Europoslanci si přidali. ODS byla proti

Autor: Hynek Fajmon | Publikováno: 21.5.2010 | Rubrika: Politika
Evropská unie

Na právě probíhajícím plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku europoslanci odhlasovali většinou hlasů zvýšení příspěvků na asistenty a nábor dalších 150 úředníků. Europoslanci ODS včetně mne a celá frakce Evropských konzervativců a reformistů hlasovala PROTI tomuto navýšení. Návrh byl přesto hlasy lidovců, socialistů, liberálů, zelených a některých komunistů přijat.

Celá Evropa nyní prožívá hospodářskou krizi. Všechny evropské státy jsou hluboce zadlužené a ekonomiky nerostou. Nezaměstnanost je vysoká a zlepšení není na obzoru. Nová britská vláda si minulý týden na svém prvním zasedání snížila platy o 5% a šetří se i v jiných evropských státech - dobrovolně jako ve Španělsku nebo nedobrovolně jako v Řecku. Jen Evropský parlament nešetří, ale naopak zvyšuje své výdaje a to navíc ještě velmi rychle. Je to normální? Podle mne nikoliv.

Podívejme se na to, co konkrétně Evropský parlament odhlasoval. Včera prošla většinou hlasů lidovců, socialistů, liberálů a zelených zpráva paní poslankyně Trupelové o rozpočtu Evropského parlamentu pro rok 2011. Na základě této zprávy dojde příští rok ke zvýšení výdajů europoslanců na asistenty o 1500 euro měsíčně.  

Dnes prošla stejnou většinou hlasů zpráva poslance Maňky, díky které se zvýší stejný příspěvek na asistenty europoslanců rovněž o 1500 euro měsíčně. Příští rok tedy budou europoslanci dostávat na své asistenty celkem o 3000 euro více než dosud. Dosud mají europoslanci k dispozici měsíčně na své asistenty 17 540 euro a nově to bude 19 040 euro.

Již letos má navíc dojít k náboru dalších 150 úředníků do aparátu Evropského parlamentu, kteří posílí stávající armádu 6000 parlamentních úředníků. Zvýšení výdajů bude stát Evropský parlament ročně 13,4 milionu euro. To je pro zajímavost větší částka než se kterou hospodaří celý rok město Lysá nad Labem, kde jsem starostoval.

Zvýšení výdajů Evropského parlamentu je zdůvodněno tím, že dle Lisabonské smlouvy má parlament více kompetencí a tedy i více "práce". S tímto argumentem osobně nesouhlasím. Jednak jsem pro Lisabonskou smlouvu nehlasoval a necítím se jí tedy ani zavázán podporovat a dále upozorňuji na skutečnost, že každé zvýšení výdajů v Evropském parlamentu je za krátko následováno rovněž zvyšováním podobných výdajů v národních parlamentech s odvoláním na to, že musí následovat jeho příklad. V konečném důsledku se tak v celé Evropě zvyšují veřejné výdaje místo toho, aby se šetřily a efektivně využívaly.

Hynek Fajmon

Autor je poslanec Evropského parlamentu za ODS.

Zveřejněno na fajmon.blog.idnes.cz.

6199 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Velmi přátelský vztah k Rusku je už po staletí součástí české národní identityChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Západní mediálni diktatura již cenzuruje i havlisty ...Doporučujeme: Jak novináři oficiálních medií manipulují

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Naše služby mluvily s Rusy.“ Oheň ve Vrběticích: Generál Šándor dal nové infoNeškrtnete si. Diplomat zná odvetu Moskvy za masakr své ambasády
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění