Téměř polovina Čechů by chtěla za premiéra Radka Johna

Autor: Odjinud | Publikováno: 23.4.2010 | Rubrika: Politika
John Radek

Téměř polovina Čechů by si za premiéra vybrala lídra Věcí veřejných Radka Johna. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg by byl nejlepším premiérem pro více jak třetinu dotázaných a třetím nejlépe hodnoceným politikem pro roli premiéra je předseda SPO Zemanovci Miloš Zeman. Ten tak dosáhl lepšího výsledku než jeho bývalý stranický kolega a stávající politický rival, šéf ČSSD Jiří Paroubek. Nejméně respondentů exkluzivního průzkumu společnosti SANEP by v pozici premiéra ČR nejraději vidělo předsedu Strany zelených Ondřeje Lišku. Respondenti exkluzivního průzkumu společnosti SANEP si vybírali premiéra z osmi lídrů politických stran, které podle volebních průzkumů společnosti SANEP překročily hranici tří procentních bodů.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl ve dnech 9. - 12.dubna 2010 proveden na reprezentativním vzorku 5,131 dotázaných ve věkové kategorii  18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 145 tisíc registrovaných uživatelů 12,110 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem +- 1,5 procentního bodu.

Nejlepším premiérem z výběru osmi lídrů politických stran by po květnových volbách do Poslanecké sněmovny byl podle názoru v souhrnu 43,3% dotázaných šéf Věcí veřejných Radek John, který tak překvapivě více jak měsíc před konáním voleb do Poslanecké sněmovny předstihl všechny své politické soupeře. Radek John získává na svoji stranu zejména mladé lidi, nerozhodnuté voliče a nevoliče.

V těsném závěsu za prvním Radkem Johnem je lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg, který by byl nejlepším premiérem ČR po nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny pro 39,2% dotázaných. Karel Schwarzenberg se přitom rovněž již několik měsíců drží na nejvyšších příčkách obliby a důvěryhodnosti. Vedle nerozhodnutých voličů získává na svoji stranu i voliče ODS a není bez zajímavosti, že se jedná zejména o ženy.  

Poměrně zajímavé je i třetí místo, kde se ocitl lídr SPO Zemanovci Miloš Zeman, kterého by na postu premiéra v nově sestavené vládě rádo vidělo 29,4% dotázaných. Miloš Zeman tak předstihl o 3,1 procentního bodu svého bývalého stranického kolegu, šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, který by byl nejlepším premiérem podle názoru 26,3% dotázaných.   

Miloš Zeman má své příznivce zejména mezi voliči ČSSD, kteří mu dávají přednost před Jiřím Paroubkem, nicméně se lze domnívat, že jejich voličské rozhodnutí tyto projevy osobních sympatií a antipatií vůči Miloši Zemanovi a Jiřímu Paroubkovi patrně neovlivní.  
Jiří Paroubek má své příznivce zejména na venkově a u lidí ve věkové skupině nad 50 let. Až za Jiřím Paroubkem skončil v celkovém hodnocení lídr ODS Petr Nečas, který by byl nejlepším ministerským předsedou české vlády podle názoru 24,7% dotázaných. Petr Nečas má své příznivce u podnikatelů, drobných živnostníků a pravicově orientovaných vysokoškolských studentů.

Lidovecký předseda Cyril Svoboda skončil v celkovém hodnocení až na šestém místě  a jako premiér by byl přijatelný pro 19,7% dotázaných.

Na předposledním místě se ziskem 15,5% hlasů skončil šéf KSČM Vojtěch Filip.
Nejméně si respondenti exkluzivního průzkumu společnosti SANEP umí představit v pozici premiéra předsedu Strany zelených Ondřeje Lišku, který získal pouze 11,3% hlasů, a to zejména od mladých lidí ve věku 18 - 22 let. Ondřej Liška je nejmladším politikem z osmice hodnocených šéfů politických stran, což může být jeho hlavní nevýhodou v konkurenci zkušených politiků.

Volba premiéra

Radek John     
ANO        12,3%      
SPÍŠE ANO    31%
NE        37.6%
SPÍŠE NE    12.8%
NEVÍM          6.3%


Karel Schwarzenberg
ANO        14.9%   
SPÍŠE ANO    24.3%
NE        34.2%
SPÍŠE NE    18%
NEVÍM          8.6%


Miloš Zeman
ANO        11.5%  
SPÍŠE ANO    17.9%
NE        41%
SPÍŠE NE    24%
NEVÍM          5.6%


Jiří Paroubek
ANO          8.6%  
SPÍŠE ANO    17.7%
NE        62%
SPÍŠE NE      7.5%
NEVÍM          4.2%


Petr Nečas
ANO        12.4%  
SPÍŠE ANO    12.3%
NE        52.1%
SPÍŠE NE    14.8%
NEVÍM          8.4%


Cyril Svoboda
ANO          7.8%  
SPÍŠE ANO    11.9%
NE        60.5%
SPÍŠE NE    14.6%
NEVÍM          5.2%


Vojtěch Filip
ANO          4.8%  
SPÍŠE ANO    10.7%
NE        65.6%
SPÍŠE NE    12.8%
NEVÍM          6.1%


Ondřej Liška
ANO          3.1%  
SPÍŠE ANO      8.2%
NE        64.5%
SPÍŠE NE    14.8%
NEVÍM          9.4%


 

7444 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Škola se od dětí dožaduje, aby přestaly používat tak bigotní slova jako máma a tátaEU vychovává: Plán na beztabákovou generaci. 10 let jsme vás nechali na pokoji, to se nesmí opakovat. Válečnou rétoriku mají diktátoři rádi. Milióny zavražděných dětí nevadí? Jeden lockdown za druhým. A napořád

Eurabia.cz

Po Pfizeru 8x vyšší pravděpodobnost nákazy jihoafrickou mutacíModerna zas tak účinná není...

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

To je gól: Mynářův dopis na obranu Slavie čtou i v USANěmcová si přečetla Seznam a vyděsila se: Už je tu Sputnik! Kriticky vážná situace! Ale je to trochu jinak...
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění