Jen Paroubek dokáže vyhrát a být opět druhým vítězem

Autor: Rudolf Polanecký | Publikováno: 17.6.2010 | Rubrika: Politika
Paroubek 2

 

Jiřímu Paroubkovi se splnil sen, vyhrál parlamentní volby. Vítězství vpravdě Pyrrhovo se mu ale stalo osudným.

Již dlouho před volbami, někdy v loňském či dokonce předloňském roce jsem na stránkách blogu vyjadřoval svůj názor, že jedině výrazné vítězství ve volbách může Paroubkovi zachránit křeslo předsedy strany, protože jeho věčný konfrontační styl jeho stranu vede stále více do náruče komunistů.

Po zveřejnění výsledků voleb udělal Jiří Paroubek chlapský krok, když dobrovolně rezignoval na svůj post a nenechal se vynést v zubech, což by dozajista při jeho neochotě odejít sám zákonitě následovalo. Vyvaroval se svého výbuchu nespokojenosti a odmaskování se jak se mu to stalo před čtyřmi lety s jeho povolebním projevem "úderu srovnatelným jedině s únorem 1948".

Přesto bylo jasné, že si, jako už tradičně, neodpustí hledat viníka v řadách svých nepřátel ať už reálných nebo domnělých. A tak jsme se opět mohli dočkat odsouzení zlých pravicových médií, zmanipulovaných voličů a nepřízni vůči ČSSD vůbec. Ani slovo o tom, že by si snad za své postavení mohla ČSSD sama, či dokonce on, coby osoba s posláním od vyšší bytosti.

Je smutné, že v jeho rétorice a absolutním odtržení od reality pokračují jeho zbyvší přikyvovatelé, například zastupující předseda Bohuslav Sobotka. Ten sice naznačil, že se musí ČSSD změnit, ale paroubkismus bují vesele dál. Opět slova o nepřátelích a nepřejícnících doplněna požadavky, co ČSSD chce, na co má nárok a co mají jiné strany dělat.

Zcela komická je rétorika ČSSD v případě křesla předsedy poslanecké sněmovny. Zastupující předseda Sobotka nahlas vykřikuje o tom, že jeho strana má na tento post nárok a že ho má dostat. Možná by právnický elév mohl v ústavě najít, kde je psáno, že vítěz voleb nebo opozice má tento "automatický nárok".

Bylo by na místě Bohuslavu Sobotkovi decentně sdělit, že tento nárok neexistuje a vše záleží jen na tom, jak se politické strany, které mají v parlamentu většinu, dohodnou. Kromě toho, měl-li by být předsedou poslanecké sněmovny "létající Čestmír" Zaorálek, tak to už by bylo lepší, aby předsedu dělal kačer Donald.

Na druhou stranu je nutno podotknout, že je znakem vyspělosti a politické slušnosti, pokud je post předsedy parlamentu přenechán nejsilnější opoziční straně a já jen doufám, že rodící se vláda nepůjde ve šlépějích ČSSD v době jejích vlád v letech 2002-2006, kdy byl předsedou sněmovny právě Lubomír Zaorálek a kdy ČSSD nabubřele sdělila opozici, že vítěz bere vše.

Zpět k Jiřímu Paroubkovi. Ten nedokáže pochopit, že právě on je tím největším viníkem utrpěné výhry socialistů. Stále hledá viníka jinde, v pravicových médiích, ve svých spolupracovnících, ve facebooku. Přitom stačí, aby se podíval do zrcadla.

Čerstvý expředseda socialistů ustrnul v osmdesátých letech. Své straně nepřinesl prakticky nic, jen kolem sebe budoval kult osobnosti, ze socialistů vytvořil stranu jednoho muže, která s ním stoupá nebo padá. Nechtěl slyšet jiný názor než svůj a pokud se náhodou odlišný názor objevil, byl rychle umlčen.

Lidový dům vytvořil jakous takous analýzu volebního propadáku, ale až budou, řečeno slovy klasika "soudruzi hledat, kde se stala chyba", pak by neměli zapomenout na pár podstatných věcí:

 • Povolební projev Jiřího Paroubka, v němž odhalil svou pravou tvář normalizačního aparátčíka zastydlého v osmdesátých letech.
 • Obstrukce ohledně sestavení vlády po prohraných volbách
 • Shození vlády uprostřed předsednictví EU a následné zhrození se, že se to opravdu povedlo společně s odmítnutím zodpovědnosti
 • Neustálá konfrontační kampaň zaměřující se na program politického soupeře a neexistence své vlastní ideje.
 • Personální bída, kdy nebylo vedle odstoupivšího předsedy dovoleno nikomu nějak výrazně vyrůst, obzvláště, pokud onen dotyčný nebyl Paroubkovým přívržencem.
 • Avizovaná modernizace strany se smrskla pouze na změnu barvy strany a výměnu tělnaté brunety za blonďatou "bezmozkovnu" v podobě manželky expředsedy.
 • Angažování Davida Ratha a herečky Brožové.
 • Zastrašování, zesměšňování a kriminalizace těch, kteří projevili odlišný než Paroubkův názor veřejně.
 • Odvolání předčasných voleb.
 • Zákaz studentských voleb.
 • Nepochopení a marginalizace řeckých problémů v souvislosti s rozhazovačnou politikou ČSSD.
 • Propadnutí veřejným průzkumům, kdy STEM dodával do Lidového domu výrazně zoranžovělé průzkumy.
 • Neustále lži vydávané za pravdu včetně i té poslední předvolební, že ČSSD podporuje hokejový trenér Vladimír Růžička.
 • Jiří Paroubek.

Jak jsem psal výše, dokud se ČSSD nezbaví paroubkismu, bude trpět. Následovníků má více než dost, Bohuslavem Sobotkou počínaje, přes Davida Ratha a Lubomíra Zaorálka až po doktora Drymla. Pro obyvatele České republiky možná bude jedině dobře, pokud hledání českého Blaira, potrvá déle, aby bylo možno provést nutné reformy.

Buď jak buď, budoucnost ČSSD je nejistá, obzvláště, pokud se objeví na politické scéně nějaký další levicový politik, který bude schopen reálného vnímání situace, praqgmatického rozhodnutí a bude stejným populistou jako Jiří Paroubek. Pak by mohla budoucnost ČSSD být dokonce mimoparlamentní.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

 

5823 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Řádění norského sociálního úřadu Barnevernet. Doslova krade lidem děti pod různými nesmyslnými záminkami typu, že děcko dostalo na zadek a podobněVědci přišli na to, že ti, kteří uprchlíky nechtějí, nejsou xenofobové, ale svědomití a pečliví lidé používající rozum. Emoční centra, a tedy ani strach, se totiž v postojích odmítačů nezapojují

Eurabia.cz

Muslimové ve Skotsku usiluji zákeřný způsobem o zrušeni zákazu ženské obřízkyNěmecka vláda utratila zhruba 125 milionu korun, aby zaměstnala dva syrské uprchlíky ...

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Odstranění pomníku maršála Koněva z náměstí Interbrigády je vítězstvím fašizmu v naší zemiLubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým Schwarzenbergem...

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

ČT má průšvih? Za pořad o „fake news“. Vrchní kontrolor: Jak z 80. let. To nejhoršíOdporné. Vy maloměšťáci... Zdeněk Zbořil ke konci kauzy Čapí hnízdo: Je to plán Putina!
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění