Téměř polovina Čechů by chtěla za premiéra Radka Johna

Autor: Odjinud | Publikováno: 23.4.2010 | Rubrika: Politika
John Radek

Téměř polovina Čechů by si za premiéra vybrala lídra Věcí veřejných Radka Johna. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg by byl nejlepším premiérem pro více jak třetinu dotázaných a třetím nejlépe hodnoceným politikem pro roli premiéra je předseda SPO Zemanovci Miloš Zeman. Ten tak dosáhl lepšího výsledku než jeho bývalý stranický kolega a stávající politický rival, šéf ČSSD Jiří Paroubek. Nejméně respondentů exkluzivního průzkumu společnosti SANEP by v pozici premiéra ČR nejraději vidělo předsedu Strany zelených Ondřeje Lišku. Respondenti exkluzivního průzkumu společnosti SANEP si vybírali premiéra z osmi lídrů politických stran, které podle volebních průzkumů společnosti SANEP překročily hranici tří procentních bodů.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl ve dnech 9. - 12.dubna 2010 proveden na reprezentativním vzorku 5,131 dotázaných ve věkové kategorii  18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 145 tisíc registrovaných uživatelů 12,110 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem +- 1,5 procentního bodu.

Nejlepším premiérem z výběru osmi lídrů politických stran by po květnových volbách do Poslanecké sněmovny byl podle názoru v souhrnu 43,3% dotázaných šéf Věcí veřejných Radek John, který tak překvapivě více jak měsíc před konáním voleb do Poslanecké sněmovny předstihl všechny své politické soupeře. Radek John získává na svoji stranu zejména mladé lidi, nerozhodnuté voliče a nevoliče.

V těsném závěsu za prvním Radkem Johnem je lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg, který by byl nejlepším premiérem ČR po nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny pro 39,2% dotázaných. Karel Schwarzenberg se přitom rovněž již několik měsíců drží na nejvyšších příčkách obliby a důvěryhodnosti. Vedle nerozhodnutých voličů získává na svoji stranu i voliče ODS a není bez zajímavosti, že se jedná zejména o ženy.  

Poměrně zajímavé je i třetí místo, kde se ocitl lídr SPO Zemanovci Miloš Zeman, kterého by na postu premiéra v nově sestavené vládě rádo vidělo 29,4% dotázaných. Miloš Zeman tak předstihl o 3,1 procentního bodu svého bývalého stranického kolegu, šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, který by byl nejlepším premiérem podle názoru 26,3% dotázaných.   

Miloš Zeman má své příznivce zejména mezi voliči ČSSD, kteří mu dávají přednost před Jiřím Paroubkem, nicméně se lze domnívat, že jejich voličské rozhodnutí tyto projevy osobních sympatií a antipatií vůči Miloši Zemanovi a Jiřímu Paroubkovi patrně neovlivní.  
Jiří Paroubek má své příznivce zejména na venkově a u lidí ve věkové skupině nad 50 let. Až za Jiřím Paroubkem skončil v celkovém hodnocení lídr ODS Petr Nečas, který by byl nejlepším ministerským předsedou české vlády podle názoru 24,7% dotázaných. Petr Nečas má své příznivce u podnikatelů, drobných živnostníků a pravicově orientovaných vysokoškolských studentů.

Lidovecký předseda Cyril Svoboda skončil v celkovém hodnocení až na šestém místě  a jako premiér by byl přijatelný pro 19,7% dotázaných.

Na předposledním místě se ziskem 15,5% hlasů skončil šéf KSČM Vojtěch Filip.
Nejméně si respondenti exkluzivního průzkumu společnosti SANEP umí představit v pozici premiéra předsedu Strany zelených Ondřeje Lišku, který získal pouze 11,3% hlasů, a to zejména od mladých lidí ve věku 18 - 22 let. Ondřej Liška je nejmladším politikem z osmice hodnocených šéfů politických stran, což může být jeho hlavní nevýhodou v konkurenci zkušených politiků.

Volba premiéra

Radek John     
ANO        12,3%      
SPÍŠE ANO    31%
NE        37.6%
SPÍŠE NE    12.8%
NEVÍM          6.3%


Karel Schwarzenberg
ANO        14.9%   
SPÍŠE ANO    24.3%
NE        34.2%
SPÍŠE NE    18%
NEVÍM          8.6%


Miloš Zeman
ANO        11.5%  
SPÍŠE ANO    17.9%
NE        41%
SPÍŠE NE    24%
NEVÍM          5.6%


Jiří Paroubek
ANO          8.6%  
SPÍŠE ANO    17.7%
NE        62%
SPÍŠE NE      7.5%
NEVÍM          4.2%


Petr Nečas
ANO        12.4%  
SPÍŠE ANO    12.3%
NE        52.1%
SPÍŠE NE    14.8%
NEVÍM          8.4%


Cyril Svoboda
ANO          7.8%  
SPÍŠE ANO    11.9%
NE        60.5%
SPÍŠE NE    14.6%
NEVÍM          5.2%


Vojtěch Filip
ANO          4.8%  
SPÍŠE ANO    10.7%
NE        65.6%
SPÍŠE NE    12.8%
NEVÍM          6.1%


Ondřej Liška
ANO          3.1%  
SPÍŠE ANO      8.2%
NE        64.5%
SPÍŠE NE    14.8%
NEVÍM          9.4%


 

6880 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Klaus ml. se odklonil od ODS. Novotný vyzývající k "utrácení" lidí program reprezentuje? Sociální sítě zaplavily fotky nahaté Kateřiny Bursíkové Jacques. Hodlá se stát českou Cicciolinou a vrátit se do politikyKdyž revoluce začne požírat své dětiPatnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?

euPortal.cz

Jak strašlivě hloupý nebo zkorumpovaný musí být člověk, který tvrdí, že máme patřit na takový Západ?Modrý pták chytil ptačí chřipku a zfialověl až do odstínů sTOP 0,9. Předseda, předstírající rozhodného vůdce, slibuje konfliktnost a připomíná z kabelky statečně ječící čivavu s fialovou mašličkou

Eurabia.cz

Konvička: Čučkaři z BIS zatím bojují s "dezinformačními zdroji" a mezitím Muslimskou komunitu v Praze ovládli radikální muslimovéCenzura na internetu zesiluje. Česko-švédská spisovatelka je cenzurovaná kvůli Tommymu Robinsonovi

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Ondřej Hejma: Klaus ml. je Havel naší doby! A Bendo, pamatuješ, jak to tenkrát bylo?Primář: Lidi už nejsou stádo. Nevěří televizi, zjišťují si sami. Prezident podle vzhledu? To ne
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění