Téměř polovina Čechů by chtěla za premiéra Radka Johna

Autor: Odjinud | Publikováno: 23.4.2010 | Rubrika: Politika
John Radek

Téměř polovina Čechů by si za premiéra vybrala lídra Věcí veřejných Radka Johna. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg by byl nejlepším premiérem pro více jak třetinu dotázaných a třetím nejlépe hodnoceným politikem pro roli premiéra je předseda SPO Zemanovci Miloš Zeman. Ten tak dosáhl lepšího výsledku než jeho bývalý stranický kolega a stávající politický rival, šéf ČSSD Jiří Paroubek. Nejméně respondentů exkluzivního průzkumu společnosti SANEP by v pozici premiéra ČR nejraději vidělo předsedu Strany zelených Ondřeje Lišku. Respondenti exkluzivního průzkumu společnosti SANEP si vybírali premiéra z osmi lídrů politických stran, které podle volebních průzkumů společnosti SANEP překročily hranici tří procentních bodů.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl ve dnech 9. - 12.dubna 2010 proveden na reprezentativním vzorku 5,131 dotázaných ve věkové kategorii  18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 145 tisíc registrovaných uživatelů 12,110 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem +- 1,5 procentního bodu.

Nejlepším premiérem z výběru osmi lídrů politických stran by po květnových volbách do Poslanecké sněmovny byl podle názoru v souhrnu 43,3% dotázaných šéf Věcí veřejných Radek John, který tak překvapivě více jak měsíc před konáním voleb do Poslanecké sněmovny předstihl všechny své politické soupeře. Radek John získává na svoji stranu zejména mladé lidi, nerozhodnuté voliče a nevoliče.

V těsném závěsu za prvním Radkem Johnem je lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg, který by byl nejlepším premiérem ČR po nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny pro 39,2% dotázaných. Karel Schwarzenberg se přitom rovněž již několik měsíců drží na nejvyšších příčkách obliby a důvěryhodnosti. Vedle nerozhodnutých voličů získává na svoji stranu i voliče ODS a není bez zajímavosti, že se jedná zejména o ženy.  

Poměrně zajímavé je i třetí místo, kde se ocitl lídr SPO Zemanovci Miloš Zeman, kterého by na postu premiéra v nově sestavené vládě rádo vidělo 29,4% dotázaných. Miloš Zeman tak předstihl o 3,1 procentního bodu svého bývalého stranického kolegu, šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, který by byl nejlepším premiérem podle názoru 26,3% dotázaných.   

Miloš Zeman má své příznivce zejména mezi voliči ČSSD, kteří mu dávají přednost před Jiřím Paroubkem, nicméně se lze domnívat, že jejich voličské rozhodnutí tyto projevy osobních sympatií a antipatií vůči Miloši Zemanovi a Jiřímu Paroubkovi patrně neovlivní.  
Jiří Paroubek má své příznivce zejména na venkově a u lidí ve věkové skupině nad 50 let. Až za Jiřím Paroubkem skončil v celkovém hodnocení lídr ODS Petr Nečas, který by byl nejlepším ministerským předsedou české vlády podle názoru 24,7% dotázaných. Petr Nečas má své příznivce u podnikatelů, drobných živnostníků a pravicově orientovaných vysokoškolských studentů.

Lidovecký předseda Cyril Svoboda skončil v celkovém hodnocení až na šestém místě  a jako premiér by byl přijatelný pro 19,7% dotázaných.

Na předposledním místě se ziskem 15,5% hlasů skončil šéf KSČM Vojtěch Filip.
Nejméně si respondenti exkluzivního průzkumu společnosti SANEP umí představit v pozici premiéra předsedu Strany zelených Ondřeje Lišku, který získal pouze 11,3% hlasů, a to zejména od mladých lidí ve věku 18 - 22 let. Ondřej Liška je nejmladším politikem z osmice hodnocených šéfů politických stran, což může být jeho hlavní nevýhodou v konkurenci zkušených politiků.

Volba premiéra

Radek John     
ANO        12,3%      
SPÍŠE ANO    31%
NE        37.6%
SPÍŠE NE    12.8%
NEVÍM          6.3%


Karel Schwarzenberg
ANO        14.9%   
SPÍŠE ANO    24.3%
NE        34.2%
SPÍŠE NE    18%
NEVÍM          8.6%


Miloš Zeman
ANO        11.5%  
SPÍŠE ANO    17.9%
NE        41%
SPÍŠE NE    24%
NEVÍM          5.6%


Jiří Paroubek
ANO          8.6%  
SPÍŠE ANO    17.7%
NE        62%
SPÍŠE NE      7.5%
NEVÍM          4.2%


Petr Nečas
ANO        12.4%  
SPÍŠE ANO    12.3%
NE        52.1%
SPÍŠE NE    14.8%
NEVÍM          8.4%


Cyril Svoboda
ANO          7.8%  
SPÍŠE ANO    11.9%
NE        60.5%
SPÍŠE NE    14.6%
NEVÍM          5.2%


Vojtěch Filip
ANO          4.8%  
SPÍŠE ANO    10.7%
NE        65.6%
SPÍŠE NE    12.8%
NEVÍM          6.1%


Ondřej Liška
ANO          3.1%  
SPÍŠE ANO      8.2%
NE        64.5%
SPÍŠE NE    14.8%
NEVÍM          9.4%


 

6982 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Je třeba, aby nyní promluvil Putin – a to ještě dříve, než promluví děla. A to proto, že je jen malá naděje na to, že se Rusko bude moci budoucímu střetu vyhnout. Jinak hrozí ArmageddonTakovéto děsivé věci se opravdu dějí v českém zdravotnictví... Čtěte příběhy konkrétních lidí

Eurabia.cz

Poslanec SPD a zkušený ex-diplomat Kobza analyzuje krizi kolem útoků na saúdskoarabskou rafineriíDnešní Londýn - dav v černém zahalených muslimek oslavuje multikulturalismus

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Ovčáček čelil tvůrci pořadu To se ví i rozpálené redaktorce: Vy jste problematická osoba. A sdílíte SputnikHistorik: Protektorát se vrátí? Nechtějí si to připustit. Ale...
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění