Prý je ODS jiná aneb kde skončí zametání

Autor: Petr Paulczynski  | Publikováno: 22.6.2010 | Rubrika: Politika
ODS

 

Tak jsem strávil dva dny na svém dalším kongresu ODS. Tentokrát jsem víc poslouchal než fotil. A bylo poslouchat co. Na to, kolik jsem už těch kongresů absolvoval, bylo cítit ve vzduchu nějaké napětí. Ukázalo se, že tento pocit se naplnil na  100%. Je toho hodně o čem by se dalo napsat. Zůstanu však u tří pro mne největších zážitků.

Tím prvním byl přerod Petra Nečase z nenápadného nosiče vody v opravdového lídra s jasným pohledem na to co chce, co partaj potřebuje a způsob, jakým to dokázal dotáhnout do vítězného konce jak pro sebe, tak doufám pro nemocnou partaj. Moc mu přeji, aby se mu to podařilo. Myslím, že to hlavní řekl v samém úvodu svého projevu. 
Co máme a musíme udělat jako první: Musíme se pokusit si získat zpět poztrácenou důvěru. Jiná cesta není. Je to těžší než napsat dobrý program. Je to těžší než sestavit úsporný rozpočet. Je to dokonce těžší než jen sestavit novou vládu.
Je to totiž běh na delší trať. Vyžaduje trpělivost, vytrvalost, houževnatost a ještě něco velmi důležitého - nezbytnou přísnost k sobě samým. 
Další klíčovou větou jeho projevu byla tato: Mimochodem to vykresluje i to, kdo by měl být ekonomickým lídrem v nově sestavované vládě, kterou se snažíme se svými našimi partnery vytvořit, protože i tam nás čeká důležitý střet, důležitý střet mezi skutečnými reformátory a pouhými účetními. A my musíme reformovat, ne pouze škrtat.
A poslední věta, kterou považuji za klíčovou: Za zvláštní zmínku stojí vztah ODS ke sdělovacím prostředkům. V naší straně, dámy a pánové, zdomácněla představa, že tento vztah může mít jedině podobu nepřetržité pokoutní guerillové války, že novinářství je uzákoněný druh záškodnictví, který lze na hlavu porazit. Od takového vztahu je třeba se co nejrychleji se oprostit. Média nejsou ani dobrá ani zlá, většinou dokonce ani pravicová ani levicová. Jejich kritická role je však nezastupitelná. I když jejich působení bývá často nepohodlné. Budeme-li se chovat slušně a přitom konzistentně a důsledně, nebudou mít ani média co překroutit.

Druhým zážitkem byl souboj o pozici prvního místopředsedy mezi Davidem Vodrážkou (jehož pozice byla předem předjednána) a Mirkou Němcovou. Když Davida Vodrážku nazval Mirek Topolánek blbem z Horní Dolní, zlobil jsem se na něho. Bohužel, ukázalo se, že Topol s hubatostí sobě vlastní prokoukl tohoto uměle vytvořeného místopředsedu. Jeho projev si každý může na webu najít. Nejlépe to trefil Martin Fendrych, který tuto blamáž při níž se sál smál nahlas  označil za vhodný k vysílání v pořadu Na stojáka.

A v této chvíli bylo zřejmé, že teď už se může stát cokoliv. Veškeré dohody se staly potenciálně cárem papíru. Kongres jako suverén odmítl poprvé v historii respektovat salonní dohody a vyjádřil vlastní vůli.Nervozitu některých kandidátů bych vám přál vidět.

A tady se znovu ukázalo, jak Nečas vyzrál. Vzal si slovo a kongresu oznámil, kdo by měli být jeho příští spolupracovníci.A byli mezi nimi i takoví o nichž v kuloárech šumělo, že zvoleni nebudou. A nakonec byli.

Pro mne osobně je milým překvapením zvolení  Brňáka Pavla Blažka. A to překvapením hned dvojím. Jednak proto, že Brno má porvé v historii na takové pozici svého muže, jednak fakt, že je jím právě Pavel Blažek, který dosud nerad vystupoval do světel ramp.

A tím třetím zážitkem byl spatra přednesený Blažkův projev, zcela odlišný od ostatních  poměrně suchopárných projevů ostatních jeho protikandidátů. Nezapomněl totiž, že partaj nedělá partají jenom její ekonomický program. Z jeho projevu z tohoto pohledu vytrhuji tuto klíčovou větu:

Maxim Gorkij měl kdysi povídku, kde si hlavní hrdina, aby se jeho kmen mohl pohybovat v temném lese, vyňal z hrudi srdce a to srdce hořelo a ukazovalo cestu. Co tím, prosím vás, chci říct. Ne nové tváře, ne dobré tváře, ne pěkné tváře, ale prosím vás, hledáme po brněnsky řečeno "glocnu a hercnu", neboli my hledáme hlavu, ve které něco je a k té hlavě musí být srdce.Když se schvalovaly Norimberské zákony, nepochybně ovlivnily celý svět a Třetí říši mnohem více než státní rozpočet na příslušný další rok. Když se v roce 1992 schvalovala Ústava České republiky, nepochybně ovlivnila život nás všech mnohem více než státní rozpočet na rok 1993. Věnujme se státním rozpočtům. Ale lidé nás nebudou volit, pokud se zaměříme pouze na státní rozpočty a nebudeme se zabývat celospolečenskými jinými a trvalými záležitostmi.

A nakonec. Proč jsem nadepsal tento blog zpochybňujícím Prý je ODS jiná. Protože se bojím, že se najde dost těch, kteří nebudou chtít vzít nové pořádky na vědomí a budou se snažit škodit. Také nevěřím, že delegáti byli jeden svatý vedle druhého. Znám v ODS za ta léta řadu lidí, znám i naše brněnské Papenheimské. A troufám si tvrdit, že i mezi nimi najdeme takové, kteří myslí i na jiné věci než Blažkovo hořící srdce.

Nu, co na konec. Schody se zametají odshora. ODS dnes zametla první schod. Přeji jí, aby nezůstalo jen u toho jednoho schodu.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz 

5060 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI? Pane Fialo, že se nestydíteODS zTOPkovatěla a likviduje poslední stopy své pravicovostiStudenti Sorosova gymnázia v Praze vyhlásili stávku kvůli Zemanovi. Přišli je podpořit Pavel Novotný, herečky Holubová s Geislerovou a Eva DecroixDlouholetý člen ODS se naštval po vyloučení VK ml. Tohle napsal v rezignačním dopisu šéfovi Oblastního sdružení Česká Lípa

euPortal.cz

Podívejte se na šokující dokument o tom, jak imigrace a multikulturalismus zničily Švédsko...Šéf pražské muslimské obce Leonid Kušnarenko a přítel podporovatele terorismu vyzývá otevřeně muslimy v ČR k ozbrojování! Sám jim prý pomůže získat zbrojní pas…

Eurabia.cz

Důležité upozornění!! Někdo se snaží cenzurovat varování před projevem šéfa Pražské muslimské obce, který vyzval české muslimy k ozbrojováníTakto zneužili tragického vraždění na Novem Zélandě slovenští muslimové ...

FreeGlobe.cz

Teroristický útok v pražském metru: Hřib naštěstí nebyl atomovýBílé feministky sklízejí plody své tolerance! Barevné sestry jim nadávají do bílých ku.ev (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Vyloučení z ODS jako záměr. A v pravý čas úder na Babiše... Známá advokátka předkládá dosud nevídaný scénář kolem Klause junioraMaláčová má problém. Rodiče podepisují tuto petici. A ta raketově narůstá
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění