Nečas: Mladším generacím musíme připomínat pojmy jako je vlast, vlastenectví a hrdinství

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 30.5.2010 | Rubrika: Rozhovor
Nečas Petr

Lídr ODS Petr Nečas ještě před volbami odpověděl na otázky ParlamentnichListu.cz. Stejné otázky dostal i předseda ČSSD Jiří Paroubek. Otázky v požadovaném termínu nezodpověděl.

Volební lídr ODS Petr Nečas si postěžoval na vedení kampaně ČSSD. Podle něj Jiří Paroubek používá lživé argumenty a vše se snaží podřídit tomu, aby sestavil vládu a stal se premiérem.
"Navíc je politikem, který není schopen dodržet žádnou dohodu a mění názory ze dne na den," hodnotí svého největšího soupeře Nečas v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz.

Co oceňujete na svém soupeři Jiřím Paroubkovi?

Jiří Paroubek dokázal sociální demokracii vytáhnout nahoru z období neúspěšného předsednictví Stanislava Grosse. To byl svého času nepochybně politický úspěch.

Co Vám na něm naopak nejvíce vadí?

Jiří Paroubek vnesl do české politiky nebývale agresivní politický styl, založený na lživých útocích a osobní konfrontaci. Pro uchopení osobní moci učiní vše. Neváhá veřejně lhát, že ODS chystá zpoplatnění léčby nemocí, výpověď bez udání důvodu, privatizaci zdravotních pojišťoven a důchodů nebo školné za 30 000 korun.

Podobnou lživou propagandu použila ČSSD poprvé před čtyřmi lety v kampani ODS minus. Navíc je politikem, který není schopen dodržet žádnou dohodu a mění názory ze dne na den. Shodil vládu uprostřed českého prostřednictví, což na rozdíl od od evropských zemí ocenila pouze Moskva. Zrušil předčasné volby. Podpořil protideficitní Janotův balíček, aby ho vzápětí rozcupoval. Podpořil změkčený státní rozpočet, aby ho vzápětí vzápětí ničil předvolebními úplatky. Zkrátka je nevypočitatelný partner pro jakákoli jednání.

Jaký je podle vás největší problém současné ODS?

ODS v současné době musí získat větší důvěryhodnost. Některé kroky z průběhu posledního roku nebyly přijímány veřejností pozitivně, což se odrazilo postupným poklesem přízně voličů. Stali jsme se pro řadu lidí nečitelní, zklamali jsme je.

Není možné, aby chod strany ovlivňovali lidé, nemající žádný politický mandát, a hájili tím v první řadě svoje osobní zájmy. S tímto problémem se potýká většina starých, nových i staronových stran, které se nyní pokrytecky tváří, že tyto problémy má pouze ODS.

Na rozdíl od nich však máme vůli naše vnitřní problémy řešit a přesvědčit veřejnost, že to myslíme vážně, když hovoříme o novém startu a změně zaběhnutých kolejí uvnitř ODS. Fakt, že část voličů odešla k menším politickým stranám, však na druhé straně může znamenat vládu Jiřího Paroubka. Proto žádám tyto voliče znovu o důvěru, protože cena za „vytrestání" ODS v těchto volbách může být až příliš vysoká.

Kdo by byl vhodný příští prezident ČR?

Na půdě ODS jsme zatím oficiálně o kandidátovi na post prezidenta nehovořili. Proto mohu v současné době sdělit jen svůj osobní názor, že vhodnou osobou je nepochybně současný předseda Senátu Přemysl Sobotka. Jsem přesvědčený, že by veřejnost ocenila jeho civilní, klidné a seriózní chování v tomto úřadu. Rozhodně veřejnost nepolarizuje a nerozděluje takovým způsobem, jako jiný kandidát, o kterém se dnes hovoří, Jiří Paroubek.

Podporujete přijetí eura, i když je v současnosti většina občanů ČR proti?

Stále platí to, co říkáme dlouhodobě. Přijetí eura budeme prosazovat tehdy, kdy to bude pro naše občany výhodné. Přínosy k eurozóně musí převýšit jeho nevýhody. V současné době se situace dramaticky změnila. Eurozóna je v největší krizi od jejího vzniku. Nejcitelnější ránu jí zasadily vážné ekonomické problémy Řecka a je vidět doslova přímém přenosu, jak vypadají důsledky rozhazovačné politiky socialistických a populistických vlád.

Řecko nebylo první zemí na pokraji státního bankrotu a vážné problémy mají i další státy. Záchranné operace v řádech biliónů korun jsou vyvolány snahou zachránit euro, ovšem nikdo dnes přesně neví, jak tato situace dopadne.

My dnes musíme zvládnout naše veřejné rozpočty, ale ne primárně kvůli splnění podmínek pro přijetí eura, ale kvůli nám samým. V Evropě může po současných zkušenostech ochladnout zájem přijímat další země do eurozóny a nelze vyloučit, že problémy eura budou mít dlouhodobý charakter. Proto přijetí eura rozhodně není na pořadu dne.

Co pro vás znamená slovo vlast a vlastenectví?

Velice mě mrzí, že se tyto pojmy z české společnosti pomalu vytrácejí. A připomínají se jen v souvislosti se sportovním kláním, jakkoli je to pochopitelné. Titul mistra světa v hokeji nemůže nikoho nechat chladným. Každý se v takovém případě sám tak trochu cítí vítězem a těší ho úspěch našich barev.

Já měl na mysli něco jiného. Především odkaz našich hrdinů z minulosti, když pokládali životy za naši vlast, rodiny, svoje děti. Dnes si ho připomínáme vyznamenáváním těchto veteránů - hrdinů a připomínáním jejich činů, ale myslím, že jsme jim ještě leccos dlužni. Především mladším generacím musíme pojmy jako je vlast, vlastenectví a hrdinství ve větší míře vysvětlovat a připomínat.

Měl by o českém rozpočtu rozhodovat Brusel, nebo český parlament?

Rozhodně jsem proti tomu, aby Brusel rozhodoval o národních rozpočtech. To už bychom rovnou mohli zrušit parlamentní volby a předat vládu nikým nevoleným bruselským úředníkům. Na druhou stranu souhlasím se zpřísněním rozpočtové politiky v evropských zemích a náš program jde tímto směrem.

Jaké máte politické vzory?

Za vynikající postavu politických dějin považuji Winstona Churchilla. Ve svých počátcích byl neúspěšným politikem. Byl odpovědný za masakr v Gallipoli za první světové války, který skončil tragédií britských a australských jednotek. Ve dvacátých letech byl neúspěšným ministrem financí.

Jeho hvězda začala stoupat za druhé světové války, kdy se projevil jako odvážný a rozhodný státník. Psal fascinující knihy a články. Měl mimořádnou psychickou a fyzickou odolnost.

Další takovou osobností je Benjamin Disraeli. Také se zpočátku nemohl dlouho prosadit, a když se stal ministrem financi, neuspěl s rozpočtem. Přesto se stal symbolem Velké Británie. Je dalším příkladem vytrvalosti, trpělivosti a houževnatosti.

Jaký je váš oblíbený alkohol a kolik sklenek s přáteli vypijete?

Příležitostně vypiji několik skleniček vína.

Související:
Deul Paroubka s Nečasem byl korektní, bez faulů
 

6215 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Patnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI?

euPortal.cz

Tohle je opravdu brutal. Tato velmi, velmi nehezká věc se stala Angele Merkelové. Podívejte se a sdílejte, než to smažou...To je hlína. Takhle se sluníčkáři zachovali, když si měli vzít k sobě domů imigranty. Podívejte se

Eurabia.cz

Už je to zde! Autocenzura a lezení muslimům do zadku v novozélandské společnosti zesilujíBritské úřady hájí islám a diskriminují bývalé muslimy za kritiku islámu. Výsledek multikulturalismu

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Až vám budou v nedělním Newsroomu vysvětlovat, proč „nepustili“ video z útoku na Novém Zélandu... Takto to bylo doopravdyStrach z migrace a nemocí, málo peněz, zničená krajina, cikáni... Z malé obce, kterou navštívil Zeman. Toto trápí místní
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění