými mírní silácké vyjadřování dalších představitelů VV. Celý dojem je pak takový, že je de facto nastrčenou populární figurou jako lákadlo na hlasy voličů a osobou poddajnou, která bude řídit ministerstvo vnitra podle představ nových politiků za VV spjatých s firmou ABL.

Bývalý investigativní novinář je podle některých reakcí člověkem, který svou budoucí funkci bude zvládat s velkými obtížemi, pokud ji vůbec zvládat bude. V tomto názoru nejsem osamocen, myslí si to zhruba 70% v průzkumu oslovených občanů, a to je něco, s čím VV budou ve své podstatě pracovat.

Vnitrostranická referenda o všem možném i nemožném, která jsou navíc určena jen pro zaregistrované sympatizanty před volbami, ačkoli strana ve volbách získala přes 569 tisíc hlasů, jsou dle mého názoru snadno zneužitelná a absolutně nevypovídající o tom, co si skutečně voliči VV přejí.

Stát se "Véčkařem" je snadné. Stačí se zaregistrovat a už můžete hlasovat. Bez ohledu na to, jestli jste Véčka volili nebo ne. Vždyť v posledním zveřejněném výsledku anket VV, se zúčastnilo jen 2600 sympatizantů z celkového počtu okolo 20 tisíc, to je 0.46% voličů VV.

Předseda VV Radek John nevěří, že by vyhlášené referendum o koaliční smlouvě mohlo krachnout. Výsledek referenda je pro VV závazný. Pokud bude účast stejná jako u předchozích anket, pak bohatě stačí pár stovek rádoby sympatizantů k tomu, aby jednání o vládě přišla vniveč. Lidový dům je sice od voleb a po odchodech Jiřího Paroubka, Jaroslava Tvrdíka a Petra Dimuna jako opařený, ale stále mějme na paměti, že se Lidový dům přiznal k tomu, že si platí internetové diskutéry.

Vraťme se ale k VV. Tato strana vzbudila naděje voličů mediální tváří Radka Johna, kterému by pravděpodobně v očích veřejnosti neublížilo takřka nic (stačí si připomenout jeho neslavný odchod z TV Nova a mnohaletou nevěru včetně nemanželské dcery) a k tomu dodala pár modelek z prvních stran časopisů. Marketinkový populismus převzala tato strana od neslavného vítěze voleb, ačkoli nejde o populismus úplně stejný, jako předváděla ČSSD.

Jako naprosté popření demokracie se ale jeví stejně totalitní praktika, jakou zavedl ve Středočeském kraji David Rath. Všichni noví poslanci a poslankyně za VV museli podepsat papír, ve kterém se zavazují hlasovat podle vnitrostranického diktátu bez ohledu na svůj vlastní názor pod pokutou několika milionů korun. Holt Ústava ČR pro VV nic neznamená.

Věci Veřejné jsou příliš provázané s bezpečnostní agenturou a jejich vyděračská prohlášení, že buď dostanou ministerstvo vnitra nebo vláda nebude, nejsou známkou nového stylu politiky. K tomu navíc zisk ministerstva, kde se točí velké peníze včetně evropských, prohlášení ABL, že se dál bude ucházet o státní zakázky... Nu, přejme si, aby politika VV byla průhlednější než Standův křišťál a aby se z vlády a sněmovny nestal rodinný podnik, odloučené pracoviště firmy ABL.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

5208 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Patnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI?

euPortal.cz

Tohle je opravdu brutal. Tato velmi, velmi nehezká věc se stala Angele Merkelové. Podívejte se a sdílejte, než to smažou...To je hlína. Takhle se sluníčkáři zachovali, když si měli vzít k sobě domů imigranty. Podívejte se

Eurabia.cz

Už je to zde! Autocenzura a lezení muslimům do zadku v novozélandské společnosti zesilujíBritské úřady hájí islám a diskriminují bývalé muslimy za kritiku islámu. Výsledek multikulturalismu

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Až vám budou v nedělním Newsroomu vysvětlovat, proč „nepustili“ video z útoku na Novém Zélandu... Takto to bylo doopravdyStrach z migrace a nemocí, málo peněz, zničená krajina, cikáni... Z malé obce, kterou navštívil Zeman. Toto trápí místní
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění